Feniçka-Lou Andreas Salome

Lou Andreas Salome’nin Feniçka Romanından Alıntılar, Hakkında Bilgiler.

Lou Andreas Salome’nin özgün adı Fenitschka olan Feniçka eseri ilk kez 1898 yılında yayımlanmıştır.

Lou Andreas Salome’nin Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan Feniçka eserinin sayfa sayısı 70 safyadır.

Kısa bir roman olan Lou Andreas Salome’nin Feniçka eseri kısa sürede okuyup bitirilen türden eserlerdendir.

Lou Andreas-Salomé modern anlamda ‘’feminist’’ olarak tarif edilemese de, bağımsız ve özgürlükçü yaşamıyla kuşaklar boyu feministler için bir rol model oldu. Nietzsche, Rilke ve Freud gibi önemli şahsiyetlerle kurduğu dostluklarla ve onlar üzerindeki etkisiyle gündeme geldi. Avrupa üniversitelerinde öğrenim gören ilk kadınlardan biri olarak, erkeklerle ilişkileri çağının kadınlarına göre farklı bir seyir izlemişti. Feniçka, Andreas-Salomé’nin Alman oyun yazarı Franz Wedekind’le yaşadığı, daha sonra Alban Berg’in Lulu adlı operasının librettosuna da konu olan bir deneyime dayanır. Geleneksel cinsiyetler arası ilişkileri pek umursamayan, İsviçre’de doktorasını yapmış Moskovalı bir kadının bir erkek psikologun gözünden anlatılan hikâyesidir. Anlatıcı yapıtın akışı içinde Feniçka’yla dostluğunu ilerletirken, kadınları her daim belli şablonlar içinde; ya erkek avcıları ya da salt zihinsel kapasiteleriyle öne çıkan cinsiyetsiz varlıklar olarak değerlendirmekten vazgeçip, insan olarak görmeyi öğrenir.

Lou Andreas Salome’nin Feniçka kitabından alıntılar:

Aşkı nasıl mı hayal ederdim? Ah, çok basit. Son derece sade ve sağlıklı. Sanırım hiç de şeytani ve romantik sayılamayacak şeylerle karşılaştırırdım aşkı. Her gün açlığımızı giderdiğimiz kutsal, doyuran ekmekle; her gün evimizi açtığımız hayat veren temiz havayla. Sonuç olarak her şeyi borçlu olduğumuz, ama haklarında pek öyle tumturaklı laflar etmediğimiz en önemli, en doğal, en güzel şeylerle.

Tanrım! Kadınlar artık müthiş mücadeleci olmuşlar!

İnsan kadınları ister idealize etsin ister şeytanileştirsin, her durumda erkeğe bağlı değerlendirip basitleştiriyordu.

Kaygısızca yaşamalıyım ya da hiç.

Hiçbir şey talep etmeden bahşeden bir kraliçe gibi seviyor beni. Kadın gururunun en inatçı türü.

Kadınları salt insani zenginlikleri içinde kavramanın, hep cinsiyetleri açısından bakmaktan, hep yarı şematize ederek görmekten kaçınmanın bu kadar zor olması ne tuhaf.

Mutluluktan öylesine aptallaştım.

Hasta değilim. Sadece öyle sanılmak istiyorum. Dışarı çıkmak, bir yere gitmek, insanları görmek şimdi katlanamayacağım şeyler, hayır, mümkün değil.

Sanki gök aşağıda insan evlatlarının arasında hüküm süren soğuktan korunmak için yukarıda iyice sarınıp sarmalanmış gibiydi.

Geceleri kitapların basında oturmayı tercih ederim. Ortalık o kadar sensizken…

Fakat benim duyduğum en aşağılayıcı şey, insanın yürekten inanarak yaptığı bir şeyi saklamak veya inkâr etmek zorunda kalması!

Her şeyi, en tartışılmaz şeyi bile tartışmaya açmak, en özel şeyleri bile ortaya dökmek, bunları güzel buluyor musunuz? Ben bulmuyorum.

Bilim, bütün renkleriyle, bütün çelişkili çeşitliliğiyle, bütün zenginliğiyle yaşamı tümüyle teğet geçiyor.

Dostluğun içimde aşka kadar yükselmesini bekledim. Ara sıra yükseldiği de oldu, giderek daha yukarılara doğru, fakat aşka ulaşmadı, yükseldikçe inceldi, sivrildi ve her defasında günün birinde ucundan kırılıverdi.

Peki bir kadın sevdiğine kendini gerçekten açar mı? Farkına varmadan yanıldığı olmaz mı?

O ve kendisi, ikisi birlikte yalnız ve göz göze.

İnsanın düşmanları olması da bir onur sayılabilir.

Benim arkamda da dedikodu yapıldığı olmuştur; fakat ben her zaman böyle şeylerin kulağıma ulaşmasına izin vermeyen gerçek dostlar tarafından yeterince korundum.

Biz evlenmeden önce dizlerimiz üstüne çökeriz, kişisel haz haklarımızdan ömür boyu vazgeçerek manastıra girmek gibi.

Ona şunu söylemek, ondan şunu rica etmek etmek istiyordum: Lütfen uzaklaş benden, beni tümüyle bırak ve git! Fakat ona söylediğim şu oldu: Benimle kal! Benimle kal!

Bu dünyada bizi özgürlüğe yaklaştıran tek bir şey varsa o da zihinsel çalışmalardır.

4.06/5 (51)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.