Hıdır Işık Röportaj

Şair Yazar Hıdır Işık İle Yapmış Olduğumuz Röportaj.

Merhaba Hıdır Bey Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Hıdır Işık Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

1979 Elazığ doğumluyum. Aslen Tunceli (Dersim)’liyim. Elektrik Elektronik Mühendisiyim ve on yılı aşkın bir zamandır inşaat sektöründe görev yapmaktayım. İstanbul’da yaşıyorum. Evliyim, Derin ve Arya isminde iki kızım var.

Sizce Şiir Nedir?

Şiir, kâinatın tüm zerreciklerini yaratıcı zekayla, düşle ve sezgiyle birleştirip, bu etkileşime ses ahengini de ekleyerek ortaya çıkarılan bir üst dil yaratımı olduğunu söyleyebilirim.

Sizce Şiir Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şair, bir mucize gibi duran şu yeryüzünü algılanabilir olanın dışında duyumsayabilecek bir ruha sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Tabii salt yetenek ve ruhla sınırlı değil yaratım, bunların yanında her vakit bellek külliyatını genişletecek araştırma ve okumalarla beslenen, alanıyla ilgili kuramsallığı kavramış biri olmalı şair.

Şiirin doğuşu sezgiyle ilgilidir. Elbette yaşananların insanda bıraktığı etki yani hâletiruhiye şiir üretiminde kendine yer edinir fakat bu bir bütünün parçalarından biridir yalnızca.

Şair şiir yaratımında, hücrelerine kadar paramparça olup sezginin sularına kapılır, sonra alem-i cihana dağılır, evrenin güzelliklerinden erişebildiklerine dokunup yeniden bir bütüne toplanır.

En Çok Beğendiniz Şairler Kimlerdir?

Beğenerek okuduğum geniş bir isim yelpazesi var şairlerden, birini ansam sanki bir diğerine haksızlık olacak. Dünya edebiyatında ilk aklıma gelen yabancı şairler şöyle: Jorge Luis Borges, Louis Aragon, Bertolt Brecht, Pablo Neruda, Charles Bukowski, Charles Baudelaire ve Yannis Ritsos.

Türk edebiyatında etkilendiğim ilk aklıma gelenlerse; Nazım Hikmet, Ahmed Arif, Cemal Süreyya, Edip Cansever, Turgut Uyar, Behçet Necatigil, Nilgün Marmara, Ahmet Erhan, Gülten Akın, Sennur Sezer, Ülkü Tamer, Ahmet Telli, Şükrü Erbaş, Küçük İskender, Mehmet Çetin, Emirali Yağan, Yücel Kayıran, Tuğrul Keskin, Azad Ziya Eren, Cigerxwîn.

Şimdiye Kadar Kaç Tane Yayımlanmış Kitabınız Var?

Beş kitabım var. Ve Sen (Şiir- 2009), Mülteci/Umuda Yolculuk (Roman-2010), Boşluğun Kalbindeki Aşk (Deneme-2013), Dilin Metruk Yarası (Şiir-2013), di ve Diriliş Avlusu (2016)

-di ve Diriliş Avlusu Şiir Kitabından Biraz Bahsedebilir Misiniz?

Aşkın Su Halleri, Varoluşun Nükteli Ağrısı ile –di ve Diriliş Avlusu başlıklı üç bölümden oluşan bir kitap. İnsanı maddesel dünyadan çekip uygarlığın nirengi noktasından bugüne olan serüvenine çekmeye, kendi gerçekliğiyle yüzleştirmeye, soyut duyumsamanın algı temasından öteye, tabiatın büyülü penceresinden kâinatın zerresi olmaya uzanan yolun anlam derinliğine sürüklemeye çalışan varoluşsal sorgulama eksenli bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Okuyucularınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?

Ruhu besleyen hayati bir etkinlikten yoksun olmamak, yaşamın bütünselliğinden kopmamak ve hayatın her karesine tekdüze bakmamak, eksik yaşamamak için edebiyat, felsefe, tiyatro, tarih, sinema, yani ne olursa olsun geniş okumalar yapmalarını öneririm.

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mıdır?hidir-isik-kimdir

Yaşadığım dünyanın gerçekliğine eğilince, insan uygarlığını ilgilendiren en önemli konunun insanın doymak bilmeyen kursağı ve tükenmek bilmeyen nefreti olduğu önümüze çıkıyor. Bunların sonucunda dünyanın yaşanılır bir yer olmaktan çıktığı gerçeğiyle yüz yüze geldik. Dolaysıyla eserlerimde genel olarak vermek istediğim mesaj, insan varoluşa inen bir sorgulama yaptığı takdirde kendisiyle, yaşadığı zamanla, gelecekle ve en önemlisi de yaşamın anlamıyla, yüzleşip o doğrultuda yaşamın tüm zerreciklerinin kutsal olduğunun bilincine varacağını belirtmek isterim.

Bu güzel ve keyifli röportaj için Hıdır Işık’a çok teşekkür ederiz.

Duyarlılığınız için ben teşekkür ederim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.