Dilek Pehlivan Röportaj

Bana Ne Kısmetler Var Adlı Single’ı ve Zayıf Bedenlere Yüktür Aşk Kitabı İle Tanıdığımız Sanatçı, Yazar Dilek Pehlivan İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Dilek Hanım Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Dilek Pehlivan Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

Kırklareli doğumluyum kökenlerim Balkanlara dayanıyor. 17 yaşına kadar Kırklareli’nde yaşadım daha sonra üniversite eğitimim için Kıbrıs’a gittim 5 yıl boyunca kaldım. Radyo sinema ve televizyon eğitimi aldım. İşimiz ekran önü sahne olmasına rağmen bu işlerin arka kısmını da öğrenmek istedim. 5 yıldır İstanbul da yaşıyorum ve kariyerim için İstanbul’dayım. İstanbul da birçok eğitimler aldım kendimi geliştirdim. Hem de aktif şekilde çalıştım. Diksiyon, dublaj, oyunculuk ve şan eğitimi derken en sonunda sanata karşı sonlanmaz ilgilim ile Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine Devlet Konservatuarı Müzikoloji mastarına başladım.

Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Yazar Olmaya Sizi Teşvik Eden Oldu Mu?Dilek Pehlivan fotograf

Çocukken çok fazla hayaller kurar ve kafamda senaryolar yazardım sonra okul defterlerime bir şeyler karalamaya başladım. Çocukken pek sosyal değildim evde şiir yazan kitap okuyan resim yapan bir çocuktum. Sokakta pek oyun kuran bir çocuk değildim. Hala sokağa ayak uydurmuşta değilim zaten. Kendime ait bir dünyam vardı benim hep içimde. Öğretmenlerim yeteneğimi görüp şiir ve kompozisyon yarışmalarına yönlendirdiler dereceler aldım başarılı oldum. Hiç unutmam edebiyat öğretmenimin lise yıllarında hazırladığı kompozisyon sınavında en yüksek notu ben almıştım. Bana değişik bir anlatma ve betimleme yolun var dedi. ‘’İçinde bulunduğun kavanozun kapağını aralarsan daha neler başaracaksın Dilek’’ demişti.  Araladım mı acaba bilemiyorum. 9 yaşından beri yazıyorum nedensiz nedenli seviyorum kimisi konuşarak kimisi ağlayarak bende yazarak. Benim gibi birçok kişi de yazarak anlatmayı tercih etti. Sessiz sakin kimseyi rahatsız etmeden ve kalemin gücü kadar kuvvetli barışçıl hiç bir şey de olamaz. Müzikle de aynı zamanda uğraşıyorum kendi yazdıklarımı bestelerimi albümleştirmek hep hayalimdi ve tesadüfen konuk olduğum TRTFM radyosunda yazılarımın olduğundan bahsettim ve tesadüfen beni konuk alan TRT ses sanatçısı Sevim Seçkin hanımında kitabı vardı yazılarımı beğendi ve kendi kitabının çıktığı yayın evinden kitabımı çıkarmaya karar verdik.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Evet, kullanıyorum sosyal medya biz sevenlerimize kendimizi her an anlatabileceğimiz ve bizi takip edebilecekleri bir platform olduğunu düşünüyorum. Tüm sosyal medya hesaplarım Dilek Official instagram, twitter ve facebook. Kitabım ‘’Zayıf Bedenlere Yüktür Aşk’’ın da twitter, instagram ve facebooksayfası bulunmakta kitaptan sözler paylaşılıyor ve bilgilendiriyoruz takipçilerimi.

En Çok Beğendiniz Yazarlar Kimlerdir?

Şiir ve deneme tarzı okumayı seviyorum. Cemal Süreyya, Nazım Hikmet en sevdiğim şairlerden.

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kaç Kitabınız Var?

Bir tane bulunmakta ‘’Zayıf Bedenlere Yüktür Aşk’’ şiir ve deneme kitabım

Zayıf Bedenlere Yüktür Aşk Kitabınızdan Biraz Bahsedebilir Misiniz?

