Halit Ziya Uşaklıgil Mai ve Siyah Kitap Özeti

Aşk-ı Memnu Romanının Yazarı Türk Edebiyatının Usta Kalemlerinden Halid Ziya Uşaklıgil’in Sosyokültürel Durumları Kaleme Aldığı Eseri.

Halit Ziya Uşaklıgil’in Mai ve Siyah romanı Servet-i Fünun edebiyatındaki sanat anlayışını anlayabilmek için okunması gereken bir eser. Türk Edebiyatının önemli eserleri arasında yer alan Halid Ziya Uşaklıgil’in Mai ve Siyah romanını okurken dili biraz ağır gelebilir fakat sıkılmadan okuyacağınız türden bir eserdir.

Mai ve Siyah romanı Halit Ziya Uşaklıgil tarafından 1897 yılında yazılmıştır. İlk kez 1897 yılında yayımlanan Halid Ziya Uşaklıgil’in Mai ve Siyah kitabı Türk edebiyatının modernleşme dönemini anlayabilmek için okunması gereken eserlerdendir.

Halid Ziya Uşaklıgil’in Mai ve Siyah kitabı edebiyatımızda romancılık tekniği ve kurgu açısından önemli bir yere sahiptir.

Halid Ziya Uşaklıgil’in Mai ve Siyah eseri aşırı duygusal ve romantik içeren eser olup okuyucuya romanda yer alan dönem hakkında bilgi vermektedir.

Halid Ziya Uşaklıgil’in Mai ve Siyah romanı; MEB tarafından hazırlanan Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser arasında yer almaktadır.

Halit Ziya Uşaklıgil’in Mai ve Siyah kitabının özeti:

Babası vefat ettiği için annesi ve kız kardeşinin sorumluluğunu üstlenen ve onlara bakan bir gencin hayat hikâyesidir Mai ve siyah…

Ahmet Cemil, mülkiye de eğitim hayatını sürdürmekte olan bir gençtir, okul çıkışlarında kitapçılara gitmekte ve kitapçıların istediği düzeyde polisiye roman çevirisi yapmaktadır. Tam bir edebiyatsever olan Ahmet Cemil, çeviriden arta kalan zamanlarda zengin ailelerin çocuklarına ders vererek ailesinin üzerindeki maddi külfeti az da olsa almaya çalışır. Ama ne kadar çalışırsa çalışsın, hiçbir zaman için bu para kendilerine yetmez, hep bir eksiklik vardır, işte tam da bu yüzden çaresizlik içerisinde kıvranır. Bunun bilincinde olan arkadaşları ona destek olmak amacıyla tavsiye de bulunurlar ve Mir’at-ı Suun gazetesine başvurmasını söylerler, gazetenin açtığı bu ilan sayesinde Ahmet Cemil işe başlar ve düzenli bir gelir elde eder.

Edebiyat alanında tanınmış bir yazar kimliği olmasını isteyen Ahmet Cemil, Mülkiye sınavlarını ihmal etmeyerek okulunu bitirir. Çalışmış olduğu gazete de bulunan Ali Şekip (baş yazar) ve arkadaşı Hüseyin Nazmi’yi çok sever. Hüseyin Nazmi’nin yanında tesadüf eseri gördüğü kız kardeşine de gönlünü kaptıran Ahmet Cemil, Lamia’ya açılmayı planlamaktadır, tam da bu esnada gazetenin yeni sahibi Vehbi Efendi ile kız kardeşini evlendirilir. Ancak, kardeşi mutlu değildir, çünkü kocası bencil, düşüncesiz ve kabadır, sürekli olarak Ahmet Cemil’in hırpalamakta ve onu dövmektedir.

Bir defasında hamile olan kadının karnına tekme atması sonucu çocuğunu kaybeden kardeşi dayanamaz bir duruma gelir. halit-ziya-usakligil-mai-siyah-kitap-ozetBu duruma içten içe üzülen Ahmet Cemil, kardeşini yanına aldırır ve ona bakar ama bu esnada kardeşi bu acılara çok fazla dayanamayarak vefat eder. Bunun üzerine Vehbi Efendi, Ahmet Cemil’i işten kovar.

Hüseyin Nazmi bir gün Ahmet Cemil ile birlikte sürekli olarak gittikleri kahvede Avrupa’ya yerleşeceğini ve kız kardeşi Lamia’yı bir subayla nişanladıklarını söyler. Ahmet Cemil üzgündür, üzerine uzun yıllar çalıştığı eserini yakarak hayallerine veda eder. Yetkili mercilere başvurarak uzak bir yere kaymakam olarak atanır ve annesini de alarak gider.

2/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.