Günter Grass Sözleri

Almanya’nın Son Dönemdeki En Ünlü Yazarlarından Nobel Edebiyat Ödüllü Günter Grass’ın Söylediği Sözler.

Tam adı Günter Wilhelm Grass olan dünyaca ünlü Nobel Ödüllü Alman romancı, şair, oyun yazarı, grafik sanatçısı, heykeltıraş, yazar Günter Grass‘ın söylediği sözlerini bu yazımızda paylaşacağız.

Ayrıca Günter Grass‘ın biyografisini merak edenler web sitemizde Günter Grass Kimdir sayfasına bakabilir.

Dünya edebiyatında önemli bir yere sahip olan Günter Grass‘ın kitapları birçok farklı dillere çevrilmiştir. Bizde bu yazımızda Günter Grass’ın söylediği sözlerden, kitaplarındaki alıntılardan sözleri sizler için araştırdık.

Nobel Edebiyat Ödüllü Alman yazar Günter Grass‘ın sözleri:

Kötü kitaplar dahi kitaptır, işte bu yüzden onlar da kutsaldır.

Bir istisna olarak melankoli, kişisel bir hadise olmayı bitirdi ve yerini hayatın üretim kotaları tarafından yönetilip, belirlendiği yerlerdeki işçilerin sınıf ayrıcalıklarına bıraktı.

Gelecek hakkında tüm istatistiklerimiz var zaten: çevre kirliliğinin, nüfus artışının, kuraklaşmanın artış yüzdeleri. Gelecek geldi.

Hafıza saklambaç oynamayı sever. Daha uzağa dokunmaya, giyinip süslenmeye meyillidir. Fakat hafıza kendisiyle çelişir; ukalalık. Ne yaparsan yap, başının dikine gider.

İnanmak, kendi yalanlarınıza inanmak demektir. Bu dersi çok önceleri aldığım için minnettar olduğumu söyleyebilirim.

İnsan umduğu sürece, umut dolu bitişlerle boyuna yeniden başlayacaktır.

Vatandaşın görevi, ağzını kapatıp hiç açmamasıdır.

Çalışmak ve aylaklık, ütopik bir bağlamda -mutlak meşguliyette- bir araya getirilseydi eğer, o zaman ütopya ve melankolinin de yolları kesişirdi: Daima bir şeylerle meşgul olacağından, tamamen ihtilafsız ve tamamen bilinçsiz bir çağ.

Detayları ile açıklansa da Auschwitz’in kavranması mümkün değildir.

Melankoli ve ütopya aynı madeni yuvarlağın başı ve sonudur.

Sanat; müthiş derecede uçuk kaçık, oldukça amaçsız bile olabilir. Ama muhakkak aynıdır, gereklidir. Amaçsız ama gerekli. Bir Püritan’ın anlamakta güçlük çektiği şey de bu.

Sessizdim. Çünkü diğer birçoğu da sessizliğini koruyorlardı. Suçu topluluğun suçu gibi göstermek, oldukça iyi bir baştan çıkarma yöntemiydi. Ya da, birisi hakkında üçüncü şahsı kullanarak mecazen konuşmak: O sessizdi, O sessizliği gördü, O susturdu, O susturuldu.

Ormanlardan her zaman etkilenmişimdir. Çünkü ormanlar, doğanın hayal gücünün benimkinden çok daha geniş olduğunu fark etmemi sağlıyor. Hala öğrenecek çok şey var.gunter grass sozleri

Sanat uzlaşmaya varmazken, hayat çeşitli uzlaşmalarla doludur.

Lekesiz hiçbir şey yoktur. Sanatın çiçeklenmesi bile katıksız değildir. Güneşin benekleri, tüm dahilerin zor zamanlar geçirdiği anlar vardır. Kederde bile bir kahkaha gizlidir. Kükremenin de bir sessizliği olduğu gibi.

Yazarlar bilirler ki bazen yazılacak şeyler; bir çekmecede yıllar boyunca beklemiştir ve ancak onlar hakkında yazacak kapasiteye ulaştıklarında ortaya çıkmışlardır.

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.