Charles Dickens Oliver Twist Kitap Özeti

İki Şehrin Hikayesi Adlı Eserin Yazarı Charles Dickens’dan Bir Dünya Klasiği Daha; Oliver Twist

Oliver Twist adlı roman İngiliz yazar Charles John Huffam Dickens’in yayımlanan ikinci romanıdır. Roman İngilizce olarak Oliver Twist ya da The Parish Boy’s Progress adı ile yayımlanmıştır.

Charles Dickens’ın Oliver Twist adlı eseri ilk kez 1838 yılında yayımlanmıştır. Oliver Twist romanı kitap halinden önce bir aylık dergide seri hikaye şeklinde okuyucularla buluşmuştur.

Charles Dickens’ın Oliver Twist kitabı; ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İlköğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser yani MEB 100 Temel Eser Listesi’nde yer almıştır.

Charles Dickens’ın Oliver Twist Karakterleri Kimlerdir?

Charles Dickens’ın Oliver Twist romanında geçen karakterler şunlardır; Oliver Twist, Fagin, Arftul Dodger, Bill Sikes, Nancy, Jack Dawkins, Bay Brownlow, Bay Bumble, Bay Sowerberry, Noah Claypole, Monks, Charlie Bates, Rose Maylie, Bayan Corney, Bayan Mann, Grimwig, Bayan Sowerberry, Bullseye, Chitfing, TobyCrackit

Charles Dickens’ın Oliver Twist Kitabının Özeti:

Oliver Twist, bir yetimhanede dünyaya gelen şanssız bir çocuktur. Çocukluk yaşlarını Bayan Mann ile birlikte geçirir ve 11 yaşına vardığında Bay Sowerbery adlı birinin yanına evlatlık verilmiştir. Bay Sowerbery cenaze işleri yapan bir beyefendidir. Bu sebepten Oliver bu evde kendisini mutsuz hisseder ve bir gün bu evden kaçar. Bir haftaya yakın süre yolculuk ettikten sonra İngiltere’nin Londra şehrine varır. Yolculuğu esnasında düzgün beslenemeyen ve oldukça yorgun olan Oliver, Londra’da Jack Dawkins isimli birisi ile tanışır. Jack, Oliver’ı sever ve ona yardımda bulunur. Ayrıca kalması için kendi evinde misafir eder. Jack’in evinde Fagin ve arkadaşları ile karşılaşan Oliver, hayatında yeni bir döneme girer. Fagin ve arkadaşları aslında bir hırsız çetesidir. Oliver da farkında olmadan bu çeteye dahil olur. Ama bir gün çete hırsızlık yaparken Oliver korkar ve onların yanından kaçar.

Yine bir gün cebindeki mendilin çalındığını fark eden Brownlow Oliver’dan kuşku duyar ve onu kıskıvrak yakalar. Brownlow Oliver’ın nasıl bir çocuk olduğunu fark edince ona acır ve esas ailesini bulması için yardım etme sözü verir. Fakat yine de Oliver’ın gerçekten iyi bir çocuk olup olmadığını anlayabilmek için onu bir teste tabi tutar. Bir deste para verir ve onu kitap almak için kitapçıya gönderir. Maalesef yolda Fagin’in arkadaşı olan William tarafından kaçırılır ve götürülür. Fagin o esnada bir soygun hazırlığı içerisindedir ve Oliver’ın da mutlaka yanında olmasını ister. Acemi olan Oliver, evin penceresinden içeri girerken hizmetçi tarafından vurulur. Hırsız çetesi Oliver’ı bir çukura atıp kaçarlar.Charles Dickens Oliver Twist ozet

Oliver şans eseri iki gün sonra gözlerini açar ve en yakın eve gider. Tesadüf eseri bu iki gün önce soydukları yerdir. Yaralı çocuğu görünce hemen doktor çağıran ev halkı daha sonra Oliver’ın hikâyesini dinler ve yaptıkları araştırmalar sonucunda Oliver’ın asil bir ailenin çocuğu olduğunu ve kendisine büyük bir miras kaldığını öğrenirler.

Oliver artık bu kötü hayattan kurtulmuş ve yepyeni güzel bir hayata başlamıştır.

3.17/5 (47)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.