Hayatın Anlamı-Rudolf Eucken

Filozofların Hayata Bakış Açısı Anlatan Eser; Hayatın Anlamı

1908 Nobel Edebiyat Ödüllü Alman felsefeci, yazar Rudolf Christoph Eucken‘in İngilizce adı The Problem of Human Life olan Hayatın Anlamı kitabı Türkiye’de İzdüşüm Yayınları tarafından 2003 yılında yayınlanmıştır.

Rudolf Christoph Eucken‘in özgün adı Die Lebensanschauungen der großen Denker olan İngilizce adı The Problem of Human Life ve Türkçe adı ise Hayatın Anlamı kitabı ilk kez Almanca 1890 yılında yayımlanmıştır. İngilizce çevirisi The Problem of Human Life adı ile W. Hough ve Boyce Gibson tarafından İngilizce çevirisi yapılmıştır.

Rudolf Eucken’in Türkiye’de İzdüşüm Yayınları’ndan çıkan Hayatın Anlamı kitabının Türkçe çevirisini İbrahim Şener yapmıştır.

İbrahim Şener tarafından Türkçe çevirisi yapılan Rudolf Eucken’in Hayatın Anlamı kitabı 150 sayfadan oluşmaktadır.

Yaşam bir bütün olarak göz önüne alındığı zaman ne anlama gelmektedir? Gerçekleştirme arayışında olduğumuz amaçlar nelerdir? Hangi mutluluk olasılığı bizi ayakta tutar? Bu soruları sormak, yaşam sorununu kendimize sormak anlamına gelmektedir. Bu tür sorular bizi dirençsiz ısrara sevk eder. Onlar birbirlerinden ayrı bir şekilde bulunan bir çağın çığlıklarıdır. Daha önceki yüzyılların çalışmaları ölçülmez derecede faydalı bilgilerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Onlar yeni bir kültürün ortaya çıkmasını ve evrene yeni bir gözle bakılmasını sağlar. Ancak onun muzaffer ilerlemesi henüz içsel yaşantımızda anlık bir ilerleme sağlayamamıştır; onun göz kamaştırıcı zaferleri insanoğlunun tin ve maddesi için kazanım elde etmemiştir. Aralıksız enerji ile o bizi gitgide daha fazla olarak dünyaya yöneltmiştir. Onun zorluklarıyla başa çıkma isteği bizim çevremizle daha yakından ilgilenmemizi beraberinde getirmiştir. Bizim yaşantımızın etkinlikleri eninde sonunda bizim doğamızı belirlemektedir.

Rudolf Eucken’in Hayatın Anlamı kitabından alıntılar:

Yaşam bir bütün olarak göz önüne alındığı zaman ne anlama gelmektedir? Gerçekleştirme arayışında olduğumuz amaçlar nelerdir? Hangi mutluluk olasılığı bizi ayakta tutar? Bu soruları sormak. Yaşam sorununu kendimize sormak anlamına gelmektedir.

Tüm dönemler içinde, zihin büyüklüğüne, içsel özgürlüğe, yaratıcı güce sahip olan çok az insan olmuştur.

Hayatin Anlami Rudolf EuckenSonsuz, zaman koşulları altında ele alınabilir, o ancak büyük bir insan tarafından kavranabilir; onu tüm zamanı kapsayan gelip geçici oluşumlardan özgür kılan kişi, ilk kişi odur.

Yaşam süreci bazı yaşamsal gereksinimler ile belirlenmiştir. Bunlar doğruluk ve mutluluk ve tinsellik yönünde bir içsel mücadelenin ifadesidirler.

Uzak bir geçmiş tarafından yönlendirilen bir rehberlik altında kendi dönemimizin eşiğine ulaşabiliriz.

Henüz Oylama Yapılmadı.

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.