Clifford D. Conner Halkın Bilim Tarihi Kitap Özeti

Bilim Tarihi Hakkında Bilgilerin Yer Aldığı, Bilim Tarihi İle İlgili Ayrıntılı Bilgilerin, Bilimsel Gelişmelerin Hakkında Yazılmış Bir Eser.

Amerikalı yazar Clifford D. Conner’in kaleme aldığı Halkın Bilim Tarihi eseri bilimsel tarihi hakkında birçok bilgiyi okuyuculara sunuyor.

Clifford D. Conner’in Halkın Bilim Tarihi kitabını okurken, bilimsel gelişmelerin nasıl olduğunu, bilimsel gelişmeler, bilim tarihi hakkında birçok bilgi sahibi oluyoruz.

Clifford D. Conner’in Halkın Bilim Tarihi kitabının özeti:

Adsız kalabalıklar olarak da bilinen, sıradan insanların sahip oldukları bilimsel bilginin ortaya çıkartılmasında ve üstlenmesindeki önemli rolleri anlatırken bu durum yazar tarafından ‘’Sadece halkın tarihi değil, aynı zamanda halk için yazılmış bir tarihtir ve kitabın okuyucu kitlesi sadece profesyonel bilim adamları ya da bilim tarihçileri değil, bilimsel bilginin kökenini öğrenmeye ilgi duyan herkestir.’’ diyerek neden bu tarihin kitaplaştırılması gerektiği de açıklanmıştır.

Kitapta yer alan zengin bilgi birikimi ile alakalı ‘’Bu çalışmanın aynı zamanda halk tarafından ortaya çıkarılmış olduğu söylersem çok da ileri gitmiş sayılmam.’’ sözü ile aslında halkın bilim konusunda ne kadar bilgi sahibi olduğunu da ortaya koymuş oluyor.

Bu konudaki en büyük örneklerden biri ise çiçek aşısı. Bu aşıyı Afrikalı bir köle Amerika’ya “çiçek hastası birinin yarasından alınan iltihabın sağlam olana sürülmesiyle yapılan bir aşılama” olduğunu anlatırken Avrupa’da hastalıklar ile alakalı tedavi seçeneklerine dair girişimler Anadolu’da bulunan köylü kadınlarından alınan bilgilere göre şekillenmiştir.

Tarihin akışını değiştiren sınıf mücadeleleri ve emperyalist yayılımların temeli kitaba göre Antik Yunan Kültürü’nden doğmuştur. O zamanların felsefecilerinin büyük bir kısmının öğretilerine göre egemen sınıflar her zaman daha üstün malzemelerden yaratıldıklarından dolayı gerek çiftçiler gerekse zanaatkarlar onların altında kalıyordu.

Bundan dolayı da kendini üstün gören tabaka alttakini küçümsedi ve bu durum kitaptaki anlatımlara göre günümüze kadar geldi.

3/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.