Firdevs Akıncı Röportaj

40’lar Kulübü Yazarlarından Firdevs Akıncı İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Firdevs Hanım Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz? Kimdir?  Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

Merhaba; Ben Firdevs AKINCI. 1995 Haziran doğumluyum.  Torosların eteklerinde küçük güzel bir kasabada doğdum, büyüdüm. Beş kız kardeşiz.  Anadolu kültürüne aşığım, bu coğrafya da doğup büyümek çok güzel.  Hayata dört elle sarılıp hayatta kalmayı savaşmayı seven biriyim. Tökezlesem de Şükür ki daha yere kapaklanmadım.  Velhasıl-ı kelam bizde hayatı bir köşesinden yakaladık yaşıyoruz.

Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Yazar Olmaya Sizi Teşvik Eden Oldu Mu?

Sosyal medyayı çok aktif kullanırım. Bir gün Twitter’da dolanıyordum, bir yayınevinden: ‘bizimle yazmak ister misiniz?’ şeklinde bir mesaj aldım. Tabi heyecanlandım anneme ablama sordum falan biraz düşündüm ‘yapar mıyım yaparım’ dedim başladım.  Daha öncesinde okul gazetesi çıkarmıştım bir yıl kadar oradan iş akışına, yazı düzenlerine yani işin temeline altyapısına sahiptim. Yayınevinde belirli bir konu üzerinde bir kitap yazıyoruz.  Benim ilk konum ahde vefaydı.  Yazı için iki hafta süre var. Totalde on beş gün. Ben on dört gün hiçbir şey yazamadım. Son gün geldi çattı kapandım odaya beş-altı saat kadar yazdım da yazdım. Ne yazsam olmuyor, hiç birini beğenmiyorum. Çok zorlandım ama ilkyazım ’Vefa Beş Lira’ yazısını yazdım. Ailede ki herkese okudum, baktım tepkiler iyi yolladım. Kabul edildi. Böylece ‘Ahd-e Kırk Vefa’ kitabında ‘Vefa Beş Lira’ yazım boy gösterdi. Bu şekil de başladım, ailemden çok teşvik aldım. En küçük haber bayram havasında karşılandı evimizde. Çok memnunum başladığıma ve bırakmadığıma.

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

Şu anda 40lar Kulübü yayınevinde, İkra’r Dergi de, Sergâh Dergi de, ayrıca yerel gazete Burdur Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapıyorum.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Neredeyse bütün sosyal medyayı kullanıyorum. Ama aktif olarak Facebook, Twitter, İnstagram, Swarm, Snapchat, Messenger, Whatsapp gibi uygulamaları kullanıyorum. Yanı sıra günlük olarak maillerimi de kontrol ederim.

En Çok Beğendiniz Şairler ve Yazarlar Kimlerdir?

Genellikle kitap, düz yazı hatta özellikle deneme türünü çok severim. Elif Şafak deneme türünde en sevdiğim yazarlardan. Namık Kemal, Naşide Gökbudak, Solmaz Kamuran gibi isimlerin tarih türünde ki kitaplarını seviyorum. Özellikle Namık Kemal’in Cezmi romanı beni tarihi roman olarak çok etkilemişti. Şair olarak Özdemir Asaf, Haydar Ergülen, Atilla İlhan, Yunus Emre, Cahit Zarifoğlu gibi isimleri okumayı seviyorum.

Sizi En Çok Etkileyen Kitap Hangisidir?

Şimdi tek kitap adı vermek haksızlık olur farklı kulvarlar da çeşitli derinlik yaratan kitaplar oldu. Misal; Kürşat Başar-Başucumda Müzik aşk romanı olarak en etkilendiğim kitap. Namık Kemal-Cezmi bir de Solmaz Kamuran-Kirâze kitapları tarih kitabı olarak çok etkilendiğim kitaplardan. Vladimir Bartol’un Alamut kitabı da din üzerine yaptığı eleştiri ve felsefelerle çok etkileyiciydi.  Kısa hikâye bazında Cemil Süleymanoğlu’nun Siyah Gözler kitabı da favorimdir.

Şimdiye Kadar Yayımlan Kaç Yazınız Vardır?

Yazarlık hayatıma başlayalı bu ay tam bir seneyi dolduruyorum. Yetmişin üzerinde yayımlanan yazım var. On iki tanesi kitap projesi, otuz-kırk kadarı gazetede ki köşe yazılarım, geri kalanları da dergiler de yazdığım yazılar. Ayrıca yazar arkadaşlarımla oluşturduğumuz bir-iki tane ufak çaplı da grubumuz var, oralarda da beş-altı tane yazım var yaklaşık üç tanesi kitap projesiydi.

Sizce Yazı Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İyi bir yazı hayal dünyasında resim çizer. Yazılarda da sıkmadan detaylara yer verilmeli ve akıcı anlatıma dikkat edilmeli bence. Yazdığım yazıyı en az on defa okurum, Okuyan sıkılır mı, okuyana bir şey katar mı diye döner döner bakarım.

Ne Türde Yazılar Yazıyorsunuz?

Deneme türünü okumayı sevdiğim kadar yazmayı da çok seviyorum. Arada kısa öyküler yazmakta keyif veriyor tabi. Genelde görüşlerimi açık yüreklilikle ne şekilde anlatabileceksem öyle yazıyorum. Bazen şiir oluyor, bazen deneme, bazen de kısa hikâyeler oluyor; ruh halime göre değişkenlik gösteriyor.

Hayranlarınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?Firdevs Akinci Roportaj

Sevin demek istiyorum. Sevdikçe dünya daha güzel olacak eminim. Sevmek bir ağacı ve ya bir kediyi sevmek… Sevmenin her türlüsünü yaşayın, her türlü sevin. Hayatı sevin, yaşamdan zevk almaya mutlu olmaya, sevmeye bakın…

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz.

Ben teşekkür ederim. Sevgi ve güzellikler ile.

Bu güzel röportaj için Firdevs Akıncı’ya çok teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.