Dünya Edebiyatı Nedir?-David Damrosch

Dünya Edebiyatının Ne Olduğu Hakkında Güzel Bir Eser.

Amerikalı yazar David Damrosch’un Dünya Edebiyatı Nedir adlı eseri ülkemizde İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan 2013 yılında çıkan David Damrosch’un Dünya Edebiyatı Nedir kitabının Türkçe çevirisini Oğul Köseoğlu yapmıştır.

Oğul Köseoğlu’nun Türkçe çevirisini yaptığı İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan David Damrosch’un Dünya Edebiyatı Nedir eserinin sayfa sayısı 334’dür.

David Damrosch’un Dünya Edebiyatı Nedir kitabından alıntılar:

Dünya edebiyatı dendiğinde, akla Batı başyapıtları gelse de yeni bir küresel anlayışla, bu görüş sorgulanmaya başladı. Dünya Edebiyatı Nedir? yazın kültüründe, dünya edebiyatının ve bu kavramın önemini irdeliyor.

Damrosch’a göre, dünya edebiyatı, Batı’dan dünyaya yayılan başyapıtlardan oluşmuyor. Damrosch bu kitabında, dünya edebiyatını, çeviriyle değer kazanan eserlerin dolaşımı olarak yorumluyor. Bu eserler, doğru sunumla, kaynak ve hedef kültürler arasında, ikisinden de etkilenen bir alana yerleşir. Kabul görmüş klasikler kadar, yeni keşifler de kendilerine yer edinebilirler.

Sümer ve Aztek edebî geleneğinden ve eserlerinden olduğu kadar, yakın tarihte Rigorberta Menchu gibi isimlerle ortaya çıkan tanıklık edebiyatından da örnekler vererek yaptığı incelemelerinde David Damrosch, eserlerin doğdukları topraklardan ayrılıp, çeviri yoluyla dolaşıma girerken hangi yollarla değiştiğini sorguluyor. Dunya Edebiyati Nedir David DamroschDünya edebiyatı eserlerinin çeviriyle değer kazandığını öne sürerken, çevirinin önemine vurgu yaparak, Gılgamış Destanı ve Rigoberta Menchu örnekleri üzerinden, eserlerin editörler ve çevirmenler tarafından kolaylıkla manipüle edilebileceğini öne sürüyor.

İnce detaylarla yazılmış, tüm tartışmaların örnekler üzerinden yürütüldüğü bu kitap, dünya edebiyatı çalışmalarında bir öncü olma niteliği taşıyor.

2.86/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.