Honore de Balzac Albay Chabert Kitap Özeti

Honore de Balzac’ın Albay Chabert Romanın Özeti, Hakkında Bilgiler.

Honore de Balzac’ın özgün adı Le Colonel Chabert olan Albay Chabert eseri ilk kez 1832 yılında yayımlanmıştır.

Honore de Balzac’ın Albay Chabert Romanı Sinemaya Uyarlandı.

Honore de Balzac’ın ünlü eseri Albay Chabert aynı adla 1943 ve 1994 yıllarında sinemaya uyarlamıştır.

Honore de Balzac’ın Albay Chabert Eserinin Özeti:

Napolyon döneminde Fransız ordusunda cesur bir komutan olan Albay Chabert birçok başarılı savaşlara katılmıştır. Bir savaşta kafasına aldığı kılıç darbesi sonuncu ağır yaralanır. Albay Chabert, savaş sonrasında öldü sanılıp bir kuyuya konulur.

Daha sonra kendine geldiğinde kuyudan çıkar ve köylü bir ailenin yanına yerleşir. Köylü aile Albay Chabert’e bakar.

Herkes Albay Chabert’ın öldüğü sanar. Albay Chabert’ın karısı da Napolyon tarafından maaşa bağlanmıştır. Albay Chabert’ın karısı bir süre sonra Kont Ferraud ile evlenir.

Albay Chabert kafasına aldığı darbe sonrası hafıza kaybı yaşamaktadır ve geçmişine dair hiçbir şey hatırlamaz. Albay Chabert, kimdir, nerelidir belli bir süre hiçbir şey hatırlamaz. Geçici hafıza kaybı sonrası Albay Chabert, Paris’e gider.

Paris’e geldikten sonra kendisinin Albay Chabert olduğunu kimseye inandırmaz. Çünkü herkese göre Albay Chabert savaşta ölmüş ve Albay Chabert’ın öldüğü kayıtlara geçmiştir.

Albay Chabert, hukuken yaşadığını kanıtlamak için bir avukatlık bürosuna başvurur. Avukat Derville’e durumu anlatır. Avukat Derville, Albay Chabert’ın yaşadığını Albay Chabert’ın karısına bildirir. İlk başlarda inanmak istemeyen Albay Chabert’ın karısı daha sonra Albay Chabert’ı görünce savaşta almış olduğu yaralara rağmen tanır.

Fakat Albay Chabert’ın karısı Kontes Ferraud, emekli maaşının kesintiye uğramaması için Albay’ın yaşadığının kimse tarafından öğrenilmemesini ister.

Albay Chabert hala karısını sevmektedir. Bu durumu kullanmak isteyen Kontes, Albay Chabert’ı alır ve şehir dışındaki çiftliklerine gider ve orada Albay Chabert’ı ikna etmeye çalışır. Kontes Ferraud, Albay Chabert’a kendisine çok mutlu olduğunu yeni kocasını çok sevdiğini onun bu mutluluğun bozulmaması için ortaya çıkmaması gerektiğini söyleyerek ikna etmeye çalışır.

Albay Chabert ikna olmak üzereyken vazgeçer ve sonrasında eski karısı Kontes Ferraud’un gerçek niyetini öğrenir. Albay Chabert bu duruma çok üzülür ve orayı terk edip gider. Yıllar sonra Albay Chabert’ı Avukat Derville bir düşkünler evinde görür. Albay Chabert savaşta aldığı yaranın etkisiyle de yıllar içinde iyice çökmüş ve acınacak bir hale gelmiştir. Albay Chabert’ın bu duruma Avukat Derville çok üzülür.

Honore de Balzac’ın Albay Chabert Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Albay Chabert

Kitabın Yazarı: Honore de Balzac

Kitabın Türü: Roman

Orijinal Adı: Le Colonel Chabert

İlk Baskı Yılı: 1832

Film Uyarlamalar:

1943 yapımı Le colonel Chabert

1994 yapımı Le colonel Chabert

Henüz Oylama Yapılmadı.

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.