Erich Kastner Uçan Sınıf Kitap Özeti

Alman Edebiyatının Ünlü Yazarlarından Erich Kastner’in Uçan Sınıf Romanın Özeti, Kitabı Hakkında Bilgiler.

Uçan Sınıf adlı hikaye kitabı; Alman çocuk edebiyatının en önemli yazarlarından Emil Erich Kastner’in 1933 yılında yazmış olduğu çocuk kitabıdır. Uçan Sınıf romanı Alman edebiyatında çocuklar yönelik yazılmış önemli eserlerdendir.

Erich Kastner’in Uçan İlköğretimlerde okutulacak 100 Temel Eser Listesinde yer almaktadır.

Türk edebiyatının ünlü yazarlarından Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı eserine benzerliği ile dikkat çeken bir sınıf var karşımızda.

Uçan Sınıf romanının özgün Almanca adı Das fliegende Klassenzimmer olup kitap birçok farklı dilde yayımlanmıştır.

Çocuklar için eğlenceli bir hikaye kitabıdır. Arkadaşlık, dayanışma, sevgi gibi önemli kavramlar kitapta işlenmiştir.

Erich Kastner’in Uçan Sınıf kitabı; akıcı bir dille yazılmış, öğretmenlerin öğrencilere, anne babaların çocuklarına okumaları için tavsiye ettiği sadece çocuklar için değil yetişkinlerin okuması için tavsiye edilen dünya klasiği haline gelmiş bir eserdir.

Erich Kastner’in Uçan Sınıf kitabının geniş özetini okuyup, kitap hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Öğrencilerin sınavlarda Erich Kastner’in Uçan Sınıf kitabı hakkında soru çıkması halinde, öğrencilerin Uçan Sınıf kitabının özetini okuyup sorularının doğru cevaplarını vermesini kolaylaştırır.

Erich Kastner’in Uçan Sınıf hikayesinin özetine geçmeden önce şu bilgiyi paylaşalım. Erich Kastner’in Uçan Sınıf kitabından en güzel sözleri, alıntıları, Erich Kastner’in Uçan Sınıf kitabının kahramanlarını, karakterleri ve özelliklerini, Erich Kastner’in Uçan Sınıf kitabı hakkında bilgileri sitemizde Uçan Sınıf-Erich Kastner sayfasında okuyabilirsiniz.

Erich Kastner’in Uçan Sınıf Kitabının Özeti:

Johann Sigismund yatılı okulunun öğrencileri Noel’in yanaşmasına doğru bir oyun yazıp, sahnelemek isterler.

Johann Sigismund yatılı okulunun öğrencilerinden; Jonathan Trotz ya da kısaca Johnny babası tarafından küçük yaşta terk edilmiş biridir. Johnny, Uçan Sınıf oyununun yazarlığını yapmıştır. Martin Thaler ise okulun en çalışkan öğrencisidir. Çok güçlü birisi olan Matthias Selbmann, ufak tefek zengin bir çocuk olan Uli Von Simmern Johann Sigismund yatılı okulunda okumaktadır.

Yılbaşına çok az bir süre kalması ile Johann Sigismund yatılı okulunun öğrencileri Uçan Sınıf adlı oyunu hazırlamak için çalışmaktadırlar. Ne var ki rakip okulun öğrencileri, öğrencilerden birini kaçırır ve oyun ile ilgili notları da yanlarında götürürler.

Bu durum sonucunda Johann Sigismund yatılı okulunun öğrencileri, rakip okuldan kaçırılan arkadaşların serbest bırakılmasını ve oyunun yazılı olduğu defteri kendilerine iade etmelerini talep ederler. Fakat rakip okul bu taleplerine karşı gelir vermek istemezler.

İki okul öğrencileri kavgaya tutuşmak üzere iken, Sigara İçmez adındaki bir adam gelir. Johann Sigismund yatılı okulunun öğrencileri, Sigara İçmez lakaplı bu adam öğretmenleri kadar severler ve saygı duyarlar. Sigara İçmez iki okul öğrencilere kavga etmeleri halinde polisin olaylardan haberdar olacağını, okul yönetiminin bu olayı çok iyi karşılamayı ve başlarına büyük bir iş alacağını söyler. erich-kastner-ucan-sinif-ozetBelaya bulaşmadan bu işten kurtulmanın yollarını iki okul öğrencilere Sigara İçmez adındaki bu adam tavsiye eder. Sigara İçmez’in önerisine göre iki okul öğrencileri yumrukları düello etmelidir. Sigara İçmez yenilen okulun öğrencileri, yenen okulun öğrencilerin taleplerin yerine getirmeli diye söyler. Sigara İçmez’in önerisini iki okul öğrencileri de kabul eder.

Düello sonrası Johann Sigismund yatılı okulunun öğrencileri kazanır fakat rakip okul öğrencileri ne kaçırdıkları öğrenciyi ne de Uçan Sınıf oyunun yazılı olduğu notları geri verir. Bu durumda iki sınıf öğrencileri de kavgaya başlarlar. Kavga sırasındaki karışıklıktan fırsat bilip kaçırılan öğrencileri kurtarmaya çalışırlar. Kömürlükte rehin tutulan arkadaşlarını kurtarırlar fakat oyunun yazılı olduğu defter yanıp kül olmuştur bile.

2.88/5 (75)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.