Hayat Evde Başlar-Gözde Erdoğan

Pedagog Gözde Erdoğan’ın Hayat Evde Başlar Kitabı Her Annenin Babanın Okuması Gereken Eğitici Bir Kitap.

Eğitici bilgilerin yer aldığı ebeveynlerin okuması gerektiği, çocuk eğitimi hakkında çok yararlı bilgilerin olduğu çok faydalı bir kitap.

Örneklerle açıklanmış, akıcı ve anlaşılır bir dille yazılmış olan Pedagog Gözde Erdoğan’ın Hayat Evde Başlar kitabı çocuk yetiştirme konusunda ebeveynlere yardımcı olacaktır.

Yakamoz Yayıncılık tarafından yayımlanan Pedagog Gözde Erdoğan’ın Hayat Evde Başlar kitabı 288 sayfadan oluşmaktadır.

Destek Yayınları tarafından yayımlanan Pedagog Gözde Erdoğan’ın Hayat Evde Başlar kitabı 312 sayfadan oluşmaktadır.

Ebeveyn olarak çocuğumuzu güçlü, kendi ayakları üzerinde durabilen, kendine güvenen ve başarılı bireyler olarak yetiştirmek istiyoruz.

Peki, çocuğun kimlik ve kişiliğinin geliştiği, hayata karşı duruşunun belirlendiği 0-6 yaş döneminde hayalimizdeki çocuğu nasıl yetiştirmeliyiz?

0-6 yaş döneminde çocuğun hayatında, beslenme, uyku ve oyun vardır.

Oyun bir çocuğun hayatında her koşulda bir ebeveyne bağımlı olmadan kolaylıkla gelişebilir. Peki, yemek ve uyku alışkanlığı? Bana göre yemek ve uyku alışkanlığı, çocuğunuzun temel ve fizyolojik ihtiyacı olsa da çocuğunuz ile iletişime en sık geçtiğiniz araçlardır.

İşte bu kitapta, anne babanın çocuğu ile ilişkisini belirleyen yemek ve uyku ihtiyaçlarında, anne babanın nasıl davranması gerektiğini, ebeveynin çocuğun ihtiyacına göre nasıl şekil alabileceğini, aslında çocuğun gerçek ihtiyaçlarını çoğu zaman göremediğimiz detaylardan anlayabileceğimizi sizlerle paylaşmak istedim.

Pedagog Gözde Erdoğan Hayat Evde Başlar kitabından alıntılar:

Hayata geldiğimiz ilk andan itibaren bir insanın hayatında bana göre olmazsa olmazlar vardır. Bu olmazsa olmazlar bize hayata karşı dimdik durmayı öğreten araçlar gibidir…

Hepimiz geçmişimize baktığımızda eleştiriler, ön yargılar, suçlamalar, tehditler arasında büyüdüğümüzü düşünürüz. Biz bu eleştiriler, yargılamalar ve kıyaslamalar arasında, hepimiz başarılı olduğumuz alanları bulmaya ve bu negatif disiplin yöntemleri arasında kendimize güvenmeye ve başarılı bir insan olmaya çalıştık. Çocuğunuzun olacağını öğrendiğiniz andan itibaren, anne babalık üzerine birçok düşüncenin arasından en az bir kere de ‘Benim yaşadıklarımı çocuğum yaşamasın,’ demişsinizdir.

Sıklıkla duyduğunuz hatta belki de sizin de kullandığınız bir cümle vardır. ”Çocuğum çok yaramaz!”

Nedir yaramaz sözcüğü, bir düşünsenize; yaramayan, yararlı olmayan… Siz bu sözcüğü severken, kızarken, öfkeliyken ya da mutluyken ne kadar sık kullanıyorsunuz, değil mi? Peki, kullandığınız sözcüklerin anlamlarının içine çocuğunuzu hapsettiğinizi düşündünüz mü hiç? Atalarımızın söylediği bir söz vardır: ‘Bir şeyi 40 defa söylersen olur.’ Bu, o kadar anlamlıdır ki; bir sözcüğü sıklıkla söylediğinizde o kişiye verdiğiniz mesaj, ‘Sen o’sun!’ mesajıdır. Belki gerçekle hiç bağlantısı olmadığını düşünseniz bile çocuğunuza kullandığınız her sözcüğün ve cümlenin bir sihri vardır ve bu sözcükler çocuğunuzun kendini tanımlamasında yardımcıdır.

Anne Baba Olarak Nelerden Sorumluyuz?

Çocuklarımızın öfkelenmemesinden sorumlu değiliz. Biz çocuğumuzun öfkesiyle nasıl baş edeceğini öğretmekle sorumluyuz!

Çocuklarımızın karnını doyurmaktan sorumlu değiliz. Nasıl yemek yiyebileceğini ve keyifli bir yemek kültürünü onlara öğretmekten sorumluyuz!

Çocuklarımızı uyutmaktan sorumlu değiliz. Çocuklarımızın kendi başına uyuyabileceği sağlıklı ortamı sağlamaktan sorumluyuz!

Çocuklarımızın yaşadığı sorunları çözmekten sorumlu değiliz. Karşılaştığı sorunları nasıl çözebileceğini öğretmekle sorumluyuz!hayat-evde-baslar-gozde-erdogan

Çocuklarımızın kendi sorumluluklarını üzerimizde almakla sorumlu değiliz. Kendi sorumluluklarını ona öğretmekten sorumluyuz!

Çocuklarımızın hayatını kolaylaştırmaktan sorumlu değiliz. Onlara hayatı tüm eksi ve artılarıyla öğretmekten sorumluyuz!

Çocuklarımızın her istediğini vermekten sorumlu değiliz. İstediğini nasıl alması gerektiğini, hedefe giden yolu nasıl belirleyeceğini öğretmekten sorumluyuz!

Çocuklarımızın yeter ki mutlu olsunlar diye tüm imkânları sonuna kadar sunmaktan sorumlu değiliz. Her durumda var olan imkânlarla mutlu olmayı öğretmekten sorumluyuz!

3.29/5 (17)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.