Charles Perrault Kimdir

Charles Perrault’un Hayatı, Charles Perrault’un Kitapları, Charles Perrault’un Eserleri, Charles Perrault’un Uyuyan Güzel Mavi Sakal Kırmızı Başlıklı Kız Çizmeli Kedi Külkedisi Masalları Hikayeleri Kitapları, Charles Perrault’un Biyografisi, Charles Perrault’un En Önemli Eserleri, Charles Perrault’un Ülkesi, Charles Perrault Hakkında Bilgi.

Fransız yazar Charles Perrault 12 Ocak 1628 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te doğdu. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Charles Perrault iyi bir eğitim görmeye küçük yaşlarda başladı. Charles Perrault’un babası tanınmış bir avukattı. Charles Perrault’da babası gibi bir avukat olma yolunda eğitim görmeye başladı.

Charles Perrault, Beavuais Koleji’nde eğitim aldı. Beavuais Koleji’nde sonra ise Orleans’da hukuk öğrenimi görmeye başladı. Charles Perrault, 1651 yılında hukuk fakültesinden mezun oldu. Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra Paris Barosu’na kaydını yaptıran Charles Perrault, avukatlık mesleğini ise çok kısa bir süre yaptı.

Charles Perrault’un sanata olan büyük bir ilgisi vardır.

Charles Perrault, 1954 yılında yazarlık hayatına yavaş yavaş giriş yapmaya başladı. Kısa bir sürede yazmak Charles Perrault’un en büyük tutkusu haline geldi.

Charles Perrault yazmış olduğu çocuk masalları ile dünya çapında üne kavuştu.

Fransızca adı Cendrillon, İngilizce adı Cinderella olan Sinderella ya da Külkedisi hikayesi ünlü bir Avrupa halk masalıdır. Fakat bu ünlü Avrupa halk masalı bir çok yazar tarafından yazılmış olmasına rağmen Sinderella  hikayesini Charles Perrault gibi adından söz ettiren çok az yazar vardır.

Charles Perrault; Çizmeli Kedi, Kırmızı Başlıklı Kız, Uyuyan Güzel ve Külkedisi gibi birçok ünlü hikayeye kitaplarında yer vermiştir.

Fransızca özgün adı La Belle au bois dormant olan Uyuyan Güzel, Fransızca özgün adı Le Petit Chaperon rouge olan Kırmızı Başlıklı Kız, Fransızca özgün adı Le Chat botté olan Çizmeli Kedi, Fransızca özgün adı Cendrillon olan Külkedisi, Fransızca özgün adı La Barbe bleue olan Mavi Sakal bilinen en ünlü eserleridir.

Charles Perrault 16 Mayıs 1703 tarihinde doğduğu şehir olan Fransa’nın başkenti Paris’te öldü. Ölümün ardından bıraktığı eserler ile hala adından söz ettiren bu ünlü hikaye yazarı Charles Perrault, genel olarak yazdığı masallarda çevresindeki bilinen mekanları kullanmış, düş benzeri atmosferler yaratmıştır.

Charles Perrault’un Kitapları:

Parmak Çocuk

Uyuyan GüzelCharles Perrault Kimdir

Kırmızı Başlıklı Kız

Çizmeli Kedi

Külkedisi

Mavi Sakal

4/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.