Damızlık Kızın Öyküsü-Margaret Atwood

Dünyaca Ünlü Distopik Roman Damızlık Kızın Öyküsü.

Damızlık Kızın Öyküsü romanı yayımlandığı günden itibaren çok ses getiren bir roman olmuştur. Feminist ağırlıklı distopik bir roman olan Damızlık Kızın Öyküsü adlı eser dünyaca ünlü distopik bir romandır.

Damızlık Kızın Öyküsü Romanının Yazarı Kimdir?

Özgün adı The Handmaid’s Tale olan Damızlık Kızın Öyküsü kitabının yazarı Kanadalı feminist yazar Margaret Atwood‘dur. Damızlık Kızın Öyküsü eseri Kanadalı kadın yazar Margaret Atwood tarafından 1980’lerin ortalarında yazılmıştır. Margaret Atwood‘un Damızlık Kızın Öyküsü romanı 1985 yılında yayımlanmıştır. Damızlık Kızın Öyküsü romanı yayımlanır yayımlanmaz büyük bir ses getirmiştir. Margaret Atwood‘un biyografisini sitemizde Margaret Atwood Kimdir sayfasından okuyabilirsiniz.

Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü Romanı Dizi Oldu.

Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü kitabı özgün adı The Handmaid’s Tale adı ile 2017 yılında televizyon dizisi olarak uyarlandı.

Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü romanı ülkemizde Afa Yayınları etiketi ile yayımlanmıştır. Afa Yayınları etiketi ile 1992 yılında yayımlanan Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü kitabının Türkçe çevirisini Sevinç Kabakçıoğlu ve Özcan Kabakçıoğlu yapmıştır. Sevinç Kabakçıoğlu ve Özcan Kabakçıoğlu’nun Türkçe çevirisini yaptığı Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü kitabının sayfa sayısı 352 sayfadır.

Bir kadın bir sabah kalksa, işe gitmeden önce her zaman sigara aldığı dükkana uğrasa ve kendisine kredi kartının geçerli olmadığı söylense, ardından işten atılsa ve bunların sadece kadın olduğu için başına geldiğini öğrense neler hisseder?

Evet, olan olmuştur. Bunca mücadele boşa gitmiştir. Kadın gene erkeğin bakımına muhtaç, ona hizmetle yükümlü bir yarı köledir. Hükümranlığı ev içi ile sınırlandırılmıştır. Üstelik artık ortada fazla çocuk da yoktur. Hava kirliliği, kimyasal atıklar, nükleer sızıntılar kısırlığa yol açmakta, doğan az sayıdaki çocuk ise sakat olduğundan imha edilmektedir. Bu durumda kadın Koloniler’e gönderilmek, Hizmetçilik ya da Fahişelik yapmak dışında dördüncü bir seçenekle karşı karşıyadır: Komutanlar’a sağlıklı yavrular üretmek.

Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü kitabından alıntılar:

Hiçbir şey bir anda değişmez: derece derece ısınan bir küvette farkına varmadan haşlanarak ölürsünüz.

Bilmediğin bir şey sana zarar veremez.

Akıl sahip olunacak değerli bir şey; bir zamanlar insanların para biriktirdiği gibi biriktiriyorum onu. Saklıyorum, zamanı geldiğinde, elimde yeteri kadar olacak.

İnsanoğlu her şeye alışır, derdi annem. Yerini dolduracak birkaç şey bulduğu sürece, insanların nelere alışabildikleri gerçekten şaşırtıcı.

Bir şey sadece kıt ve ulaşılması güçse değerlidir.

Birden fazla özgürlük çeşidi vardır, derdi Lydia Teyze. Bir şeyler yapma ve bir şeylerden sakınma özgürlüğü.

Aldırmamak cehaletle aynı şey değildir, üstünde çalışman gerekir.

3.24/5 (46)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.