Drina Köprüsü-Ivo Andriç

Nobel Edebiyat Ödüllü Yazar Ivo Andriç‘in En Ünlü Eseri Drina Köprüsü

Osmanlı sadrazamlarından Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü veya Drina Köprüsü ismi ile bilinen köprü etrafında yaşayan insanların yaşamlarını anlatan bir eser.

Yugoslav edebiyatının dünyaca ünlü yazarı Ivo Andriç Drina Köprüsü adlı kitabını 1941 Temmuz ile 1943 Aralık arasında Belgrad’da iken yazmıştır.

Orijinal ismi Na Drini Çupriya İngilizce adı The Bridge on The Drina olan Drina Köprüsü Ivo Andriç tarafından 1945 yılında yazılmıştır.

Ivo Andriç‘in Drina Köprüsü romanı 1962 yılında Hasan Ali Ediz ve Nuriye Müstakimoğlu tarafından Sırpçadan Türkçeye çevrilmiştir. Türkçe olarak yayımlanır yayımlanmaz bu eşsiz roman iki buçuk ay gibi kısa sürede tükenmiştir.

Ivo Andriç Drina Köprüsü adlı eseri Almanca, İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Türkçe ve birçok farklı dile çevrilmiştir.

Ivo Andriç‘in Drina Köprüsü romanından derslerde soru olarak gelmektedir. Ivo Andriç’in Drina Köprüsü sorularını çözmek, cevaplarını bilmek için değil sadece dünyaca ünlü bir eser olduğu içinde okunmalıdır.

İletişim Yayınları tarafından yayımlanan ve Türkçe çevirisini Nuriye Müstakimoğlu ve Hasan Ali Ediz’in yaptığı İvo Andriç’in Drina Köprüsü romanı 354 sayfadan oluşmaktadır.

Altın Kitaplar etiketi ile çıkan Türkçe çevirisini Nuriye Müstakimoğlu ve Hasan Ali Ediz’in yaptığı İvo Andriç’in Drina Köprüsü romanı 384 sayfadır.

Nobel Edebiyat Ödüllü Yugoslav yazar İvo Andriç veya Ivo Andric’in eseri olan Drina Köprüsü ile 1961 yılında Nobel Edebiyat Ödülü‘ne layık görülmüştür.

İvo Andriç’in Drina Köprüsü romanının özetini İvo Andriç Drina Köprüsü Kitap Özeti sayfasından okuyabilirsiniz.

Ivo Andriç’in Drina Köprüsü Romanının Karakterleri Kahramanları Kimlerdir?

Ali Hoca Mütevelli, Abid Ağa, Radisav, Arif Bey, Davut Hoca Mütevelli, Lotika, Sokullu Mehmet Paşa

Ivo Andriç’in Drina Köprüsü Romanının Konusu:

Osmanlı Devleti’nin ünlü sadrazamlarından Sokollu Mehmed Paşa’nın Bosna Hersek’in Vişegrad’da yaptırdığı köprü ve bir köprünün etrafından geçen hayatları anlatmaktadır.

Ivo Andriç Drina Köprüsü kitabının İletişim Yayınları tarafından yayımlanan baskısı 354 sayfadan oluşmaktadır.

Bir ülkeyi ve insanlarını, onların üç yüz elli yıllık tarihine tanıklık eden bir köprünün dilinden anlatan olağanüstü bir roman. Nobelli yazar İvo Andriç, Drina Köprüsü’nde, isyanların, salgınların, savaşların ve doğal felaketlerin gölgesinde Balkanlar’ın tarihini, eski Bosna’yı, orada yaşayan halkların paylaştığı hayatı ve bu hayatın milliyetçilikler çağında nasıl değiştiğini anlatıyor. Osmanlı yönetimi altında farklı toplulukların bir arada nasıl yaşadığını geniş bir görüşle ve incelikle, efsanelerle, masallarla zenginleştirerek resmederken, Andriç’in bize sunduğu ne müthiş bir uyum tablosu ne de mutlak bir zulüm hikâyesidir. Kimliklerin, dinlerin, devletlerin ve de her şeyin ötesinde, içinde insanların olduğu karmaşık ve zengin bir hayat anlatısıdır bu.

