Grigory Petrov Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitap Özeti

Okunması Gereken Bir Kitap; Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Beyaz Zambaklar Ülkesinde; Dünyaca ünlü Rus yazar Grigory Petrov’un 1923 tarihinde kaleme aldığı ve çeşitli aralıklarla çıktığı Finlandiya seyahatlerindeki notlardan oluşan eseridir.

Grigoriy Petrov, 20.yüzyıl başında Rusya’nın en tanınmış papazlarından biridir. Görüşlerinden dolayı rahiplikten kovulduktan sonra kendini yazarlığa verdi. Birçok ülkeye seyahat etti. Grigoriy Petrov’in yurtdışında gezdiği yerler arasında en çok Finlandiya’dan etkilendi.

Finlandiya’dan çok etkilenen yazar Grigoriy Petrov, Finlandiya hakkında yazdığı ve Türkçeye Beyaz Zambaklar Ülkesinde adıyla çevrilen kitap dünya çapında üne kavuşmasını sağladı.

1925 yılında Beyaz Zambaklar Ülkesinde (Finlandiya) adlı eseri Bulgaristan’da yayımlandığında Bulgar Eğitim Bakanlığı tarafından kitlelere önerildi ve Bulgaristan’da tüm eserlerine karşı büyük ilgi doğdu. Fin halkının çok zor şartlarda ülkenin değişimine nasıl katkı sağladığını, ülkenin gelişmesini için neler yaptığını anlatmaktadır.

Kitap yayımlandığı dönemde büyük yankı uyandırmıştır. Özellikle yayımlandığı dönemde Yugoslavya, Bulgaristan ve Türkiye’de çok büyük bir ilgi görmüştür.

Bataklıklar ülkesi olan Finlandiya’nın nasıl Beyaz Zambaklar Ülkesi olduğunu anlatmaktadır.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı bir ülkenin sadece eğitim anlamında değil her türlü alanda değişimini ve gelişimini anlatan okunması gereken bir eser.

Mustafa Kemal Atatürk,  Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabını okuduğunda Finlandiya’nın bu destan denilecek başarısına hayran olmuştu. Derhal kitabın Cumhuriyet okullarında bir rehber kitap olarak okutulmasını ve özellikle askeri okulların müfredatına dahil edilmesini emretti.

Grigory Petrov’un Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı Türkçeye ilk defa 1928 yılında Ali Haydar Taner tarafından çevrilmiştir.

Yazar Grigory Petrov’un Finlandiya seyahatlerindeki notlardan oluşan Eser 1800’lerin son döneminde Finlandiya halkının içinde bulunduğu durumu, cehaletten kurtulmak için başta Yohan Vilhelm Snelman olmak üzere ülkedeki bir avuç Fin aydının verdiği olağanüstü mücadeleyi anlatır.

Tüm olumsuz şartlara rağmen bir avuç aydının önderliğinde her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini anlatır.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde romanı, Grigory Petrov’un gözünden Finlandiya’nın sosyal ekonomik durumunu, kültürünü, bilimi, eğitimini ve birçok alanda Finlandiya’nın değişimini ve gelişimini örneklerle ortaya koymaktadır.

Grigory Petrov Beyaz Zambaklar Ülkesinde Roman Özeti

Grigory Petrov’in Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Kitabın Yazarı: Grigory Petrov

Kitabın Türü: Roman, Anı

İlk Baskı Yılı: 1923

Grigory Petrov’un Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitabının Tanıtım Videosu

4.02/5 (265)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.