Clara Zetkin Kimdir

Clara Zetkin’in Hayatı, Clara Zetkin’in Biyografisi, Clara Zetkin’in Kadın Hakları İle İlgili Sözleri, Clara Zetkin’in Kadınların Hakları İle İlgili Mücadelesi, Dünya Kadınlar Günü Nedir Niçin Neden Kutlanır?, Clara Zetkin Kim, Clara Zetkin’in Sözleri, Clara Zetkin ve Dünya Kadınlar Günü, Clara Zetkin’in Sözleri, Clara Zetkin ve Kadın Hakları.

Clara Zetkin’in Hayatı
Clara Zetkin ya da evlenmeden önceki soyadı ile Clara Eissner, 1871 yılından sonra Alman İmparatorluğu’nun bir parçası olmuş yılında Saksonya Krallığı’nda 5 Temmuz 1857 yılında doğdu.

1874 yılından itibaren Almanya’daki kadın hareketleri ve işçi hareketleri içerisinde yer almaya başladı. Clara Zetkin öğretmenlik eğitimi almıştır.

Clara Zetkin 1878 yılında ise Almanya Sosyalist İşçi Partisi’ne katıldı. Almanya Sosyalist İşçi Partisi’nde ( SAP ) 1917 yılına kadar aktif olarak çalıştı.

1917 yılında sonra ise Clara Zetkin Almanya Bağımsız Sosyal Demokrat Partisi’ne (SPD) geçti. SPD’de aktif görevlerde bulunan Clara Zetkin bu partiden tanıdığı arkadaşı Rosa Luxemburg ile birlikte devrimci radikal solun önde gelen isimlerinden biri haline geldi.

Revizyonizm tartışmasında Alman sosyal demokrat teorisyen ve politikacı Eduard Bernstein’i yakın arkadaşı Rosa Luxemburg ile birlikte eleştirdi.

Clara Zetkin, Spartakusbund adlı birliğin kurucuları arasında yer aldı.

Kadınlarına oy hakkı verilmesi ve kadınların fırsat eşitliği gibi konularda politika yaptı. Bir yandan da sosyal demokrat kadın hareketini geliştirmek için uğraştı.

1891 yılından 1917 yılına kadar SDP`nin kadın gazetesi olan Die Gleichheit`in editörlüğünü yaptı.

Her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden ( SPD ) Clara Zetkin’in önerisi ile kutlanmıştır.

8 Mart 1857 yılında Amerika’nın New York kentinde yaklaşık 40.000 dokuma işçisi çalışma koşullarının daha iyi olması gerektiğini savunup greve başladı. Polislerin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesinin ardından çıkan yangında 129 kadın işçi ölmüştür. Clara Zetkin tekstil fabrika yangınında ölen kadın işçiler anısına her yıl 8 Mart’ın ‘’Dünya Kadınlar Günü’’ olarak kutlanması önermiştir. Clara Zetkin’in önerisi oybirliği ile kabul olmuştur.

Ocak 1919 yılında ise Almanya Komünist Partisi kuruldu. Almanya Komünist Partisi’ni Clara Zetkin 1920-1933 yılları arasında Adolf Hitler’in Almanya’nın başına geçişine kadar Almanya Parlamentosu’nun toplandığı yerin ismi olan Reichstag’da temsil etti.

Clara Zetkin’in 1920 yılında Lenin ile ‘’Kadın Sorunu’’ hakkında yaptığı görüşmesi sosyalist literatür de önemli bir yere sahiptir.Clara Zetkin Kimdir

Clara Zetkin ( Eissner ), 1889 yılında ölen sevgilisi Ossip Zetkin`in soyadını aldı. Clara Zetkin’in ölen sevgilisi Ossip Zetkin`inden iki erkek çocuğu vardır. Clara Zetkin, 1899 yılında bir kere daha evlendi ve 1928 yılına evli kaldı.

Reichstag yangınından sonra Adolf Hitler`in Almanya Komünist Partisi`ni yasakladı. Bunun üzerine Clara Zetkin ömrünün kalan yıllarını Sovyetler Birliği’nde sürgünde geçirdi,

Clara Zetkin 20 Haziran 1933 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu Rusya’nın başkenti Moskova’da öldü.

3.23/5 (13)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.