‘’İvo Andriç izini sürdüğü temaları ve ülkesinin tarihinden seçtiği insan yazgılarını, güçlü ve destansı bir dille anlatmıştır.’’ 1961 Nobel Edebiyat Ödülü Komitesi

Ivo Andriç’in Drina Köprüsü kitabından alıntılar:

Drina Köprüsü adlı eseriyle Nobel Edebiyat Ödülü‘nü kazanan Ivo Andriç, uluslararası ün salmış Yugoslav yazarlarından biridir.

Bu yerde Drina’nın çizdiği açı öylesine dar, iki yandaki dağlar da öylesine sarp, dik ve birbirine yakındır ki adeta tek parça bir dağ yığını gibi görünür, ırmak sanki karanlık bir duvardan fışkırıyormuş izlenimini verir. Ama, dağlar birdenbire ayrılarak biçimsiz bir anfiteatr şeklini alır. Ne var ki, bunun en geniş yerinde bile çapı kuşbakışı 25 kilometreyi geçmez.

Köprünün öbür yakasında, sol kıyısında, boylu boyunca Maluhino ovası uzanır ve Sarayevo’ya giden yolun çevresine serpilmiş evleriyle ayrı bir mahalle meydana getirir. Böylece Sarayevo’ya giden yolun iki parçasını birleştiren köprü, kasabayı da dış mahallesine bağlar. Burada ”bağlar” kelimesi; güneş sabahları, biz insanların çevremizi görmemiz ve işlerimizi gitmemiş için doğar, akşamları da uyuyarak günün yorgunluğunu dindirmemiz için batar; dediğimiz zamanki kadar bir gerçeğin anlatımıdır.

İnsanlar ikiye ayrılmışlardı: İzleyenlerle izlenenler.

İnsanlar böyledir. Çok yükselen ve yükseklerde uçanların düşmesinden adeta haz duyarlar.

İnsan sevmediği şeyi çabuk unutur.

Her dirhem iyiliğin yanında iki dirhem kötülük vardı. Nefret olmadan iyilik, kıskançlık olmadan büyüklük olmaz

Sevmeyen bir adam ne başkasının aşkının büyüklüğünü, ne kıskançlığının gücünü, ne de içinde gizlenen tehlikeyi anlayabilir.

Ancak, rüyalarımızda büyük bir cüret gösterebiliriz.

Büyük kararlardan sonra her şey sadeleşir, kolaylaşırdı.

Tabiat kanunlarına göre insanlar daima bütün yeniliklere karşı gelirler. Ama bu uzun sürmez. Çünkü önemli olanı, hayatın biçim değil, hayatın kendisidir.

Gülmek bulaşıcı ve dayanılmaz bir şeydir.

Dünyaya kış ve kar fırtınaları göndererek kudretli insanların zulmüne set çektiği için Allah’a şükrediyorlardı.drina-koprusu-ivo-andric-sozleri

Drina, daha çok, sarp dağlar arasındaki dar boğazlarda ya da derin uçurumlar içinde akar. Ancak birkaç yerinde kıyıları geniş vadiler halinde açılır, kah bir kıyısında, kah her iki kıyısında insanların yaşamasına ve tarıma elverişli bazen düz, bazen dalgalı ama bereketli ovalar meydana getirir.

Bu ovalardan biri de burada, tam Drina’nın Butko kayalarıyla Uzanviçka dağlarının arasındaki dar boğazdan ani bir dirsek yaparak meydana çıktığı noktada, Vişegrad’da başlar.

Kasabada başka bir köprü ile başka bir akar su daha bulunduğu halde, ”köprü üstünde” sözü hiçbir zaman Rzav’ın üstündeki köprü anlamına gelmez. O, ne bir tarihi, ne de bir özelliği olan, basbayağı tahta bir köprüdür. O yalnız halka ve hayvanlarına geçitlik yapar.Drina Koprusu ivo Andric

”Köprü üstünde” denince sadece Drina üstündeki taş köprü akla gelir.

Sıradan insanlar bir defa ölür. Fakat büyük insanlar iki defa ölür; birinci seferde dünyayı bırakıp gittikleri, ikinci seferde de bıraktıkları eserler, yıkılıp kaybolduğu zaman…

Unutmak, her acıyı siler.

Birlikte geçirilen bir felaket kadar insanları birbirine bağlayan hiçbir şey yoktur.

3.11/5 (37)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.