Fakir Baykurt Kaplumbağalar Kitap Özeti

Köy Sorunlarına Değinen Edebiyatımızın Önemli Eserleri Arasında Yer Alan Bir Eser.

Kaplumbağalar romanı, köy halkının sorunlarını okuyucuya gözler önüne sermektedir. Yazıldığı dönemden bugüne gelen birçok sorun Kaplumbağalar romanında konu olarak işlenmiştir.

Kaplumbağalar Romanının Yazarı Kimdir?

Kaplumbağalar kitabının yazarı öğretmen, sendikacı ve yazar Fakir Baykurt’tur. Kaplumbağalar romanı Fakir Baykurt tarafından 1980 yılında yazılmıştır.

Kaplumbağalar romanı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser arasında yer almış bir eserdir.

Kaplumbağalar Romanının Karakterleri Kimlerdir?

Tozak köyünde doğmuş ve büyümüş olan Tozak köyünün öğretmeni Eğitmen Rıza

Tozak köyünün ileri gelenlerinden olup eğitmen Rıza’nın en büyük destekçilerinden Kır Abbas

Köyün muhtarı Battal Bey

Kasabada memur olan Hamdi Bey

Yusuf

Haydar

Senem Hanım

Cennet Hanım

Fakir Baykurt’un Kaplumbağalar Kitabının Özeti:

Romanın konusu, Ankara’ya 100 kilometre, Kızılırmak’a 15 kilometre mesafede olan Tozak köyünde geçmektedir. Ankara’ya 100 kilometre uzaklıkta olan Tozak Köyü’nde su yok denecek kadar azdır. Kızılırmak nehri köye uzak bir noktadan geçtiği için, köylüler bu nehirden yararlanamaz. Alevi olan köylüler geleneklerine bağlı kişilerdir. Çoğu okuma yazma bilmese de, sağduyu sahibi insanlardır.

Tozak’a yine yaz gelmiştir, hava çok sıcaktır. Köylüler şarap içerek eğlenirler. Şaraba olan düşkünlükleri sebebiyle Sünni köyler onları alay konusu eder. Tozak köylüleri bu durum karşısında çok üzülürler. Her sene, tüm köylü üzüm bağında çalışmaktır. Köyde eğitmenlik yapan Rıza’nın liderlik ettiği köylüler büyük bir heves ile bağda çalışırlar. Köyde yaşayan en yaşlı kişi olan Kır Abbas bile bağda bekçilik yapar.

Yaklaşık altı yıl sonra, asmalar üzüm vermeye başlamıştır. İlk ürün çok olduğu için şarabın yanı sıra pekmez de yapmaya karar verirler. Artan üzümler de satılır. fakir-baykurt-kaplumbagalar-ozetBozkır yeşermiş ve Tozak köylüleri için yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Hepsi mutludur. Ancak bu mutlu halleri uzun sürmeyecektir.

Bir gün, şehirden bir komisyon gelir. Bu toprakların kime ait olduğunu sorarlar. Yıllardan beri köylülerin olsa da, köylüler bunu bir türlü ispat edemezler. Hazine topraklarına el koyar ve köylülere satmayı teklif eder. Ancak istenen fiyat çok yüksektir. Tozak köylüleri bu duruma çözüm yolu arasa da bulamazlar. Yapacak bir şey kalmadığını düşünüp kendi kabuklarına çekilirler.

2.68/5 (34)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.