Gizli Sayılar Replikleri

Gerçek Olaydan Uyarlanmış Bir Film; Gizli Sayılar

İngilizce özgün adı Hidden Figures olan Gizli Sayılar filminde NASA’da çalışan Afro-Amerikan matematikçi kadınların hikayesini anlatmaktadır.

İngilizce National Aeronautics and Space Administration olan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ya da kısaca NASA, soğuk savaş döneminde uzaya uydu, insan göndermek ve Ay’a insan göndermek için çalışmalar yapmaktadır.

Özgün adı Hidden Figures olan Gizli Sayılar filmi Amerikalı kadın yazar Margot Lee Shetterly’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır.

Margot Lee Shetterly’in kitabından uyarlanan film, gerçek hayattan uyarlanan filmleri sevenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir film.

Gizli Sayılar filmi 89. Akademi Ödülleri’nde 3 adaylık elde eden film, 74. Altın Küre Ödülleri’nde de 2 adaylık elde etmiştir.

Gizli Sayılar Filminin Yönetmeni Kimdir?

Gizli Sayılar filminin yönetmenliğini Theodore Melfi yapmıştır.

Gizli Sayılar Filminin Senaryosu Kime Aittir, Senaristi Kimdir?

Gizli Sayılar filmi Amerikalı yazar Margot Lee Shetterly’in aynı eserinde uyarlanmıştır. Gizli Sayılar filminin senaristleri Allison Schroeder ve Theodore Melfi’dir.

Gizli Sayılar Filminin Vizyon Tarihi Ne Zamandır?

Gizli Sayılar filmi 24 Şubat 2017 tarihinde vizyona girmiştir.

Gizli Sayılar Filmi Kaç Saattir?

Gizli Sayılar filminin süresi 2 saat 7 dakikadır.

Gizli Sayılar Filminin Oyuncuları Kimlerdir?

Gizli Sayılar filminin oyuncu kadrosunda; Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monae, Glen Powell, Kevin Costner, Kirsten Dunst, Jim Parsons, Mahershala Ali, Aldis Hodge, Kimberly Quinn, Olek Krupa, Kurt Krause, Ken Strunk, Lidya Jewett, Donna Biscoe rol almıştır.

Gizli Sayılar Filminin Karakterleri Kimlerdir, Kim Kimi Oynuyor?

Gizli Sayılar filminde; Katherine G. Johnson karakterini Taraji P. Henson, Dorothy Vaughan karakterini Octavia Spencer, Mary Jackson karakterini Janelle Monae, Amerika Birleşik Devletleri’nin Dünya yörüngesinde ilk uzay uçuşunu gerçekleştiren astronotu John Glenn karakterini Glen Powell, Al Harrison karakterini Kevin Costner, Vivian Mitchell karakterini Kirsten Dunst, Paul Stafford karakterini Jim Parsons, Albay Jim Johnson karakterini Mahershala Ali, Levi Jackson karakterini Aldis Hodge, Ruth karakterini Kimberly Quinn, Karl Zielinski karakterini Olek Krupa, Sam Turner karakterini Kurt Krause, Jim Webb karakterini Ken Strunk canlandırmıştır.

Gizli Sayılar Filminin Konusu Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği arasında 1957 yılından 1975 yılına kadar devam eden ve soğuk savaş döneminin bir parçası olan Uzay Yarışı olarak adlandırılan bir dönemde NASA’da çalışan 3 siyahi kadının hikayesi anlatılmaktadır.

Dorothy Vaughan, Mary Jackson ve Katherine G. Johnson adlı üç Afro-Amerikan kadının NASA’daki çalışmaları konu olarak filmde anlatılmaktadır. Irkçılığın yoğun olduğu bir dönemde geçen filmde NASA’da çalışan 3 matematikçi kadının hikayesi üzerine kurulu gerçek bir olaydan alınmış bir filmdir.

Gizli Sayılar filminden replikler:

Karl Zielinski: Mary! Mühendisi kafası olan biri mühendis olmalı. Hayatın boyunca işlemci olarak kalamazsın.
Mary Jackson: Bay Zielinski ben zenci biri kadınım. Hayatım boyuncu imkansızın peşinde koşacak değilim.
Karl Zielinski: Bende ailesi Nazi kampında ölmüş olan Polonyalı bir Yahudi’yim. Şimdi ise burada yıldızlara astronot taşıyacak bir uzay mekiğinin altında duruyorum.

Katherine G. Johnson: Bir düşünün Bay Harrison, iş kıyafetlerinizle diz altına kadar etek, topuklu ayakkabı ve sade inci kolye. Tabi benim inci kolyem yok. Zencilere inci kolye alacak kadar para vermiyorsunuz sonuçta. Ve burada köpek gibi çalışıyorum gece gündüz. Dokunmak bile istemediğiniz bir demlikten içtiğim kahve ile yaşıyorum.

Al Harrison: Artık renkli tuvaleti yok. Beyaz tuvaleti de yok. Bildiğiniz tuvalet var.

Dorothy Vaughan: Rakamlar konusunda herkesten iyisin ve bunu biliyorsun.

3.82/5 (38)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.