Doğadaki Son Çocuk-Richard Louv

Çocuklarımızdaki Doğa Yoksunluğu ve Doğanın Sağaltıcı Gücü

Amerikalı yazar Richard Louv’un özgün adı Last Child in the Woods: Saving Our Children from Nature-Deficit Disorder olan Doğadaki Son Çocuk adlı eseri ülkemizde Tübitak Yayınları etiketi ile yayımlanmıştır. Tübitak Yayınları tarafından yayımlanan Richard Louv’un Doğadaki Son Çocuk kitabının sayfa sayısı 450 sayfadır.

Richard Louv’un Doğadaki Son Çocuk kitabı kesinlikle her ebeveynin, her eğitimcinin okuması gereken kitapları arasında yer alması gereken bir eser.

‘’Çocuk ve doğa hareketi şu temel fikirden güç alıyor: Doğadaki çocuk, soyu tehlike altında olan bir türdür ve çocukların sağlığı ile Yeryüzü’nün sağlığı birbirine sıkı sıkıya bağlıdır.’’ Richard Louv

Çocuklarının doğayla anlamlı bir bağ kurmadan büyüyen bir kuşağa ait olmasını istemeyen anne babaların başucu kitabı olan Doğadaki Son Çocuk, tüm dünyada hızla yayılan doğaya dönüş hareketinin biçimlenmesinde ve yaygınlaşmasında önemli roller üstlenmiş bir kitap. Richard Louv Doğadaki Son Çocuk’ta çocuklarda ve gençlerde obezite, dikkat bozukluğu, depresyon gibi vakalarda büyük artış yaşanması ile çocukların yaşamında doğanın giderek daha az yer alması arasında bir ilişki olduğunu örneklerle kanıtlarken aynı zamanda içinde bulunduğumuz bu durumu tersine çevirebilecek bir yol haritası sunuyor. Etkileyici ve sürükleyici bir üslupla kaleme alınan Doğadaki Son Çocuk’u yayımlarken özellikle anne babaların bu kitabı ellerinden düşüremeyeceklerine inanıyoruz.

‘’Doğadaki Son Çocuk, doğada zaman geçirmenin çocukların sağlığını geliştirebileceği, yaratıcılıklarını teşvik edebileceği, düşünme yetilerini keskinleştirebileceği ve çevreye karşı duyarlı olmalarına yardım edebileceği inancını paylaşan birçok farklı ilgi grubunu bir araya getirdi.’’ John Flicker; National Audubon Society başkanı

Richard Louv’un Doğadaki Son Çocuk kitabından alıntılar:

Geriye gitmenin bir anlamı varsa buna ilerleme diyebiliriz.

Çocuk doğada özgürlük, hayal gücü için alan genişliği ve mahremiyet bulur: yetişkinlerin dünyasından uzak bir yer ve farklı bir huzur.

Küçük bir çocuğa doğayı tanıtırken bilgi, duygunun yarısı kadar bile önemli değildir. Rachel Carson

Richard Louv’un Doğadaki Son Çocuk Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Doğadaki Son Çocuk

Kitabın Yazarı: Richard Louv

Yayınevi: Tübitak Yayınları

Kitabın Türü: Bilim, Mühendislik

Sayfa Sayısı: 450

Çevirmen: Ceyhan Temürcü

Orijinal Adı: Last Child in the Woods: Saving Our Children from Nature-Deficit Disorder

İlk Baskı Yılı: 2005

4.03/5 (75)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.