Halide Nusret Zorlutuna Aşk ve Zafer Kitap Özeti

Kadın Yazarların Annesi Olarak Anılan Halide Nusret Zorlutuna’nın En Önemli Eserlerinden; Aşk ve Zafer

Şair, öğretmen ve yazar Halide Nusret Zorlutuna ‘’Kadın Yazarların Annesi’’ olarak anılan bir yazardır. Ümmü’l-Muharrirât yani Yazarların annesi unvanını almıştır. Edebiyatımızın ünlü kalemlerinden Halide Nusret Zorlutuna, yazar Emine Işınsu’nun annesidir. Ayrıca yazar Pınar Kür’ün de teyzesidir.

Halide Nusret´in Aşk ve Zafer romanı çok akıcı ve samimi bir dille yazılmış, edebi yönü ile dikkat çeken edebiyatımızın önemli romanlarından biridir.

Halide Nusret Zorlutuna’nın Aşk ve Zafer romanı 1966 yılında yayımlanmıştır.

Halide Nusret’in en çarpıcı romanı, en ünlü romanlarındandır. Şairliği ile tanınan yazar Halide Nusret´in Aşk ve Zafer romanı onun en çok bilinen romanlarından biri olmuştur.

Halide Nusret Zorlutuna’nın Aşk ve Zafer Kitabının Konusu Nedir?

Halide Nusret Zorlutuna’nın Aşk ve Zafer konusu; Milli mücadele yıllarını anlatan ve o dönemdeki bir aşk hikayesini konu edinmektedir. Urfalı İbrahim’in, İstanbul’da yetişmiş ve çok güzel bir kız olan Zinnur’a aşkını anlatmaktadır.

Halide Nusret Zorlutuna’nın Aşk ve Zafer romanı yedi bölümden oluşmaktadır. Romanda ilk bölümlerinde Birinci Dünya Savaşı dönemleri, İstanbul’un sosyal, kültürel yanları anlatılmaktadır. Roman da bir aşkın çevresinde dönemin şartları anlatılmaktadır.

Halide Nusret Zorlutuna’nın Aşk ve Zafer Kitabının Özeti:

İbrahim; Urfa’nın eşraflarından Eyüp Bey’in tek oğludur. İbrahim asil ve zengin bir ailenin çocuğudur. İbrahim çok çalışkan bir öğrencidir. Liseye kadar Urfa’da okumuş ve okuduğu okulları birincilikle bitirmiştir. Daha sonra İstanbul Lisesi’nde okumaya başlar. İbrahim Birinci Dünya Savaşı çıkması ile cepheye gider ve gazi olur. Gazi olan İbrahim tekrar İstanbul’a gönderilir.

Diğer tarafta Zinnur’a İstanbul’da büyümüş, çok güzel bir kızdır. Zinnur’un ailesinde birçok sanatkar bulunmaktadır. Kültürlü bir ailenin kızı olan Zinnur’un babası paşadır.Halide Nusret Zorlutuna Ask ve Zafer ozet

Zeliha; İbrahim’in amcasının kızıdır. yörenin geleneklerine göre iki genç nişanlı sayılmaktadır. Zeliha eğitimsiz biridir. Zeliha; erkeğine bağlı bir genç kızdır.

Bir tarafta bir paşa kızı olan Zinnur bir tarafta asil ve zengin bir ailenin oğlu olan Urfalı İbrahim ve diğer bir tarafta ise İbrahim’in amcasının kızı olan eğitimsiz fakat yörenin geleneklerine bağlı olan Zeliha vardır. Üçlü bir aşk hikayesi vardır.

2.45/5 (11)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.