Her Şey Beyinde Başlar-Mümin Sekman

Mümin Sekman’ın Kişisel Gelişim Kitabı; Her Şey Beyinde Başlar Aklınızı Başınıza Toplama Kılavuzu!

Mümin Sekman’ın Her Şey Beyinde Başlar adlı kişisel gelişim kitabı ilk kez 2011 yılında yayımlandı. Alfa Yayıncılık etiketi ile okurlarla buluşan Mümin Sekman’ın Her Şey Beyinde Başlar kitabının sayfa sayısı 162 sayfadan oluşmaktadır.

Her şey beyinde başlar. Başarı, mutluluk, huzur beyinden gelir. İnsanın karakteri, kararları, kaderi kafasında şekillenir.  Bazıları baştan kazanırken, bazıları ‘kafadan’ kaybeder! Beyin vücudun % 2’si olsa da, geri kalan % 98’i yönetiyor. Önemli bir iş yaptığından başımızın üstünde yeri var! Aklın makinesi olan beyin herkese ‘bedava’ veriliyor! Çoğumuz onu nasıl çalıştırmak gerektiğini öğrenmiyoruz. O da kafamızın içinde, kafasına göre çalışıyor! Ürettiği duygu ve düşüncelerin sonucunu ise biz yaşıyoruz. Biz onu kullanmasak da o bizi kullanmaya devam ediyor. Ne düşüneceğimizi, ne yapacağımızı belirliyor. Bu kitap beyne, beyni anlatıyor. Aklını başına toplamak ve hayatını ‘baş’tan aşağı değiştirmek isteyenler için…

Mümin Sekman’ın Her Şey Beyinde Başlar kitabından alıntılar:

Beyin hücreleri, yani nöronlar birbirleriyle ağ bağlantıları kurarak, duygu ve düşüncelerimizi oluşturuyorlar. Bir insan ne kadar çok yeni şey öğrenir ve düşünürse, beynindeki sinir hücreleri arasındaki bağlantılar o kadar artıyor. Bağlantılar arttıkça, insan daha fazla öğrenme ve düşünme kapasitesine ulaşabiliyor. Bu da aklı ve zekayı keskinleştiriyor…

Beyin bilimcilere göre uyku, bilginin uzun süreli hafızaya yerleştirilmesi için hayati derecede önemlidir. Yapılan bazı araştırmalarda, insanların daha çok şey öğrenmeye çabaladıkça daha çok uykuya ihtiyaç duyduğu keşfedilmiştir.

Başarı kadar itibar da beyinden gelir. Yeni girdiğimiz bir ortamda kıyafetlerimizle karşılansak da, kafamızın içindekilerle uğurlanırız.

Yeni bir kariyer beyinde başlıyor. Yeni bir aşk beyinde başlıyor. Yeni bir hayat beyinde başlıyor. Yeni şeyler hayatımıza önce beynimizden giriyor. Hayatımız ‘’baş’’tan aşağıya doğru değişiyor.

Geçmişe takılıp kalmayalım diye (beynimiz) gözlerimizi önüne almış. Dikiz aynası kullanma gereği duymamış.

Unutmak, bir sorun değil, gerekliliktir. Önemli olanı öne çıkarmak ve ihtiyaç duyulanı güçlü bir şekilde hatırlamak için bazı şeyleri unutmalıyız. Unutmak bizi acılı bilgilerden ve anlamsız ayrıntılardan arındırır.

Yenilik nöronları uyarır. Evin dekorunu değiştirmek bile fark yaratır. Beyniniz için sık sık yenilik yapın. Daha önce bilmediğiniz bir şeyler öğrenin. Gitmediğiniz yerlere gidin, nöronlarınızı şenlendirin.

Hep bildiği şeyler arasında sıkışıp/sıkılıp kalmış, yeni şeyler öğrenmeden, yeni şeyler düşünmeden, rutin tekrarlar arasında, yeni şeyler hissetmeden yaşayanlar soğuk beyinlidir. Soğuk beyinliler 35’inde ölür, 70’inde gömülür.

Yenilik beyne canlılık getirir. Canlı nöronlar, sıcak beyin demektir. Sıcak beyin, fikir fokurdatır. Aktif düşünceler, canlı duygular, yaratıcı projeler üretir.

Beyin, öğrenmek için tasarlanmıştır. Sürekli bir anlam arayışı içerisindedir… Nöronlar yenilik düşkünüdür… Yeni şeyler düşünürken, yeni fikirler öğrenirken, yeni bir aşk yaşarken, bilmediğimiz yerleri gezerken nöronlarımız çok canlıdır. Çünkü yeni durumlar, yeni nöral ağlar demektir. Yeni nöral ağlar da, iç dünyamızın genişlemesi anlamına gelir.hersey-beyinde-baslar-mumin-sekman

Başarılı bir beyin yönetimi, beynin gücü kadar zayıflıklarını da bilmeyi gerektiriyor.

Aklın gelişmişliği beyin hücrelerinin sayısından çok, beyin hücreleri arasındaki bağlantıların yoğunluğuna bağlıdır. Beyin hücreleri arasındaki bağlantı miktarı, kişinin akıllılık derecesinin biyolojik göstergelerinden biri kabul ediliyor…

Nasıl çalıştığını bilmediğiniz şeyi kontrol edemezsiniz, kontrol edemediğiniz şeyi yönetemezsiniz, yönetemediğiniz şeye sahip olamazsınız, sahip olamadığınız şey size sahip olur.

2.71/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.