Hagakure Saklı Yapraklar-Yamamoto Tsunetomo

Samuraylar Hakkında Geniş Bilgilerin Yer Aldığı Samuraylık Felsefi Üzerine Yazılmış Ünlü Eser.

Japon samuray Yamamoto Tsunetomo’nun eseri Hagakure Saklı Yapraklar adı ile ülkemizde Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketi ile yayımlandı.

Yamamoto Tsunetomo’nun Hagakure Saklı Yapraklar kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından ilk kez 2006 yılında yayımlandı.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan Yamamoto Tsunetomo’nun Hagakure Saklı Yapraklar kitabının Türkçe çevirisini Hüseyin Can Erkin yapmıştır.

Japon savaşçılarının yaşam ve yönetim felsefelerini, tarih bilincini, Konfüçyüs öğretisinin ve Zen Budizm’in toplum geneline ne ölçüde nüfuz ettiğini anlamamıza ışık tutacak önemli bir eser.

Ömrünün büyük bölümünü Kyuşu Adası’ndaki köklü savaşçı ailelerinden Nabeşima’lara hizmet ederek geçirdi. 30 yılı aşkın süreyle hizmet ettiği efendisinin ölümünün ardından, münzeviliği seçti. Onun anlatısına bağlı kalarak kaleme alınan Hagakure, Japon savaşçılarının yaşam ve yönetim felsefelerini, tarih bilincini, Konfüçyus öğretisinin ve Zen Budizm’in toplum genelinde ne ölçüde nüfuz ettiğini anlamamıza ışık tutacak önemli bir eser.

Yamamoto Tsunetomo’nun Hagakure Saklı Yapraklar kitabından alıntılar:

Mücadele, Şeref ve Sadakat: Hagakure

Hagakure, modern dönem öncesi Japon tarihinde siyasi istikrarın en güçlü olduğu Edo Dönemi’nin (1600-1868) ortalarında kaleme alındı. 1600 yılında İeyasu Tokugava’nın (1542-1616) kurduğu şogunluk olarak adlandırabileceğimiz, ülkenin siyasi ve ekonomik yetkesini tekelinde bulunduran sistem, Tokugava ailesinden şogunlar yönetiminde on beş kuşak boyunca 1868’e kadar sürdü. 250 yılı aşan bu dönem, toplumun savaşçı sınıf dışında kalan kesimlerinin silahsızlandırıldığı, ufak tefek yöresel sıkıntılar dışında uzun süreli bir barış ve huzur dönemi oldu. Böyle bir dönemde savaşçılık felsefesi, savaşçının yaşamı ve uyması gereken kurallar üzerine yazılan Hagakure, dönemin toplumsal dinamiklerine sert eleştiriler getirmesi açısından Japon klasikleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Hagakure’nin felsefi temellerini Konfüçyusçu düşünce ve Zen Budizm öğretisinde aramak yerine olur.  Tsunetomo’nun düşünce yapısını etkileyen önemli isimler Zen rahibi Tannen ve Konfüçyusçu alim İttei İşida’dır…

Hagakure’nin sözcük anlamı ”saklı yapraklar” ya da ”yapraklara saklı” olarak verilebilir. Belki de efendiye sadakat bağlamında, efendiyi ulu bir ağaç olarak görüp onun yaprakları altında kalmak anlamında da bu başlık kullanılmış olabilir.hagakure-sakli-yapraklar-yamamoto-tsunetomo

Çoğunlukla insanlar kendi işlerinden hoşlanmaz, başka işlere ilgi duyar, yanlış yollara girer ve hata yaparlar.

Fani dünyadan ne kadar uzak düştüm ey dağ kirazı Kurşuni bulutlar çiçeklerinle buluştu işte…

Bir hizmetkar olarak, beyliğimizin özünü kavramalıyız. Günümüzde bu konuda uğraşmaya önem verilmiyor. Bunların anlatmamım amacı, sülalemizin kökenine inmek, atalarımızın zahmetle ve merhametler bu sülaleyi nasıl kökleştirdiklerini anlamaya çalışmaktır…

2.54/5 (13)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.