Faik Baysal Drina’da Son Gün Kitap Özeti

İkinci Dünya Savaşı Sırasında Yaşanan Olaylar ve Türkiye’ye Göç Etmek İsteyen Bir Ailenin Hayatı.

Drina’da Son Gün romanı 2. Dünya Savaşı yıllarında, iç savaş esnasında bir Türk ailesinin çiftliğinde gelişen olayları anlatmaktadır.

Drina’da Son Gün romanının konusunda, parçalanmanın eşiğindeki Yugoslavya’da iç savaş sıralarında Türkiye’ye göç etmek için uğraşan bir Türk ailenin başından geçen olaylar anlatılmaktadır.

Drina’da Son Gün Romanının Yazarı Kimdir?

Drina’da Son Gün kitabının yazarı çevirmen, yazar Faik Baysal’dır. Faik Baysal’ın yazdığı Drina’da Son Gün romanı 1972 yılında yayımlanmıştır. Faik Baysal’ın Drina’da Son Gün romanı belgesel niteliğinde bir eserdir.

Faik Baysal’ın Drina’da Son Gün eseri Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser arasında yer almaktadır.

Faik Baysal’ın Drina’da Son Gün kitabının özeti:

Bir otobüs, Taşlıca’dan yolcularını aldıktan sonra yol almaya başlar. Fiat marka eski bir otobüste yolcular iç içe seyahat etmektedir. Bu esnada, Hitler’in askerleri otobüse doğru yaklaşmaktadır. Yolcular korku içinde beklemeye başlarlar. O günlerde, Alman askerleri birçok suçsuz insanı öldürmektedir. Alman askerleri bir adamdan şüphelenip kontrol ederler. Ancak bir şey bulamazlar. Öfkelenip adamı yanına alırlar. Otobüsün tepesindeki tavukları da öldürürler. Bu manzarayı seyreden yolcuların midesi bulanmıştır. Otobüste, Türk, Sırp, Hırvat ve diğer milletlerden kişiler vardır. Bir süre sonra bunlar arasında kavga çıkar. Bir Türk olan Mehdi, Neniç ve Mihailoviç isimli kişiler sövmeye başlar.

Otobüs sakin bir şekilde yol almaya başlar. Bu sefer de Çentikler arabayı pusuya düşürmüştür. Sırp kadın Türklere sövmeye ve bağırmaya başlar. Kapıları kırıp içeri giren haydutlar herkesten para isterler. Sırp bir kadının çocuğu ağladığı için kadına işkence yaparlar.faik-baysal-drinada-son-gun-ozet

İlk durakta Mehdi otobüsten iner. Savaştan nefret etmektedir. Evine gider. Evinde uzandığında birinin kendisine doğru yaklaştığını hisseder. Gelen kişi, arkadaşı olan Sırp Mordaç’tır. Beş ay önce kaybolan Mordaç, şimdi ortaya çıkmıştır. Bir süre sonra Mehdi, Alman askerlerinin esiri olarak alınır. Ve diğer birçok kişi ile kurşuna dizilir. Türkler, Drina bölgesinde gittikçe zor duruma düşmektedir. Savaş pek çok ülkeye sıçramaya başlamıştır. Bu arada Türkler, Türk askerlerinin yardımı ile tekrar otobüste toplanıp Türkiye’ye dönmeye karar verirler.

2.96/5 (24)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.