Cennetin Krallığı Replikleri

Kudüs’ün Fethini Anlatan Muhteşem Bir Film; Cennetin Krallığı

Özgün adı Kingdom of Heaven olan Cennetin Krallığı filminde Eyyubi hanedanının kurucusu olan hükümdar Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs’ü Hristiyanlardan geri almasını anlatılıyor.

Müslüman komutan Selahaddin Eyyubi üç dinin; Yahudilik, Hristiyanlık, Müslümanlık için çok önemli bir yer olan Kudüs’ü Hıttin Muharebesi ile 2 Ekim 1187 tarihinde Haçlı ordularından geri almıştır.

Genel olarak yabancı filmlerde Müslümanlar kötü olarak gösterilmektedir. Fakat Cennetin Krallığı filminde Müslümanlar kötü olarak gösterilmemiş nadir filmlerdendir.

Cennetin Krallığı Filminin Yönetmeni Kimdir?

Cennetin Krallığı filminin yönetmenliğini sör unvanına sahip İngiliz film yönetmeni ve yapımcısı Ridley Scott yapmıştır.

Cennetin Krallığı Filminin Senaristi Kimdir Senaryosu Kime Aittir?

Cennetin Krallığı filminin senaryosu William Monahan’a aittir.

Cennetin Krallığı Filminin Vizyon Tarihi Nedir?

Cennetin Krallığı filmi 6 Mayıs 2005 tarihinde vizyona girmiştir.

Cennetin Krallığı Filminin Oyuncuları Kimlerdir?

Cennetin Krallığı filminin oyuncu kadrosunda; Orlando Bloom, Eva Green, Ghassan Massoud, Edward Norton, Nikolaj Coster-Waldau, Martin Hancock, Liam Neeson, Michael Sheen, Nathalie Cox, Eriq Ebouaney, Jouko Ahola, David Thewlis, Philip Glenister, Bronson Webb, Kevin McKidd, Steven Robertson, Marton Csokas, Alexander Siddig, Velibor Topic, Michael Shaeffer, Brendan Gleeson, Nasser Memarzia, Jeremy Irons, Jon Finch, Lotfi Yahya Jedidi, Samira Draa, Ulrich Thomsen, Matthew Rutherford, Michael Fitzgerald, Khaled Nabawy, Karim Saleh, Shane Attwooll rol almıştır.

Cennetin Krallığı Filminin Karakterleri Kimlerdir?

Cennetin Krallığı filminde; İbelinli Balian karakterini Orlando Bloom, Kudüslü Sibylla karakterini Eva Green, Selahaddin Eyyubi karakterini Ghassan Massoud, Kudüs’ün kralı IV. Baldwin karakterini Edward Norton, Gravedigger karakterini Martin Hancock, Rahip karakterini Michael Sheen, Balian’ın eşi karakterini Nathalie Cox, İbelinli Balian’ın babası Godfrey de Ibelin karakterini Liam Neeson canlandırmıştır.

Cennetin Krallığı Filminin Konusu Nedir?

Üç din için kutsal sayılan Kudüs, Hristiyanların egemenliğindedir. Balian ve babası Kudüs’te barışı korumak için Kudüs’e doğru yola çıkarlar fakat Balian’ın babası Godfrey, Kudüs’e gelmeden ölür. Balian, Kudüs’te Kudüs’ün kralı IV. Baldwin ile tanışır. Bu arada Kudüs, Müslüman komutan Selahaddin Eyyubi tarafından kuşatılmıştır. Cennetin Krallığı filmi; Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs’ü fethini anlatan muhteşem bir baş yapıttır.

Cennetin Krallığı filminden replikler:

Ballian: Kudüs’ün anlamı nedir?
Salahaddin Eyyubi: Hiçbir şey. Her şey.

Asker: Orada ne yazıyor ?
Balian: Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir.
Salaheddin Eyyübi: Şehrin, kadınlarla ve çocuklarla dolu! Ben ordumu kaybediceksem, senin şehrin de kaybedicek!
Balian: Şartın var mı? Ben istemiyorum.
Salaheddin: İçerdeki herkesin Hristiyan topraklarına güvenli geçişine izin vericeğim. Herkesin! Kadınlar, çocuklar, yaşlılar… Bütün askerlerin, şövalyelerin ve kraliçen kimseye zarar verilmeyecek sana yemin ediyorum.
Balian: Bu şehri aldıklarında Hristiyanlar, bu şehirdeki her Müslümanı katletti.
Salahaddin: Ben o adamlar değilim. Ben Salahaddin’im. Salahaddin!

Godfrey: Kralı koru, eğer Kral yoksa insanları koru.

Orada, doğduğun kişi olmazsın, kendi içinde olduğun kişi olursun.

Yeni bir dünya. Daha iyi bir dünya. Bir Cennetin Krallığı. Vicdanlı bir dünya…

Kudüs’ü bulmak kolaydır. İnsanların İtalyanca konuştukları yere git. Ardından başka bir dilin konuşulduğu yere kadar git.

Arkamızda yarım bıraktığımız şeyler ölüm yaklaştıkça, başımıza bela kesilir. Bu yüzden, ölenlere Tanrı’dan başka teselli yoktur.

Düşmanlarınla karşılaştığında, korkusuz ol! Cesur ve dimdik ol ki, Tanrı seni sevsin. Seni ölüme götürecek olsa bile, her zaman gerçekleri söyle. Çaresizlerin yanında ol, yanlış yapma! Bu senin yeminindir.

Din kelimesine fazla anlam yükleme. Din kelimesinin arkasına saklanan kaçıkların Tanrı adına her türlü kötülükleri yaptığını gördüm. Kutsallık, doğru hareketi yapmaktır ve cesaret kendini savunamayacak durumda olanları savunmaktır.

Kalbimdeyken, nasıl cehennemde olabilirsin?cennetin-kralligi-replikleri

Tanrı bizi insanoğlu olarak yaratmış. Her şeye katlanmak zorundayız.

Bir kraliçe asla yürümez. Oysa sen halen yürüyorsun.

Kutsal topraklarda ne olduğunu biliyor musun? Yeni bir Dünya! Fransa’da evi olmayan biri Kutsal Topraklar da şehrin efendisi olabilir… Şehrin efendisi olan lağım çukurlarında dilenir. Orada dünyanın sonunda doğduğun kişi olmazsın içinde olduğun kişi olursun!

3.6/5 (10)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.