Esra Nur Bera Röportaj

40’lar Kulübü Yazarlarından Esra Nur Bera İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Esra Nur Hanım Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Esra Nur Bera Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

Tabi ki. İsmimle başlayayım. Yazar adı olarak bir süredir soyadımı kullanmamayı tercih ederek Esra Nur Bera adını kullanıyorum.17 yaşındayım ve yaklaşık üç yıldır yazıyorum. İlk roman fikrimiyse on iki yaşında kurgulamıştım. Açık öğrenimden okumanın yanı sıra medrese usulü Arapça ve İslami ilimlerden geçen sene mezun oldum ve hala daha Arapçamı -özellikle basın Arapçasını- geliştirmeye uğraşıyorum. Bazı sivil toplum kuruluşlarında görevlerim var ve onlarla meşgul oluyorum elhamdülillah.

Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Yazar Olmaya Sizi Teşvik Eden Oldu Mu?

Yazarlık süreci diyerek kendimi anlatabileceğim bir zaman dilimi yok aslında. Yedi-sekiz yaşlarındayken bazı şarkılardaki ve şiirlerdeki akıcılık, kafiye oldukça dikkatimi celb etmişti ve bende denemeye başlamıştım. Roman okumaya neredeyse tamamen karşı olduğum dönemlerde on iki yaşındayken mutsuz bir anda kaleme aldığım bir hikâyem olmuştu ve o gün bu gündür kafamda evrildi. Ailem doğum günü hediyesi olarak beni kitap fuarlarına götürmeyi tercih ederlerdi. Orada Ömer Sevinçgül‘ün ‘’Yazar olmak istiyorum’’ kitabını aldığımda onu kötü bile olsa, kendim için bastırma kararı almıştım. Galiba en büyük dönüm noktası bu oldu. Tarih ve fikir yazıları bağımlısı olan ben, asla roman okumam dediğim anda okumaya ve yazmaya başladım. Şiir yazmak bana göre değil dediğim anda da en çok şiirlerim beğenildi. Bu da asla büyük konuşmam gerektiğini öğütleyip, bana ışık olan durumlardan.

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

İlk evvela yayımlanan yazım 40’lar kulübü tarafından olmuştu. Bana öz güvenimi kazandığı için Yunus Coşkun’a da buradan tekrar teşekkür ederim. Hala projelerde aktif olarak yer alıyorum. Mekân dergisinde arkadaşlarımla iş bölümü yaparak hazırladığımız röportajlarımız ikinci sayı itibariyle yayınlanmaya başladı. Şahsım adına bende orada edebi dile ağırlık vererek yazdığım denememi yayınlamıştım. Bunların yanında internet üzerinden yazdığım bir kaç hikâyem ve şiirlerim var.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Hepsinde aktif olmasam da kullanıyorum. Yazılarımı paylaşmak içinse Wattpad adlı bir sitede vakit geçirdiğim oluyor.

En Çok Beğendiniz Şairler ve Yazarlar Kimlerdir?

Sanırım buraya oldukça uzun bir liste çıkarabilirim ama her alanda kendime yol çizmeme sebep olan yegâne şahıs üstad Necip Fazıl Kısakürek’tir. Bu sebepten listemin en başı onda. Onun fikirlerini takip eden mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nu da geç olsa da takip etmeye başladım. Bunlar dışında şair olarak şair kimliğiyle ve bazılarını fikirleriyle benimsediklerim var. Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Akif İnan, Nazım Hikmet Ran, Sezai Karakoç, Abdürrahim Karakoç… Tarih alanında ise Mustafa Armağan, Halil İnalcık, Osman Turan, Yavuz Bahadıroğlu gibi isimleri takip ediyorum. Bundan sonra tek isim verecek olursam, Türk edebiyatında, Sabahattin Ali ve dünya edebiyatında Jose Maura De Vascencelos favorimdir. Son olarak Ümmeti’nin figanına ortak olan Adem Özköse kitaplarını ekleyebilirim. Dediğim gibi bu liste çok uzar.

Sizi En Çok Etkileyen Kitap Hangisidir?

Duygusal açıdan beni etkileyen kitap, yazarını favorilerime eklememe sebep olan Şeker Portakalı üçlemesidir. Çocukken okuduğum Oliver Twist de keza öyledir. Ayrıca ufkumu açan Çile ve Çöle inen nur kitapları, tarih merakımı başlatan Okay Tiryakioğlu’ndan Yavuz kitabı da mutlaka favori listemdedir.

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kaç Kitabınız Vardır?

40’lar kulübünde içinde yer aldığım projeler harici şu an da yok.

Sizce Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu bence türlere ve kitleye göre değişse de kitapların, edebiyatı ve sanatı daima göz önünde bulundurması gerekir. Bana göre yazarın kimliği ne olursa olsun, yazdıkları hayali olabilir ve orası özgür bir platformdur. Lakin bilakis son zamanlarda rastladığım günlük yazar gibi senaryo tarzı çıkan romanlar beni rahatsız ediyor. O zaman ‘’Nerede kaldı sanatçılık?’’ diye hayıflanıyorum. Bazen ‘’Böyle bir dünyaya kitap vermek istemiyorum!’’ diye haykırasım geliyor. ) Bu kendini beğenmişlikten değil, aksine ben nasıl kendimi geliştireceğim ve kim için geliştireceğim kaygısından kaynaklanıyor.

Ne Türde Kitaplar ve Şiirler Yazıyorsunuz?

Şiirlerimde -ki ben çoğu zaman onlardan karamalarım diye bahsederim- ümmet ve insani dertlerden bahsediyorum. Roman ve deneme türü yazılarımdaysa hayal gücüme göre değişiyor ve dediğim gibi zihin özgürlüktür. Polisiye, macera, bilim kurgu olarak yazmaya devam ettiklerim var. Her birini düzenli yazıyorum. Vakitlerini ise ruh halime göre düzenliyorum. Değişik bir yazarlık stilim var. Bunun dışında bana gelen istekler neticesinde bazı araştırma yazıları da paylaşabiliyorum. Bu da gazetecilik merakımdan kaynaklanıyor sanırım.

Hayranlarınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?

Hayran kelimesi bana bir kaç beden büyük gelir. Ben sadece yazdıklarıma kıymet verip okuyan, yorumlarını ileten, beni takip eden herkese teşekkür ederim.

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mıdır?Esra Nur Bera Roportaj

Asıl ben teşekkür ederim. Eklemek istediğim tek şey bir temenni niteliği taşıyor. Yarın ve sonrasında yayınlanan tüm yazıların, kitapların gerçekliği ve bilinci taşıması istiyorum. Yazarlığı bir sanat dalı olarak görmeye devam etmeyi ve onu basit bir hobi olarak değil de, narin bir sevgi ile büyütmeyi hepimiz için diliyorum. Kelimeler güçtür, sevgidir ve yeri geldiğinde isyandır. Kelimelerimizi gediğine koymayı istiyorum…

Bu güzel röportaj için Esra Nur Bera’ya bizler teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.