Elif-Paulo Coelho

Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun Portekizceden sonra ilk kez Türkçeye çevrilmiş olan romanı Elif’ten en güzel sözler ve alıntılar:

Aşk bir insandan daha büyüktür.

Yakınımızdakini anlamak için önce uzaklara gitmek gerekir.

Kelimelerin kötü yanı, kendimizi başkalarına anlatabileceğimiz ve başkalarının söylediklerini anlayabileceğimiz hissini uyandırmalarıdır. Fakat dönüp kaderimizle yüzleştiğimizde yetmediklerini görürüz.

Hilal’e isminin anlamını sordu; Türkçede ayın ilk günlerinde aldığı yay biçimi demektir. Ülkemin bayrağında da vardır hilal…

Dejavu zamanın geçmediğinin bir kanıtı, daha önce gerçekten yaşanmış olup şimdi tekrarlanmakta olan bir şeye doğru sıçramadır.

Çok zaman önce öğrendim ki yaralarımı iyileştirmek için onlarla yüzleşecek cesarete sahip olmam gerekiyordu.

Zaman, iki nokta arasındaki mesafe gibi ölçülemez. Zaman geçmez. İnsanoğlu dikkatini şimdiki zamana vermekte müthiş zorlanır; hep, ne yaptım, daha iyisini nasıl yapabilirdim, diye düşünür, yaptıklarının sonuçlarına, niye yanlış davrandığına kafa yorar. Ya da gelecekle uğraşır; yarın ne yapacaktır, ne gibi tedbirler almalıdır, köşe başında onu nasıl bir tehlike beklemektedir, istemediklerini nasıl engeller, hayallerine nasıl ulaşabilir.

Seni seviyorum demeyi sadece seni affediyorum diyebilenler becerir.

Korkumdan korkuyorum. Kendi kendimden özür diledim, burada olduğum için değil, öteden beri ıstırabımı bencilce yaşadığım için. Affetmek yerine hep intikam peşinde koştum. Daha güçlü olduğum için değil, aksine, oldum olası kendimi daha zayıf hissettiğimden. Başkalarını yaraladıkça kendimde daha da büyük yaralar açtım. Kendimi aşağılanmış hissetmek için başkalarını aşağılıyor, kendi duygularım yüzünden tecavüze uğramış olmak için saldırıyordum.

Tanrı’yı bilen tarif etmeye yeltenmez, tarif eden Tanrı’yı bilmez.

Sevgi, ölüm dediğimiz şeyi her daim alt eder. Sevdiklerimize niye ağlayalım, onlar hala sevdiklerimizdir, hep yanı başımızdadır…

Rüyadan hemen önceki anlar ölümün bir sureti gibidir. Üzerimize bir uyuşukluk çöker ve ‘BEN’in ne zaman başka bir surette mevcudiyet kazandığını anlamak imkânsız hale gelir. Rüyalarımız, bizim ikinci hayatımızdır. Gözle görülmeyen dünyaya bizi götüren kapılardan geçerken ister istemez içim ürperiyor.

Yakınımızdakini anlamak için önce uzaklara gitmek gerekir. Yağmur toprağa dönerken havadan bir şeyler getirir.

Kelimelerin kötü yanı, kendimizi başkalarına anlatabileceğimiz hissini uyandırmalarıdır. Fakat dönüp kaderimizle yüzleştiğimizde yetmediklerini görürüz.

Samuraylar kılıçlarını dışarıda bırakıp salona öyle girer, usulünce oturup kaidesine göre zarafetle çay içerlermiş. O kısacık dakikalarda savaşı kafalarından siler, kendilerini tamamen güzelliğe verebilirlermiş.kitap oku

Etrafınızda neyin iyi, neyin kötü olduğuna fazla kafa yorarsanız kendi ruhunuzu ihmal edersiniz, başkalarını yargılamak için harcadığınız enerji sizi tüketip yere serer.

Kendini yendiğinde dünyayı da alt edersin.

Bazı şeyler sabittir, ama çoğu egzersiz, pratik ya da öğreti, kara bir girdaba kapılıp yok olur. Ya da en azından öyle zannedilir.

3.86/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.