Fatih Onaydın Röportaj

Hayalet Tren Kitabının Yazarı Fatih Onaydın İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Fatih Bey Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Fatih Onaydın Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

‘’Kimim ben?’’ İşte her şeyin başladığı nokta… ‘’Kimiz biz?’’ Bu soruyu sanırım şöyle yanıtlasam yanlış olmaz: Ben de sizler gibi kendini ve gerçeği bulmak adına yollara düşmüş bir seferiyim. Bu yolculukta kimisi ekmeğimizi yapacak, kimisi hastalıklarımıza deva olacak, kimisi çocuklarımızı eğitecek naçizane ben de size elim erdiğince kitaplar yazacağım. Tüm bunların dışında yolculuk kuralları gereği elime tutuşturulan kimlikte 1987/Eskişehir doğumlu olduğum yazıyor. Dünya denen mavi kervan işte böyle sürüp gidiyor. Ben de kâh eline fırçayı alıp resim yapıyorum(Anadolu Üniversitesi’nde okuduğum Resim-İş Öğretmenliği hatırına) kâh kalem alıp bir şeyler yazıyorum. Bu hususta sizin bir yol arkadaşınız olarak yazdıklarımla yolculuğunuzu keyifli hale getirebilirsem ne mutlu.

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

Şuan için Gençlik ve Edebiyat Dergisi Adı Yok’ta öykülerim yayınlanıyor bir de zaman zaman blog sayfama yazı ekliyorum. Merak edenler için www.onaydin.tumblr.com

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Evet kullanıyorum. Günde ortalama bir saatimi Facebook ve Instagram’a feda ettiğim söylenebilir. Ancak Twitter’ı pek kullanmıyorum.

En Çok Beğendiniz Şairler veya Yazarlar Kimlerdir?

Şiir denildiğinde içimden bir ses her zaman Necip Fazıl Kısakürek diye bas bas bağırır. Onun dışında ne zaman bir Sait Faik Abasıyanık öyküsü okusam zamandan kopup geçmişi hatırlarım. Bu bakımdan yeri bende ayrıdır. Lakin bir de MarcyLevy var ki, ‘’Gölge Hırsızı’’ adlı romanıyla beni en çok etkileyen yazardır.

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kaç Tane Kitabınız Var?

‘’Hayalet Tren’’ benim şimdilik ilk ve tek göz ağrım.

Hayalet Tren Kitabınızdan Biraz Bahsedebilir Misiniz?

Her gün işten eve giderken, söz verilmiş randevularımıza yetişirken, kısacası hayatın peşi sıra savrulurken nice insan gözümüzden kaçıyor. Özellikle de hayatın kıyısında köşesinde unutulmuş niceleri… İşte Hayalet Tren’i böylesi insanlar düşünülerek yazıldı. Her gün sefer yerini, saatini seçtiğimiz trenlerden birisi acaba kendi yolcularını seçse nasıl olurdu diye düşündüm. Özellikle de yolcuları bu kıyıda köşede kalmış insanlar olan bir sefer ilginç olabilirdi. Bin bir zevkle örülü vagonlarda yolculuk yapmak en başta onların hakkı değil miydi zaten? Her şey bu kurguyla başladı ve tüm tuhaflığıyla devam etti. Neticede ayakları yerden kopmadan ama bir o kadar da fantastik bir hikâye ortaya çıktı. Çok kıymetli sizlere ve okurlara yeni bakış açısı kazandırabilecek bir eser yazmış olma ümidiyle…

Sizce Şiir veya Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnsan ve insan psikolojisi… Kaldı ki çevremizde olup biten her şey bunun üzerine kurulu; eğer böyle olmasaydı boyumuzu aşan koltuklara oturmaya çalışır, içine güç bela sığdığımız arabalarda seyahat ediyor olurduk. Bu sebeple en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi bu… Daha sonra imla, kurgu, betimleme hepsi rayına oturacaktır. Aksi takdir de içinde insan olmayan lüks arabalar, muhteşem oturma takımları belki ilk bakıldığında insanı etkiler ama kısa bir süre sonra gözden düşüp tüm değerini yitirir.

Hayranlarınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?Fatih Onaydin Roportaj

Onlar çok kıymetliler. Yoksa yazılanlar biraz eksik kalır. Zaman geçip benim de onların hayranı olacağım günleri iple çekiyorum.

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mıdır?

Değer verip benimle bu röportajı yaptığınız için canı gönülden teşekkür ediyorum. Nice eserlerle nice sohbetlerde buluşma dileğiyle.

Yazar Fatih Onaydın’a bu güzel röportaj için bizler teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.