Devran Tığlı Röportaj

AhhŞK Kitabının Yazarı Devran Tığlı İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Devran Bey, öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Devran Tığlı Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

Ankara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde bir süre okuduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldum. 17 yıldır bir fiil yazıyorum. Yazmamın amacı, kendi ürettiğim ve sadece insanların faydasına olabilecek bilgi ve felsefeleri insanlarla paylaşmak. Bu dünyaya gelen her insanın bir amacı varsa, sanırım benim de bu şekilde insanlara hizmet etmek için gönderilmişim. Daha gülümseyen bir dünyada yaşamak tek arzum.

Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Yazar Olmaya Sizi Teşvik Eden Oldu Mu?

Günlükle başladım diyebilirim. Lise 1’deyken ağabeyimin hediye ettiği bana özel hazırlanmış bir günlük defteriyle başladım. Sanırım bu da ağabeyimin teşviki olmuş oluyor değil mi?

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

Bazı yerel ve ulusal sitelerde ve dergilerde yazılarım ara ara yayınlanıyor ama sürekli yazdığım bir yer yok.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Evet. Özellikle instagram ve facebook’u kullanıyorum. Twitter’da da hesabım var ama çok ilgilenemiyorum orasıyla.

En Çok Beğendiniz Yazarlar ve Şairler Kimlerdir?

Caner Taslaman hocamız beynime sanırım en fazla hitap eden insan ve yazar.  Onun dışında tabi birçok yazar ve şairi beğenerek okuyorum. Ama beni etkileyen kimler derseniz Mevlana ve Yunus Emre okurken çok farklı bir derinliğe kapılıyorum. Gerçekten çok özel insanlar.

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kaç Kitabınız Var?

İlk kitabım ‘’Şey’’ adlı deneme kitabıydı. Yeni çıkan kitabım ise ‘’Ahhşk’’ adlı psikolojik aşk romanı. Bu roman 3. Ciltlik bir seridir.

Sizce Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özgünlük en önemli konu bence. Örnek alınacak elbette değerli insanlar var ama asla taklit düzeyinde bir paralellik olmamalı kanaatimce. Belli bir birikim olması gerekiyor. Ve mutlaka yazarın sadece hissettiği ve inandığı şeyleri yazması gerekiyor. Sihirli kelime sanırım samimiyet.

Ahhşk Kitabınızdan Biraz Bahsedebilir Misiniz?

Sizce, günümüzde bir erkek yıllarca görmediği bir kadına, sevdiğine sadık kalabilir mi?

Üstelik de etrafında bir sürü kadın varken…

Araya giren mesafeler, yıllar bir aşkı öldürebilir mi? Tenler birleşmeden de ruhlar hep bir olabilir mi? Hele ki günümüz aşklarının haftalık, aylık olduğu, dünyanın en büyük aşkıyla başlayıp da en büyük nefretiyle kısa sürede son bulduğu, insanların daldan dala atlamak da sakınca görmediği, izzetin, şerefin, aşkın bu kadar ayaklar altına alındığı günümüzde bencillikten uzak, sevdiğinin mutluluğuyla mutlu olabilen bir âşık kalmış mıdır?

Kadına cinsel bir obje değil de önce insan ve kutsal varlık gibi bakabilen bir erkek var mıdır? Onu incitmekten ölesiye korkan, ona her an kırılacak bir kristalmişçesine hassas davranan. Sevdiğinden hak etmediği davranışları görse de kötülükle karşılık vermeyen, sevgisi kötülükle azalmayan, iyiyle çoğalmayan. Tüm hayatını sevdiğine adayan…

Var mıdır?

Sadece geçmiş zamanlarda ve kitaplarda vardır diyorsanız mutlaka Ahhşkı okurken gerçek bir aşktan esinlenildiği, sadece hayal gücüyle yazılmadığını bilerek okuyunuz.

Bize aşkmış diye sunulan ilişkilerin sahteliğini keşfedin. Gelin bir de aşkın Ahhşk halini okuyun…

Sadece aşk romanı olmadığını da belirtmek isterim. Kendin ve çevrenizdeki insanları, neyin neden olduğunu, dünyayı anlamanız, anlamlandırmanız için yazılmış bir kitaptır. İçinde felsefe, psikoloji sosyoloji Divan Edebiyatı, masal (ki Ferhat ile Şirin hikâyesinin aslı olan Hüsrev ile Şirin Masalını da okuyabilirsiniz) zihin oyunları, zekâ soruları, şiirler gibi çok farklı konularda da bilgi edinebileceğiniz bir kitaptır.

Yeni Kitabınız Ne Zaman Çıkacak? Hayranlarınıza Buradan 2016 Yılı İçin Yeni Kitap Müjdesi Verebilir Miyiz?

Yayınevi arıyorum. Görüşmelerim devam ettiği ve cevap beklediğim yayınevleri var. Anlaşırsam Ahhşk’ın 2. Cildi bu sene içinde İnşallah raflarda yerini alacak.

Hayranlarınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?devran tigli roportaj

Hayran demeyelim de, yazılarımı seven insanlar diyelim, benim yüreğimi ve beynimi okudukları, dünyamı paylaştıkları için çok teşekkür etmek isterim buradan sizin aracılığınızla.

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mıdır?

İlginiz ve güzel sorularınız için asıl ben çok teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Bu güzel röportaj için Devran Tığlı’ya çok teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.