Gülün Adı-Umberto Eco

Umberto Eco’nun Gülün Adı Kitabını Oku, Umberto Eco’nun Gülün Adı Kitabından Sözler, Umberto Eco’nun Gülün Adı Kitabının Konusu, Umberto Eco’nun Gülün Adı Kitap Özeti.

Umberto Eco‘nun Gülün Adı romanının Türkçe çevirisini Şadan Karadeniz yapmıştır.

Şadan Karadeniz’in Türkçe çevirisini yaptığı ve 2015 yılında Can Yayınları’ndan çıkan Umberto Eco‘nun Gülün Adı romanı 605 sayfadır.

İtalyan yazar Umberto Eco’nun ilk romanı olan orijinal ismi ‘ll Nome DellaRosa’ Türkçeye ‘Gülün Adı’ olarak çevrilen roman ve bu güzel romandan alıntılar:

Çok bilgelikte çok acı vardır; bilgisini arttıran acısını da arttırır.

Gerçeğin gücü öyledir; tıpkı iyilik gibi kendiliğinden yayılır.

Gerçek sevgi, sevilenin iyiliğini ister.

Deliler ve çocuklar her zaman doğruyu söylerler.

Biz kitaplar için yaşıyoruz. Kargaşa ve yozlaşmanın egemen olduğu bir dünyada hoş bir görev bu.

Sevgi, seveni sevilenle bir kılar; sevgililer herhangi bir biçimde birleşmek isterler ve sevgi, bilinçli bilgiden daha çok bilir.

Gençler artık hiçbir şey öğrenmek istemiyorlar, bilim geriliyor, tüm dünya tepetaklak olmuş, körler körleri yönetiyor ve onları uçuruma sürüklüyorlar, kuşlar, daha uçmayı öğrenmeden yuvadan ayrılıyor, eşekler çalıyor, öküzler oynuyor.

Evet, benim yiğit savaşçım. Az önce yazı salonunda, gerçek bir düşmanın üstüne öylesine yüreklilikle atıldın, şimdi kendi görüntünden mi korkuyorsun?

Kitaplığı kuranlar hiç kuşkusuz okumuşlar! En iyiler Adalar’ınki.

Oradan, insan geldiği yoldan geri dönmek istemiyorsa, Gratiavobis et pax denen odadan başka geçilecek yer yoktu; oradan, sağda bizi geri götürmeyecek yeni bir geçit bulduk gibi geldi bize.

Üç odadan geçtikten sonra kör bir duvarla yüz yüze geldik. İki çıkışı olan bir önceki odaya geri döndük; daha önce geçmediğimiz kapıdan geçip başka bir odaya girdik ve kendimizi gene ilk önce girdiğimiz yedigen salonda bulduk.

3.84/5 (74)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.