Depresyon-Oğuz Tan

Depresyon Nedir, Depresyon’un Nedenleri, Belirtileri, Depresyonun Türleri, Depresyonun Sonuçları ve Tedavisi Nedir, Depresyon Hakkında Yazılmış Bir Eser.

Depresyonun çeşitleri, depresyonla ilgili olaylar, depresyonla ilgili birçok bilginin yer aldığı Psikiyatrist Dr. Oğuz Tan’ın Depresyon kitabını okuyup depresyonla ilgili birçok merak ettiğiniz sorularını cevabını bulabilirsiniz.

Psikiyatrist Dr. Oğuz Tan’ın Depresyon kitabı Timaş Yayınları etiketi ile çıktı. Timaş Yayınları tarafından yayımlanan Psikiyatrist Dr. Oğuz Tan’ın Depresyon kitabının sayfa sayısı 304 sayfadır.

Depresyondan kurtulmak için bir adım atın. Dr. Oğuz Tan, son derece keyifli bir üslupla depresyonla mücadele yöntemlerini anlatıyor. Sabahları daha mutlu uyanmak isteyenler için…

Psikiyatri Uzmanı Dr. Oğuz Tan, depresyon konusunda merak edilen tüm soruları yanıtlıyor. Kitapta, hastaların ve doktorların dilinden vaka örnekleriyle depresyonun sebepleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri ele alınıyor. Depresyondan kurtuluşta profesyonel tedavinin yanı sıra, kişinin düşünce sisteminin değiştirilmesinin de son derece önemli olduğunu vurgulayan yazar, sunduğu pratik çözümlerle depresyonu alt etme yollarını gösteriyor. Kitapta ayrıca, depresyonun zıddı diyebileceğimiz mani hastalığı da vaka örnekleriyle ortaya konuyor. Depresyonun belirtileri ve sebepleri Maskeli depresyon ve distimi Vaka örnekleri Psikoterapi, antidepresanlar, elektroşok, manyetik uyarım ve diğer tedavi yöntemleri Manik depresif hastalık ya da iki uçlu mizaç bozukluğu Sinemada manik depresif hastalık Ünlü manik depresifler Depresyon ve kadın Loğusalık depresyonu ve âdet öncesi gerginlik sendromu Çocuk ve ergenlerde depresyon Yaşlılarda depresyon Depresyonla baş etme yolları Ve depresyonda olup olmadığınızı gösteren anket ve ölçekler

Psikiyatrist Dr. Oğuz Tan’ın Depresyon kitabından alıntılar:

Mizaç Bozuklukları

”Mizaç” deyince, anadili Türkçe olan birinin aklına ”huy” veya ”karakter” gelir. Ancak psikiyatride huy veya karakterle ilgili sorunlar ‘kişilik bozuklukları’ başlığı altında incelenir. Mizaç dediğimizde biz ‘halet-i ruhiye’yi kast edeceğiz.

Günümüzde mizaç kelimesinin yerini giderek ‘duygu durumu’ terimi almaktadır. Bu ifadenin güzel bir karşılık olduğu söylenebilir. Çünkü mizaç bozuklukları gerçekten de insanın duygularının bozulduğu, kendisini uzun süre çok kötü veya normalin üstünde iyi hissettiği hastalıklardır. ‘Duygu durumu’ terimi, İngilizcedeki ‘mood’ kelimesinin karşılığı olarak türetilmiştir.

Mizaç bozuklukları başlığı altında iki hastalığı inceleyeceğiz:

Mizaç bozukluklarının en ünlüsü depresyondur. Depresyonun kelime anlamı ‘çökme’dir. Depresyon kelimesinin henüz günlük dile girmediği dönemlerde, halk arasında onun yerine ‘ruhi buhran’ tabiri kullanılıyordu. 1929 senesinde ABD’den başlayıp tüm dünyaya yayılan meşhur ekonomik buhrana da ‘büyük çöküntü’ anlamında ‘Great Depression’ denmişti.depresyon-oguz-tan

Depresyonun belli başlı belirtileri hayattan eskisi kadar zevk almama, isteksizlik, uykusuzluk, iştahsızlık, yorgunluk, unutkanlık ve cinsel ilgide azalmadır.

Manik depresif hastalıkta (veya iki uçlu mizaç bozukluğunda) ise iki ayrı uç vardır: Hasta bazen depresyona girer, yani ruhi çöküntü yaşar; bazen de ‘mani’ dediğimiz aşırı neşe ve taşkınlık dönemine girer. Çökkünlükle taşkınlık arasındaki dönemlerde ise normaldir.

3.29/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.