Erdem Bayazıt Kimdir

Erdem Bayazıt Kim, Erdem Bayazıt Sözleri, Erdem Bayazıt’ın Hayatı, Erdem Bayazıt’ın Resimleri, Erdem Beyazıt Kimdir, Erdem Bayazıt’ın Şiirleri, Erdem Bayazıt’ın Kitapları, Erdem Bayazıt’ın Eserleri, Erdem Bayazıt’ın Biyografisi, Yedi Güzel Adam Erdem Bayazıt.

Tam adı Adil Erdem Bayazıt olan Türk yazar, şair ve milletvekili Erdem Bayazıt 1939 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi.

Erdem Bayazıt ilk ve orta öğrenimini Kahramanmaraş’ta tamamladı. Daha sonra ortaokulu 1953’te İstiklal Ortaokulu’nda tamamladı. 1959 yılında ise Kahramanmaraş Lisesi’nden mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yüksek öğrenimine başlayan şair Erdem Bayazıt,1961 yılında öğrenimini devam mecburiyeti olmayan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne geçti. Hukuk Fakültesi’nde iken ara vererek askere gitti. Erdem Bayazıt askerden döndükten sonra Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne kaydoldu. 1971 yılında da Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümün’den mezun oldu.

Erdem Bayazıt, “İpek yolundan Afganistan’a” adlı eseriyle 1983 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Basın Ödülü’nü kazandı.

29 Kasım 1987 milletvekili seçimlerinde Anavatan Partisi’nden aday olan Bayazıt, Kahramanmaraş milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 18. dönem çalışmalarında Milli Eğitim ve Çevre Komisyonlarında görev aldı.

Erdem Bayazıt, 5 Temmuz 2008 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Erdem Bayazıt’ın son şiirleri “Risaleler” adı altında 1987’de Akabe Yayınları arasında çıkmıştır (2. baskı 1989). Bu iki kitap İz Yayınları tarafından “Şiirler” adı altında 1992 yılında bir arada basılmıştır.

Erdem Bayazıt’ın Başlıca Eserleri: Sebeb Ey, İpek Yolundan Afganistan’a, Gelecek Zaman Risalesi,Risaleler ve Gelecek Zaman Risalesi

3.56/5 (25)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.