Kitabımda uzun yıllar yazdığım biriktirdiğim anım, sevgim, özlemim ve acım var içinde. Hayatın bize getirdiği yaşadığımız her şey bulunuyor. Çocuk yaşlarda ele alınan kalemle 20’li yaşlarda ki genç bir kadının yılların tortusunda etkilenmemiş hala içini döken bir anlatımı var. Ulaşabildiği her yüreğe dokunacaktır. Şiir deneme kitabı hayata dair her şey var içinde temeli güçlü sevgi olan kitabın içindekileri de taşımak için güçlü bir beden yürek olmalı. 2014 yılı Kasım ayında çıktı tam aşk ayında ve kitabında adı aşk adına yazdığım sözlerden gelmekte. ‘’Aşk ağırdır zordur zayıf bedenlere yüktür. Güçlü bedenler ise aşkla mühürlüdür.’’ İki yıl üzerinden geçmesine rağmen halen kitaba ilgi alaka yüksek mutlu ediyor.

Yeni Kitabınız Ne Zaman Çıkacak? Hayranlarınıza Buradan 2016 Yılı İçin Yeni Kitap Müjdesi Verebilir Miyiz?

Yeni kitabım aslında çoktan çıkabilirdi fakat ne şarkılarımda ne de yazdıklarımda acele etmeyi sevmiyorum. Ben çok detaycı ince eleyen sık dokuyan biriyim. Biraz yazdıklarımı demlenmeye bırakıyorum defalarca bakıyorum değiştiriyorum. Mükemmeliyetçiyim diyelim 2016 yılında da yine yeni şeyler yapmak istiyorum sevenlerimi fazla bekletmek kendimi özletmek istemem.

Yazarlığınızın Yanında Müzikle de ilgileniyorsunuz. Bana Ne Kısmetler Var Adlı Albümünüzü Çıkardınız. Bana Ne Kısmetler Var Adlı Albümünüzden Bahsedebilirsiniz Misiniz?

Müzik ve yazarlık ben ikisini harmanladığımı düşünüyorum. Yine yazdığım bir sözü şiiri bu sefer müzik ile karıştırarak beste haline getirip sizlere söyledim. Aslında ikisi çok ayrı kitapla beraber müzikte yapmıyorum. Yazdığım zamanlar oluyor özel ama şarkı yapmaya gelince kesinlikle önce müziğini yapıyorum sonra sözler geliyor ya da müziğini oluştururken sözler de kendiliğinden geliyor. 7 yaşında ilk sahneye çıktım. Babam müzisyen ve onun sahnesine çıktım ve ben başka bir iş yapamam dedim o gün çocuktum karar verdim. Yıllarca şarkılar yaptım söyledim ve ‘’Bana Ne Kısmetler Var’’ şarkım ile çıkmak istedim. Çok büyülü bir şarkı öncelikle kime dinletsem ağzı kulağına vardı ve aranjelemek istediler. Benim içinde müzik camiasına girerken ‘’Bana Ne Kısmetler Var’’ diyerek girmem hem iddia var hem mizah hem bakalım neler tutturacağım bu camiada gibi birçok yere çekilebilen sloganı olan bizden bir şey. Türk halkına yakın hareketli enerjisi yüksek bir şarkı içime çok sindi. Aranjesini Turaç Berkay Özer yaptı. Söz müzik bana ait yönetmenimiz Gökhan Palas. Yönetmenimizde oldukça yaratıcı bilim kurgu tarzında Dilek’e uzayda bile kısmetler var sloganı ile daha da farklı yeni bir bakış getirdi.

En Çok Beğendiniz Şarkıcılar Kimlerdir?

Sesini tarzını beğendiğim yurtdışında Beyonce, MariaCarey

Hayranlarınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?

Onları çok seviyorum hem kitabımla hem single’ım ile beni benimseyerek severek ilgilerini eskitmeyerek onurlandırdılar. Onlara daha güzel şarkılar yapıp kitaplarda yazacağım. Her şey sevenlerime onların saf sevgileri adına ve sanat adına tüm çabalar.Dilek Pehlivan roportaj resimleri

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mıdır?

Öncelikle bu güzel röportajı yapmak isteğiniz ve ince davranışınız için çok teşekkürler ediyorum. Bizleri takip eden okur ve kitapseverlerle daha da yakınlaştırıp onlara kendimizi anlatmayı ve anlamalarını sağlıyorsunuz. Bu önemli çalışmalarınızın devamını dilerim. Sevgiler.

Bu güzel röportaj için sanatçı, yazar Dilek Pehlivan’a çok teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.