Evliya Ekinci Röportaj

40’lar Kulübü Yazarlarından Evliya Ekinci İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Evliya Bey Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz,  Evliya Ekinci Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

Ben Evliya Ekinci. Bayburtlu bir ailenin ilk çocuğu olarak İstanbul’da doğdum. İlk ve orta eğitimi İstanbul’da aldım. Lise yıllarını müteakip iki yıllık Ankara maceram oldu. Polis Akademisinde eğitim aldım. Eğitimime İstanbul Üniversitesinde Siyaset Bilimi Ve Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etmekteyim.

Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Yazar Olmaya Sizi Teşvik Eden Oldu Mu?

Yazma merakım küçük yaşlarda başladı. Okulda öğretmenlerimiz kısa hikaye kompozisyon şiir yazmamızı isterdi. Diğer arkadaşlarımın aksine benim için yük değil bir zevkti. Takdir toplardım çevremden. Özellikle Edebiyat hocalarım kompozisyonlarımı çok beğenirdi. Tabi bu sevgiyi aşılayanın annem olduğunu söylemezsem haksızlık olur. Okumayı öğrendiğim ilk yıllardan itibaren kitap okutur ve özet çıkarmamı isterdi. Zoraki yaptığım bu eylem artık bir hobi. Buradan anneme ve eğitimci olan babama katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.batinin kirk isigi kitap

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

Sadece Kırklar Kulübü için yazıyorum. Okul dergileri ve yerel gazetelerde de yazılarım mevcut.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Twitter’a bir türlü alışamadım. Fakat bilinçli kullanıldığında faydalı bir sosyal medya aracı. Çok güzel kullanan şahsiyetler var. Facebook zaman öldürmenin en kolay yolu. Instagram bence Facebook’tan daha beter zaman israfı.

En Çok Beğendiniz Şairler/Yazarlar Kimlerdir?

Şairlerden Cemal Süreya, Yerli yazarlarımızdan Yakup Kadri, Yabancı yazarlardan William Shakespeare benim için diğerlerinden farklılar.

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kaç Kitabınız Vardır?

Kırk Hikaye Bir Efsane Anadolu, Batını Kırk Işığı. Kitaplarda bölümlerim mevcut. Yakın zamanda basılmasını beklediğim 4 kitap daha var.

Kırk Hikaye Bir Efsane Anadolu Kitabınızdan Biraz Bahsedebilir Misiniz?

Hikâyede kahramanımızın köyden kent yaşamına göçü ele alınıyor. Bu hikâyeyi Amcamın yaşam öyküsünden esinlenerek yazdım. Güzel geri dönüşleri oldu.

Sizce Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Önce gerçek manada yazmak isteyen arkadaşlar olarak çok okumalıyız. Yegâne tavsiyem okumak ve kitap tahlillerini incelemek, deneme yazmak çok önemli. Bir husus da yazmak için bekleme şartı yok. Her isteyen istediği zaman yazmalı. İlham perisini beklemeye hiç gerek yok. Yazmaya başlanacak en doğru zaman içinde bulunduğumuz zaman. Hemen başlamalı yazmak için.

Hayranlarınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?evliya ekinci 40lar kulubu

Hayran kitlesine sahip olmak için daha çok erken. Yolun başındayım. Fakat okurlarımın dikkatini çekmek istediğim önemli bir husus var. Her kitap gıda maddesine benzer. Kokuları lezzetleri harika. Son kullanma tarihleri yok, bazılarının tadı gün geçtikçe güzelleşiyor, kimisi çürüyüp gidiyor. Beslenmemizde önemli yerleri var. Fakat zehirleme ihtimali olan kitaplara dikkat edelim, teşekkür ederim…

Bu güzel röportaj için 40’lar Kulübü Yazarlarından Evliya Ekinci’ye Biz Teşekkür Ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Mevlana Ekinci dedi ki:

    Vayyyy dayıoğlu helal olsun sana…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.