Franz Kafka Dönüşüm Kitap Özeti

Franz Kafka’nın Dönüşüm Romanının Konusu, Özeti, Kitabı Hakkında Bilgiler.

Modern dünya edebiyatının en önemli yazarlarından Franz Kafka’nın Almanca özgün adı Die Verwandlung olan kitabı Türkiye’de Dönüşüm, Değişim veya Metamorfoz adları ile yayımlanmıştır.

Dünya edebiyatının ikonik ve özgün yazarlarından biri Franz Kafka’nın Almanca özgün adı Die Verwandlung olan kitabı Dönüşüm kitabı ilk kez 1915 yılının Aralık ayında yayımlanmıştır.

Gregor Samsa Kimdir?

Franz Kafka’nın yarattığı bir karakterdir. Franz Kafka’nın Dönüşüm kitabında yer alan hayali karakterdir. Gregor Samsa, bir sabah uyandığında kendin dev bir böcek olarak değişime uğramış karakterin adıdır.

Franz Kafka’nın Dönüşüm romanında yazarın kendi hayatından esintiler olduğuna, Dönüşüm romanının ana karakteri Gregor Samsa’nın da kendinin şifrelenmiş hali olduğuna inanılmaktadır.

Franz Kafka’nın, Gregor Samsa’nın dev bir böceğe dönüştüğünün hikayesini anlattığı Dönüşüm adlı eserinde; Toplumsal hayatı, aile ilişkilerini, yabancılaşmayı, değişimin insanlar üzerindeki etkisini çok güzel, akıcı bir dille anlatmaktadır.

Franz Kafka’nın Dönüşüm kitabından en güzel alıntıları, sözleri sitemizde Dönüşüm-Franz Kafka sayfasında okuyabilirsiniz.

Franz Kafka’nın Dönüşüm Kitabında Gregor Samsa Neye Dönüşmüştür?

Franz Kafka’nın Dönüşüm hikayesinin başkahramanı Gregor Samsa’nın dönüştüğü böcek kitapta belirtilmemiş olsa da genel kanıya göre Gregor Samsa’nın dönüştüğü böcek hamamböceğidir.

Franz Kafka’nın Dönüşüm Kitabının Özeti:

Gregor Samsa, Samsa ailesinin erkek çocuğudur. Gregor Samsa’nın ailesini geçimini sağlamak için pazarlamacı olarak çalışmaktadır.

Bir sabah yatağından kalktığında kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak uyanır. İlk önce buna inanmak istemez yeni durumunu kabullenmek çok zor bir durumdur.

Fakat artık dev bir böcektir Gregor Samsa. Gregor Samsa yataktan kalkıp hareket etmek ister fakat artık o dev bir böcektir yeni bacakları ile hareket etmekte zorlanır.

Gregor Samsa’nın annesi oğlunu uyuduğu sanıp işe kaldırmak için odasına gelir. Gregor Samsa odasını kilitleyip uyuduğundan annesi kapının önünde ona seslenir. Gregor Samsa annesine kalktığını söyler. Fakat Gregor Samsa’nın sesi çok tuhaf çıkmaktadır kendi sesine adeta yabancı olmuştur Gregor Samsa.

Gregor Samsa, zorlukla yataktan kalkar. Annesi Gregor Samsa’nın hasta olduğunu ondan dolayı kalkmadığını düşünmektedir. Gregor Samsa yavaş yavaş konuşma yetisini kaybetmeye başlamaktadır. Bir hayvan gibi sesler çıkarmaya başlamıştır. Gregor Samsa, kapıyı zorlukla açar. Gregor Samsa’nın yeni halini gören kız kardeşi Grete, annesi ve babası ne olduğunu anlamaz. Samsa ailesi bir şoktadır.

Artık ailenin geçimini sağlayan tek birey olan Gregor Samsa çalışamaz halledir. Gregor Samsa’nın değişimi karşısında aile kara kara düşünmeye başlar. Gregor Samsa’nın işe neden gelmediğin merak eden patronu Gregor Samsa’yı bakmak için eve gelir. Gregor Samsa’nın babasının Gregor Samsa’nın patronuna çok borcu vardır.

Gregor Samsa’nın patronu Gregor Samsa’nın dev bir böceğe dönüşmüş haline görünce korkudan kaçar.

Gregor Samsa’nın bakıcılığını kız kardeşi Grete üstlenir. Gregor Samsa’nın kız kardeşi Grete ilk başlarda bakıcılıktan hoşnut gözükmez fakat ilerleyen zamanlarda artık kardeşi dahi olsa dev bir böceğe bakmak ona zor gelmektedir. Bu durum karşısında Grete’da dev bir böcek olan kardeşi Gregor Samsa’ya sırt çevirmiştir.franz-kafka-donusum-ozet

Gregor Samsa’nın yeni durumu aile için artık çekilmez hale gelmeye başlamıştır. Gregor Samsa’nın babası her seferinde oğlu Gregor Samsa’yı döver. Gregor Samsa’nın annesi oğlunu bu şekilde görmeye dayanamaz. Kız kardeşi artık temizliği ile yemeği ile ilgilenmez. Odasını temizlemez, Gregor Samsa pis bir odada kokuşmuş yiyecekler arasında yaşamaktadır. Gregor Samsa’nın değişim sonrası yemek zevki de değişmiştir artık taze yiyecekler ona lezzetli gelmektedir. Kokuşmuş yiyecekler yemeğe başlar.

Gregor Samsa’nın odası pislik götürmektedir. Komşuları şikayetçidir. Aile artık oğlu ile aynı evde yaşamak istememektedir. Samsa ailesi travma binip şehirden uzaklaşırlar. Amaçları ayrı bir evde yeni bir yaşam kurmaktır.

3/5 (55)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.