Gültekin-Abdullah Ziya Kozanoğlu

Gültekin Kitabının Yazarı Kimdir, Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun Gültekin Kitabını Oku, Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun Gültekin Kitabının Konusu, Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun Gültekin Kitabının Özeti, Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun Gültekin Kitabından Sözler.

Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun ‘’Gültekin’’ adlı romanından alıntılar:

Kitabımın adını koyarken çok düşündüm. Gültekin mi? Göltekin mi? Yoksa Kültegin mi yazmalıydım? Bunun her üçünü de söyleyenler ortaya bir şeyler koyuyorlar. Kitabım, Gültekin adının doğrusunu bulmak için yazılmadı. Ben bunlardan en çok söyleneni ele aldım. Amacım Türk çocuklarının kalbinde kendisine adımızı, dilimizi, bayrağımızı, varlığımızı borçlu olduğumuz bir Türk kahramanının hayalini canlandırmak, kendilerine güvenmelerini, atalarıyla övünmelerini, kendilerini başarıcı görmelerini sağlamaktır… A. Z. Kozanoğlu

Yüce Çin Hakanlığının Tiyen Ping sarını çevreleyen karlı dağların eteklerindeyiz. Gün batmış, ay çıkmamış. Karadere içlerinde gözleri parlayan, ağızlarından insan kanı damlayan canavarlar uluyarak dolaşıyor.

Çan-çu-e: Çince baş kesen demektir.

Çin’in bütün boğatırlarının sokaklarından bile geçemedikleri bir alan vardır: Çin Hakanlarının sarayı Siganfo’nun çevresi. Birbiri üzerine binen geniş, dik saçaklı damları üstünde girintili, çıkıntılı süsleriyle göğe doğru yükselen bu kara taş yığınları her Çinliyi titretir.

Mermer saraylarda imparator olayım derken toprak altında bir Türk tutsağı oluvermişti.

Türk ulusu parçalanmaktan kurtulmak için zorlu bir Hakan bulmak lâzımdı.

Bütün Türk ulusu!.. Senin kanından gelmiş, senin adıyla övündüğün ve daha yıllarca da övünebileceğin Türk kahramanı Gültekin’in adını yaşlaştırmak için kardeşi, Orhun’da bir bark yaptı. Bunun üstüne taştan yapraklar kazdırdı. Burada Gültekin’in hayatı o kadar büyük sözler, coşkun satırlarla yazılmıştır ki, ben kalemimle bu kahramanlık destanını küçültmekten korktum.

Çıplak Türk ulusunu giydirdim, kandırılarak unuttuğu dilini öğrettim. Karanlık Ötüken’i şenlendirdim.gultekin abdullah ziya kozanoglu

Ötüken: Türklerin ana yurdu ve Hakanların yayladıkları ormandır.

Oğul hey!.. Beş yılda toparlayıp yazdığım Gültekin’in kitabını burada bitiriyorum. Bilmem kahraman atalarının bu hikâyesiyle yüreğine bir şeyler verebildim mi? Sen de gördün ki, baş eğmemek, kul olmamak için yirmi yedi kişi ile dağa çıkıp koca bir acuna boyun eğdiren kahraman bir ulusun oğlusun. Son satırları onlarca yazdım. Benim kalemim, görmediğim bu işleri bu kadar bir kuvvetle yazamazdı.

4.21/5 (24)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.