Gabriel Garcia Marquez Yaprak Fırtınası Kitap Özeti

Gabriel Garcia Marquez’in Yaprak Fırtınası Romanın Özeti, Konusu, Yorumu, Hakkında Bilgiler.

Gabriel Garcia Marquez; Latin Amerika edebiyatında; Büyülü Gerçekçilik, Büyüleyici Gerçekçilik ya da diğer adıyla Fantastik Gerçekçilik adı ile bilinen sanat anlayışının önemli temsilcilerinden biridir.

Yaprak Fırtınası romanı Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez’in en önemli eserlerinden biridir. Özgün adı La hojarasca olan eser ilk defa 1955 yılında yayımlanmıştır.

Gabriel Garcia Marquez’in Yaprak Fırtınası romanı 7 öyküden oluşur. Kitapta Büyülü Gerçekçilik olarak bilinen akımın izleri yer almaktadır.

Gabriel Garcia Marquez’in Yaprak Fırtınası romanı yazarın İngilizce Leaf Storm adı ile 1972 yılında yayımlanmıştır.

Yaprak Fırtınası romanı uzun bir öykü kitabıdır.

Gabriel Garcia Marquez’in Yaprak Fırtınası Eserinin Özeti

Üç ayrı kişinin anlatımıyla olaylar anlatılıyor. Olayları anlatan anlatıcıların düşsel hayatları ön planda. Olaylar her bir anlatıcının kendi bakış açısından anlatılıyor. Kitabını dili biraz ağır gelebilir.

Macondo kasabası, bir zamanlar dev bir muz şirketi tarafından sömürüp terk ettiği bir kasabadır.

Olaylar, Macondo kasabasında yaşayan fakat kasaba halkı tarafından sevilmeyen bir doktorun ölümü sonrası başlıyor. Kasaba halkı doktoru sevmediğinden cenazesini de kaldırmak istemezler. Fakat emekli bir albay cenaze işleri uğraşır. Çünkü emekli albay yıllar önce vermiş olduğu sözü tutmak için bu defin işlemi ile ilgilenir. Albay, cenaze ile ilgilenmek için evine gider. Evine giderken yanına kızı ve torununu da alır. Albay, Albay’ın kızı Isabel ve Albay’ın torunu bize olayları anlatıyor.

Kasabayı, cenazeyi, doktorun hikayesini bu üç insandan dinliyoruz. Albay, kızı ve torunu okuyucuya 3 kuşak anlatılıyor. Kitabı okurken zaman kavramı biraz okuyucu tarafından net olarak anlaşılamayabiliyor. Yorumumun başında da dediğim gibi herkes hitap etmeyen, bazıların çok seveceğini, bazı kitapseverlerin hemen sıkılacağı türden bir eser.

Psikolojik tarzda bir eser, bir tür analiz niteliğinde. İlginç bir kurguya sahip bu eserde, karakterlerin olsun, Macondo kasabasının geçmişi anlatılıyor.

Gabriel Garcia Marquez Yaprak Fırtınası Roman Özeti

Gabriel Garcia Marquez’in Yaprak Fırtınası Kitabının Künyesi:
Kitabın Adı: Yaprak Fırtınası
Kitabın Yazarı: Gabriel Garcia Marquez
Kitabın Türü: Roman
Orijinal Adı: La hojarasca
İngilizce Adı: Leaf Storm
İlk Baskı Yılı: 1955

4.1/5 (90)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.