Füreya-Ayşe Kulin

Füreya Kitabının Yazarı Kimdir, Füreya Koral’ın Hayatını Anlatan Kitap, Füreya Koral’ın Kitabı, Füreya Koral’ın Hayatı, Ayşe Kulin’in Füreya Kitabını Oku, Ayşe Kulin’in Füreya Kitabından Sözler, Ayşe Kulin’in Füreya Kitabının Konusu, Ayşe Kulin’in Füreya Kimdir, Ayşe Kulin’in Füreya Kitabı Hakkında.

Ayşe Kulin’in, Cumhuriyet Türkiye’sinin ilk kadın seramik sanatçısı olan Füreya Koral’ın hayatını anlattığı ‘Füreya’ adlı kitabından alıntılar:

Ben de ömrümü kardeşlerime feda ettiğim için pişman olmadım Füreya.

Benim ölümüm bile ses getiremedi ki Füreya. Şakir Paşa’nın trajik Ölümünden sonra, cenazem de tüm yaşamım gibi güme gitti. Öldüğümde arkamdan ağlayacak kardeşlerim kalmamıştı. Ben dünyaya tıpkı senin gibi, bazı görevleri yerine getirmek, cemiyette saygın bir yer edinmek ve yalnızlığı baş tacı gibi taşımak için yollanmışım.

Ben bu resmi bileceğim. Ben bu resmi tanıyorum. Aile albümlerini dolduran sürüyle fotoğrafın arasında defalarca gördüğüm birine benziyor. Korka korka ve fısıldayarak söylüyorum adını. Sara Hala!

Ben beş yaşındaydım öldüğünde. Akşam yemeği için masa başında toplandığımızda, “Eh, Sara Halamız da hakkın rahmetine kavuştuğuna göre, bundan böyle aile reisimiz ırak siz oldunuz, anne,” demişti Aliye, anneanneme. Anneannem kızını, “Aile reisimiz, eniştendir,” diye yanıtlamıştı babamı kastederek. Sertti sesi. Böyle haberdar olmuştum halamın ölümünden.ayse kulin fureya

Birden çocuklardan biri bağırdı Şuraya bakın, iki kuş öpüşüyorlar! Füreya iskelenin üzerindeydi. Güçlükle arkasını dönerek, aşağıda cıvıldayıp duran çocuklara baktı. Hanginiz söyledi bunu? diye seslendi. Sıska bir oğlan öne çıktı. Ben! dedi. Kuş mu gördün orada? Evet. Füreya üşenmedi, indi iskeleden. Çocuğu yanına çağırdı. Kuşu nerede gördüğünü göster bakayım. Çocuk birkaç adım geriledi. Füreya takip etti çocuğu. Eliyle işaret etti oğlan. Nah orada. İşte kuşlar gaga gagaya vermiş öpüşüyorlar. Dondu kaldı Füreya. Hiç tasarlamadığı halde, çocuğun işaret ettiği yerde masalsı iki kuş kafası beliriyordu. Tıpkı öpüşür gibiydiler. Haklıydı çocuk.

3.63/5 (8)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.