Henri Charriere Kelebek Kitap Özeti

Henri Charriere’in Özgün Adı Papillon Olan Kelebek Romanının Özeti Hakkında Bilgiler.

Gerçek hayat hikayesini anlatan okunması gereken bir kitap. Roman Kelebek adı ile bilenen Henri Charriere’in gerçek yaşamını anlatan bir eserdir.

Yaşanmış bir olayı anlatan Henri Charriere’in Kelebek romanı bir otobiyografi romanıdır. Yazar Henri Charriere’in kendi hayat hikayesini anlattığı romanı Kelebek yayımlanır yayımlanmaz dünya çapında büyük bir üne kavuşmuştur.

Henri Charriere’in Kelebek romanı birçok farklı dile çevrilmiş ve bestseller listesinde yer almıştır. En çok satan kitaplar listesinde uzun bir süre kalan dünya genelinde milyonlarca kopya satarak dünyanın en ünlü romanları arasında kendine yer bulmuştur.

Henri Charriere’in romanı Kelebek; dünyanın en iyi hapishaneden kaçış konulu romanlar arasında kendine yer bulmuştur.

Henri Charriere’in Kelebek Eseri Sinemaya Uyarlanmıştır.

Henri Charriere’in Kelebek romanı ilk kez 1973 yılında daha sonra 2017 yılında sinemaya uyarlanmıştır. 1973 yapımı Papillon yani Kelebek filminde Kelebek Henri Charriere karakterini Steve McQueen, Louis Dega karakterini de Dustin Hoffman canlandırmıştır. 2017 yapımı Kelebek filminde Kelebek Henri Charriere karakterini Charlie Hunnam, Louis Dega karakterini de Rami Malek canlandırmıştır.

Henri Charriere’in Kelebek Romanın Özeti:

Kelebek lakabı ile bilenen Henri Charriere, suçsuz yere mahkum edilmiş Fransız vatandaşıdır. Ömür boyu kürek mahkumu cezası almıştır.

Henri Charriere, mahkum gemisiyle cezasını çekmek üzere mahkumlarla birlikte Fransız Guyanası’na gönderilmişlerdir.

Henri Charriere ilk günden bu yana kaçış planları yapmaktadır.

Henri Charriere,mahkûm gemisinde tanıştığı arkadaşı Fransa’nın en ünlü kalpazanı Dega ile arkadaş olur. Dega’yı hapishanede koruyacak ve bunun karşılığında Dega’da Henri Charriere’e kaçış için maddi kaynak sağlayacaktır.

Henri Charriere ilk kaçışı sırasında yakalanır ve cezasına 2 yıl tek kişilik hücre hapsi eklenir. Hücre hapsine 2 yıl geçirdikten sonra tekrar kaçmak için tekrar bir plan yapar.

Bu seferki kaçış planlarında mahkumlardan Clousette, Maturette arkadaşı Dega’da yer alır. Henri Charriere ve diğer mahkumlar kaçışlarında Cüzzamlılar Adası’ndakilerden yardım görürler. Daha sonra Venezuela’ya kadar kaçarlar. Burada arkadaşları yakalanır. Kelebek Henri Charriere kaçarken bir köye sığınır. Uzun bir süre burada yaşar. Kelebek Henri Charriere sığındığı bir manastırda başrahibe tarafından ihbar edilir.

Kelebek Henri Charriere tekrar Fransız Guyanası’na gönderilir. Kelebek Henri Charriere’in cezasına 5 yıl tek başına hücre hapsi eklenir. Kelebek Henri Charriere beş yıl hücre hapsinden sonra Şeytan Adası’na gönderilir.

Kelebek Henri Charriere Şeytan Adası’nda arkadaşı Dega ile karşılaşılır. Dega’da Kelebek Henri Charriere gibi Şeytan Adası’nda gönderilmiştir. Fakat Dega akıl sağlığını yitirmiş bir haldedir. Kelebek Henri Charriere kaçış planlarına burada da devam eder. Kelebek Henri Charriere, hindistan cevizlerini bir torbaya doldurup yaptığı torba sal ile Şeytan Adası’nda kaçar.

Henri Charriere’in Kelebek Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Kelebek

Kitabın Yazarı: Henri Charriere

Kitabın Türü: Roman, Macera, Otobiyografi

Orijinal Adı: Papillon

Uyarlandığı Filmler: Kelebek (1973), Kelebek (2017)

İlk Baskı Yılı: 1969

Henüz Oylama Yapılmadı.

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.