Eski Sevgililerinizden Kurbağa Yapılır-Özlem Kumrular

Özlem Kumrular’ın GELİRİNİ Soma’ya BAĞIŞLADIĞI ‘’Eski Sevgililerinizden Kurbağa Yapılır Kitabı Çıktı.

Özlem Kumrular’ın Eski Sevgililerinizden Kurbağa Yapılır kitabı 2014 yılında Yitik Ülke Yayınları tarafından yayımlandı.

Yitik Ülke Yayınları’ndan çıkan Özlem Kumrular’ın Eski Sevgililerinizden Kurbağa Yapılır kitabı 245 sayfadır.

Yok, sonradan böyle olmadım, tam olarak böyle doğdum. Sürprizli bir “hayat vakaları silsilesi” içinde şehirden şehre, ülkeden ülkeye savrulurken bir insan evladının başına fiziksel olarak ne gelemezse o beni buldu. Bu kitapta Küba’nın, Trinidad sahillerinin, Ljubljana, Malta, Sakız Adası, Ohrid, Belgrad, Limoges, İtalya’nın kimseciklerin gitmediği şehirlerini vesaire koordinatı birlikte dolaşıp gülelim istedim.

Bu kitapta unuttuğunuz kitapları, hiç görmediğiniz yerleri, memleketimin şenlikli Rock müzisyenlerini, yazarlarını, kelimelerin nereden geldiğinin en bitirim hikâyelerini, Napolililerin koskoca Amerikan kruvazörünü sis altında limandan nasıl çaldığı gibi sayısız gerçek vakayı, Fidel’in ne yemeyi sevdiğini, Che’nin hangi dersten kaldığını öğrenecek, hiç bilmediğiniz yemekleri tadacaksınız.

Kahramanlarımız yakın çevremdem: Karnaval gecesinden doğrudan üniversitedeki dersine tavşan kılığında giden bir tarih hocası (olay Salamanca’da geçiyor), Kemancı’da büyütülmüş üç yaşında bir kardeş, tatile gitmeden önce 100 tane civcivi yarım çuval mısırla komşuya bırakan çılgın bir çift, felsefe okula olarak kullanılan bir deniz fenerinin maceraperestleri, Türkiye şartlarında görüp görebileceğei tek prens Çokoprens olan bir dizi kız arkadaş, danaya ortak olan bir Sardinyalı, “Hocam Madame Bovary’den hangi kitabı okuyayım?” diye soran öğrenci modelleri, Ekvador devlet başkanı Rafael Correa ve kimler kimler… Ruhu çocuk bahçesinde kalmış bir kızın maceralarıyla bırakın pencerenizden içeri kahkaha girsin.

Özlem Kumrular’ın Eski Sevgililerinizden Kurbağa Yapılır kitabından alıntılar:

Kalemle olan ikili ilişkim, özel tarihimin hafızama kayıtl olan en eski faaliyeti.

Eski sevgililerimden birinin babası, -her biri birbirinden deli üç tane çocuk adamcağızın sabır taşını çatlatınca- ”Dağıtın bu çocukları,” diyormuş.

Yontulmamış taş devri! İşte ben o devrin çocuğuydum aslında.

Macarca öğrenmeye başlayan herkese ilk önce öğretilen bir cümle vardır. ” Jebemden çok kiçi alma van. ”Türkçe mealiyle” Cebimde çok küçük elma var.”

2.75/5 (4)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.