Halide Edib Adıvar Mor Salkımlı Ev Kitap Özeti

Yazar Halide Edib Adıvar’ın Kendi Çocukluk Yıllarını, Yetişme Tarzını, Hakkında Birçok Bilgiyi Mor Salkımlı Ev Kitabında Anlattı.

Halide Onbaşı olarak da bilenen yazar Halide Edib Adıvar Mor Salkımlı Ev kitabında çocukluk günlerinden 1918 yılına kadar geçen süreçteki anılarını anlattı.

Halide Edib Adıvar’ın anıları ayrıca İngilizce Memoirs of Halide Edip adında bir eserde yazmıştır.

1926 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da yayımlanan Memoirs of Halide Edip adından İngilizce eser yazarın Mor Salkımlı Ev kitabının Türkçe çevirisi değildir.

Halide Edib Adıvar’ın anı kitabı olan Mor Salkımlı Ev kitabı 1963 yılında yayımlanmıştır.

Halide Edib Adıvar’ın Mor Salkımlı Ev eseri MEB tarafından belirlenen Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser Listesi arasında yer almıştır.

Halide Edib Adıvar’ın Mor Salkımlı Ev kitabının özeti:

Kalemi de yüreği gibi güçlü bir yazarın 36 yıllık hayatını ilk sayfalarında okuyabileceğimiz bu kitapta Halide Edip Adıvar’ın çocukluğundan, gençlik yıllarına, evlenip ayrıldıktan sonra Mor Salkımlı Ev’de yaşadığı olayları anlatırken ki ruh hallerinin hemen hepsini görmek mümkündür. Milli Mücadele döneminin ve Osmanlı İmparatorluğunun yavaş yavaş yok oluşlarını irdeleyen bir yapıttır.

1882 yılında dünyaya gözlerini açan Halide Edip, Mehmet Edip Bey’in kızıdır. Beşiktaş’ta bulunan Mor Salkımlı Ev’de dünyaya gelen Halide Edip’in çocukluk ve gençlik yılları bu evde geçmektedir. Aile içi çatışmalardan ötürü evi terk eden bireylerde belli bir zaman geçtikten sonra tekrar evlerine dönmektedir. Halide Edip’in annesi, daha o küçük yaşta iken “verem” hastalığından ebediyete intikal etmiştir. Annesi ille yaşadığı hatıralar kesik kesik beyninde aksetse de Halide, annesine büyük bir minnet ve sevgi duymaktadır. Halide Edip Adıvar’ın büyümesinde en büyük payı olan ve Mor Salkımlı Ev’de “Haminne” naralarıyla evi inleten anneannesi de bir güne bir gün torununu yalnız bırakmamış, onun tüm dertleriyle yakından alakadar olmuştur. Eyüp Sultanlı Nakiye Hanım (Haminne) sadece torununa karşı değil, diğer insanlara karşı da her zaman için güler yüzlü ve yardımseverdir, Halide, haminnesi ve sütninesi Hatice ile çok iyi anlaşmaktadır.

Halide Edip’in hayatında babasının etkin bir rolü vardır, annesi olmadığı için hep bir yanı eksik olan Halide, özellikle büyük boşlukta hissettiği zamanlarda babasını arzulamaktadır, babası ise işi gereği geceleri sarayda kalmaktadır, bir süre sonra da bir başka kadınla evlenerek Yıldız’da bir ev tutar. Halide Edip, üvey annesi ile iyi geçinse de Mor Salkımlı Ev’i ve oradaki insanları çok özler.

Birgün Halide Edip, matematiğinin kötü olduğunu düşünerek babasından özel hoca tutmasını ister, o dönemin en ünlü matematikçisi Salih Zeki Aktay, Halide Edip’e ders vermeye başlar. Halide Edip, Salih Zeki Aktay’ın düşüncelerinden çok etkilenir ve aralarındaki yüksek yaşa bakmaksızın evlenir.halide-edib-adivar-mor-salkimli-ev-ozet

Dokuz senelik evliliğin ardından kocası Salih Zeki Bey bir başka kadınla daha evlenmek istediğini dile getirir ve bu yüzden evlilikleri noktalanır. Halide Edip, boşanmanın ardından hasta olur ve dinlendiği esnada milliyetçi ruhu kabararak 1910-1912 yıllarında Türk Ocağı’na girer. Milliyetçilik fikrinin ağır bastığı o dönemde bazı görüş ayrılıklarından ötürü Ziya Gökalp ile yolları ayrılır. Ardından Teal-i Nisvan Cemiyeti’nin faaliyetlerinde etkin rol oynar. Hastanede görev alır ve öğretmenlikler yapar. Ardından Kız Mektepleri Umumi Müfettişliğine getirilir, gün içerisinde 16 saat boyunca çalışmak durumundadır. 1917 yılında Adnan Adıvar ile evlenerek tatil yapmak üzere Türkiye’ye gelirler.

2/5 (10)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.