E-Kitap Okumak Zararlı Mı?

E-Kitap Okuma-Elektronik Kitap Okuma Uykuya ve Sağlığa Zararlı

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki Amerikalı doktorlara göre yatmadan önce Elektronik Kitap ya da kısaca E-Kitap okumak uykuya ve sağlığa zararlı.

Araştırma ekibinin uyumadan önce ışık yayan e-kitap okuyanlar ile kâğıt baskı kitapları okuyanları karşılaştırdı.

Uyumadan Önce E-Kitap Okumayın.

Araştırmacılar sonucunda ise; e-kitapları okuyanların uykuya dalma sürelerinin normal kitap okuyanlara göre daha uzun olduğu, e-kitapları okuyanların uyku kalitesini bozduğu ve ertesi sabah e-kitap okuyanların daha yorgun olarak uyandığı ortaya çıktı.

Bundan dolayı uzmanlar, akşam saatlerinde maruz kalınan ışık seviyesinin düşürülmesi tavsiyesinde bulunuyor.

Gece ve gündüz ritmi, maruz kalınan ışığın belirlediği vücut saatimiz aracılığıyla bedenlerimizi de uyumlu hale getiriyor.

Ancak akıllı cep telefonları, tablet bilgisayarlar ve LED teknolojisinde sık görülen mavi ışık vücut saatimizi bozabiliyor.

Akşam saatlerinde maruz kalınan mavi ışık, uyku hormonu melatonin üretimine engel olabiliyor veya üretimi yavaşlatabiliyor.

Araştırma için seçilen on iki kişi, iki hafta boyunca uyku laboratuarlarına kapatıldı. Daha sonra

Deneye katılan 10 kişi; beş gün boyunca baskı kitap, diğer beş gün boyunca ise iPad tablet bilgisayarlarından e-kitap okudu.

Elektronik Kitap Okumanın veya E-Kitap Okumanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Araştırma sonucuna göre;  kan örnekleri, e-kitap okuyanlarda uyku hormonu melatonin üretiminin azaldığını gösterdi.

E-kitap okuyanların ayrıca uykuya dalma sürelerinin daha uzun olduğu ve derin uyuyamadıkları görüldü. Bu kişilerin ayrıca ertesi sabah daha yorgun uyandıkları tespit edildi.

Araştırmacılar, Nook ve Kindle Fire gibi diğer e-kitap okuyucularının da aynı frekansta ışık yaydığını, ve bundan dolayı aynı etkiyi yarattığını söyledi.

Çoğu e-kitap okuyucudaki ışık doğrudan kişinin gözlerine yansıyor. Fakat kâğıt baskı kitap okuyanlar veya orijinal Kindle okuyanlar ise yalnızca kitabın sayfalarından yansıyan ışığa maruz kalıyor.

Araştırma ekibinin başındaki uzman Profesör Charles Czeisler’in BBC’ye yaptığı açıklama: ‘’Çoğu e-kitap okuyucudaki ışık doğrudan kişinin gözlerine yansıyor. Fakat kâğıt baskı kitap okuyanlar veya orijinal Kindle okuyanlar ise yalnızca kitabın sayfalarından yansıyan ışığa maruz kalıyor. Uyku eksikliğinin, kardiyovasküler ( kalp ve damar) rahatsızlıkları, obezite ve diyabet gibi metabolizma rahatsızlıklarını ve kanser riskini artırdığı görüldü. Dolayısı ile, bu araştırmaya katılanlardan ışık yayan e-kitap okurları arasındaki melatonin üretiminin bastırılması bizi kaygılandırıyor.’’

Işığın Vücut Üzerindeki Etkisini inceleyen Surrey Üniversitesi’nden Doktor Victoria Revell’in açılması ise; ”Çok iyi bir araştırma ve bence çok ilginç. İnsanlara, özellikle gece cep telefonlarını, tabletlerini çok sık kullanan gençlere, ışık yayan e-kitap kullanımını akşam saatlerinde azaltmalarını tavsiye etmeliyiz.”

2.57/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.