Diyaloglar-Konfüçyüs

Konfüçyüs’ün Diyalogları, Konfüçyüs’ün Diyaloglar Kitabını Oku, Konfüçyüs’ün Diyaloglar Kitabından Sözler, Konfüçyüs’ün Öğretileri, Konfüçyüs’ün Kitapları, Konfüçyüs’ün Eserleri, Konfüçyüs’ün Diyaloglarından Alıntılar, Konfüçyüs’ün Diyaloglar Kitabını Hakkında.

Konfüçyüs’ün düşüncesi ve konuşmaları Lun Yu yani Konuşmalar adı altında ince bir kitapta toplanmıştır. Kitaba, Konfüçyüs’ün konuşmalarından alıntılar ve öğrencileriyle yaptığı diyaloglar alındı. Çin’de bu kitap kutsal kitap olarak kabul edilmiştir.

Konfüçyüs Çinli filozof, MÖ 551 – MÖ 479 tarihleri arasında, Doğu Zhou Hanedanlığı döneminde yaşadığı sanılmaktadır. Kong Qiu (Wade-Giles: K’ung Ch’iu) adı altında, Lu devletinin Qufu şehrinde (günümüzde Shandong eyaleti) doğmuş ve aynı şehirde vefat etmiştir.

Öğretisinin ana teması insancıl düzendir. Buna ulaşmanın yolunun diğer insanlara saygı ve atalara hürmet etmekten geçtiğini belirtmektedir. Konfüçyüs Yüce, mükemmel manevi insan olarak anılmaktadır. Yüce/iyi insan, ancak dünya bütünüyle uyum içinde yaşayan insandır. Ahlaki varlığımızın tüm dünya düzeniyle uyum içinde olma noktasına erişmesi”, insanın ulaşabileceği en büyük amaçtır. “Uyum, denge ve iç huzura erişmenin yolu Konfüçyüs’e göre eğitimden geçer.

Konfüçyüs’ün Siyah Beyaz Yayınları tarafından yayımlanan Diyaloglar adlı eseri 152 sayfadan oluşmaktadır.

Konfüçyüs’ün Türkiye’de Siyah Beyaz Yayınları tarafından yayımlanan Diyaloglar kitabından alıntılar:

Güzelliği sevdiği denli, erdemi de seven bir insanı daha görmedim.

Üstat dedi ki: İnsanlar, yasalar yerine geçen öğütleri çiğneyebilir mi? Bunlar, insanların davranışlarını düzenlemektedir. İnsanlar bu öğütlerden hoşlanmadıklarını incelikle söyleyebilirler mi? Bunlar, amaçlarını ortaya koymaktadır. Bir kimse bu sözlerden hoşlandığı halde, amacını ortaya koyamazsa ve sonra öğütleri kabul edip de davranışlarını düzeltmezse, ben bu kimse için gerçekten bir şey yapamam.Diyaloglar Konfucyus

Tzu-lu dedi ki: Büyük ve üstün insan yiğitliğe değer verir mi? Üstat dedi ki: Büyük ve üstün insan’ doğruluğu en yüksek şey olarak kabul eder. Üstün insan doğru olmayıp yürekli olursa, o başkaldırıcı demektir. Küçük insan dürüst olmayıp yürekliyse, o hırsız olur.

Bir hükümdara toplum kurallarına göre hizmet edilirse, halk ona dalkavukluk edildiğini düşünebilir.

Erdem olduğu yerde kalmamalı, komşuları da etkilemeli.

3.4/5 (20)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.