Halikarnas Balıkçısı Aganta Burina Burinata Kitap Özeti

Halikarnas Balıkçısı’nın Aganta Burina Burinata Romanın Özeti, Karakterleri, Konusu, Hakkında Bilgiler.

Halikarnas Balıkçısı adı ile bilenen yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Aganta Burina Burinata romanı ilke kez 1946 yılında yayımlanmıştır.

Aganta Burina Burinata Anlamı Nedir?

Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Aganta Burina Burinata romanının adı; Fransızcadan gelen bir denizcilik terimidir. Aganta Burina Burinata terimi; Serenlerin üstündeki üst ve alt yelkenleri tut anlamına gelen bir denizcilik terimidir.

Halikarnas Balıkçısı’nın Aganta Burina Burinata Eserinin Özeti.

Mahmut denizi çok sevmektedir. Mahmut’un babası Süleyman Kaptan ise oğlunu denizden uzak tutmak istiyordu. Süleyman Kaptan, daha önce denizde bir fırtına ile karşı karşıya kalmıştır. Gemide kardeşi Davut ve kendisi vardır. Bu fırtına yüzünden gemi alabora olur ve sonrasında kardeşi Davut hayatını kaybeder. Bu olaydan sonra Süleyman Kaptan, denizden iyice soğumuştur.

Süleyman Kaptan, bir meslek sahibi olur diye oğlu Mahmut’u Eskici Kirpi Halil Usta’nın yanına çırak vermiştir. Halil Usta’da gençliğinde balıkçıydı. Halil Usta’nın balıkçılık yaptığı günlerden bir gün yelken sararken direk düşmüş ev bacağı kırılmıştı. Halil Usta, sakat kalınca, geçimini sağlamak için ayakkabıcı olarak çalışmaya başlamıştı.

Denizli bir ailenin oğlu olan Mahmut babası Süleyman Kaptan’ın izin vermemesine rağmen denizlere yelken açmak istemektedir.

Süleyman Kaptan’ın ısrarlarına rağmen oğlu Mahmut denize açılmak için tayfa olarak işe başlar. Mahmut amcası Hakkı Reis’in teknesinde tayfa olarak çalışmaya başlar.

Gemide uzun süre kalınca Mahmut, gerçek bir denizci olmuştu.

Mahmut, daha sonra hem babasını hem annesini kaybeder.

Anne ve babasının ölümü Mahmut’u çok etkiler. Denizciliği bırakır.

Mahmut, çocukluk arkadaşı olan Fatma ile evlenip yuva kurmak ister. Mahmut memleketine döndüğünde Fatma’yı bulur. Açılan bir ateş sonrası Fatma’nın yüzüne saçmalar gelmiş kızın yüzünde izler kalmış ve bir gözü de kör olmuştur. Fatma bu haliyle Mahmut’un onu beğenmeyeceğini ve evlenmek istemeyeceğini düşünür. Fakat Mahmut, çocukluk arkadaşı Fatma’yı çok sevmektedir. Fatma ile evlenmek istediğini söyler fakat Fatma mutlu olamayacaklarını düşündüğünden kabul etmez ve uzaklar gider. Mahmut, Fatma’yı arar fakat bulamaz.

Daha sonra Mahmut, Zeynel Ağa’nın kızı Ayşe’yi vermeyi kabul eder. Mahmut ve Ayşe evlenir. Daha sonra Mahmut’un deniz özlemi artmaya başlar. Mahmut, denize olan tutkusuna yenik düşer. Mahmut, denize açılır ve bir daha da geri dönmez.

Halikarnas Balıkçısı’nın Aganta Burina Burinata Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Aganta Burina Burinata

Kitabın Yazarı: Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı)

Kitabın Türü: Roman

İlk Baskı Yılı: 1946

Henüz Oylama Yapılmadı.

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.