Harper Lee Kimdir

Bülbülü Öldürmek Romanı Öksüz Kaldı.

Özgün adı To Kill a Mockingbird olan Bülbülü Öldürmek romanı ile dünya çapında üne kavuşan yazar Harper Lee 28 Nisan 1926 yılında ABD’nin Alabama eyaletinde doğdu. Harper Lee eğitimini Huntington Koleji’nden ve daha sonra Alabama Üniversitesi’nden tamamladı. Harper Lee, Alabama’nın Oxford kentinde eğitim gördükten sonra, Eastern Air Lines’ta işe başladı.

Bir Kitapla Gelen Dünya Çapında Bir Şöhret

Harper Lee ismini edebiyat tarihine geçiren isim sadece bir roman oldu. O roman ki yazar belki de aynı başarıyı yakalayıp yakalamayacağından mı bilinmez uzun bir süre yani 55 yıl daha hiç bir kitap yazmadı.

Bahsettiğimiz romanı edebiyat ile ilgilenenlerin yakında bildiği bir kitap Bülbülü Öldürmek. Bülbülü Öldürmek romanı ayrıca sinemaya da uyarlanmış olup ve Oscar’ı kazanmış bir eserdir.

Harper Lee İngilizce adı To Kill a Mockingbird olan Bülbülü Öldürmek romanını 1960 yılında yazdı. Bülbülü Öldürmek romanı yayınlanır yayınlanmaz dünya çapında büyük bir üne kavuştu ve birçok farklı dile çevrildi. Bülbülü Öldürmek romanının getirdiği bu ün yazarı Harper Lee’yi edebiyat tarihinde ayrı bir yere sokmuş olabilir çünkü Harper Lee 55 yıl hiçbir roman yazmadı. Ama dünya klasiklerine yazmış olduğu tek romanını sokmayı başardı.

Harper Lee’nin 1960 yılında yayımlanan Bülbülü Öldürmek romanını satış rekorları kırdı ve 1961 Pulitzer Edebiyat Ödülü kazandı.

Harper Lee ilk romanını 1960 yılında yazdığını söylemiştik ve 55 yıl bekledi ikinci romanını yazmaya. 55 yıl sonra 2015 yılında Harper Lee özgün adı Go Set a Watchman olan Türkçeye ise Tespih Ağacının Gölgesinde olarak çevrilen ikinci romanını yazdı.

Harper Lee’nin 2015 yılında yayımlanan ikinci romanı Tespih Ağacının Gölgesinde yazarın ikinci ve son kitabıdır.

Dünyaca ünlü yazar Harper Lee hayatı boyunca sadece iki tane kitap yazmıştır. Yazar Harper Lee 89 yıllık ömrüne 2 roman sığdırmıştır.Harper Lee Kimdir

Harper Lee 19 Şubat 2016 tarihinde 89 yaşında öldü.

Harper Lee’nin Kitapları:

Bülbülü Öldürmek ( To Kill a Mockingbird 1960 Yılında Yayımlanmıştır. )

Tespih Ağacının Gölgesinde ( Go Set a Watchman 2015 Yılında Yayımlanmıştır. )

3.45/5 (11)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.