Cenneti Öldürmek-Ma Jian

‘’ Cennneti Öldürmek’’ , Bütün insanlar aynı dilde acı çeker; aynı dilde gülümsedikleri gibi… sözü ile kapağını süsleyen ve anne olmak için büyük zorlukları göze alan bir kadının gözünden hayatta kalma mücadelesini ele almaktadır. Yazar Ma Jian’ın ‘’ Cennneti Öldürmek’’ adlı bu güzel kitabından bazı alıntılar.

Bütün insanlar aynı dilde acı çeker; aynı dilde gülümsedikleri gibi…

Meili, köy öğretmeni Kongzi ile evlenirken başına gelecekleri hayal bile edemeyerek yeni bir yaşama adım atar. Çin’de nüfusu kontrol etmek amacıyla uygulamaya konulan Tek Çocuk Politikası ilk çocukları kız olan Meili ile Kongzi’yi köylerini terk edip karanlık bir yolculuğa çıkmaya zorlar. Soyunu devam ettirmekte ısrar eden Kongzi’nin, erkek çocukları olması için yaptığı baskılar ve aile planlama yetkililerinin hamile kadınlara karşı kısırlaştırma ve kürtaj tehditleri onları kaçak bir hayat yaşamak zorunda bırakır. Her şeyi arkalarında bırakıp yaşayacakları bir cennetin var olduğuna inanan aile tahmin edemeyecekleri bir karanlığın ortasına düşer.

Bebek ruhu, annesini yatağın kenarında otururken gördü, şiş karnını sıkıca kavramıştı, bacakları korkuyla titriyordu.

Ters yönde hareket eden bebek ruhu anne babasının yolculuğunun izlerini takip ederek dokuz yıldır sürüklendikleri suyla kaplı alanda yukarı doğru akmıştı. Sonunda başlangıç yerine ulaşmıştı. Bu annesinin ikinci çocuğunun hak ettiği yuvaydı. Bebek ruh başarılı bir doğum gerçekleşene kadar bu ikinci çocukta ikamet edecekti.

Çılgına dönmüş köy sakinleri, tıkış tıkış bir halde Meili ile Kongzi’rıin yatağının üzerinde, karşısındaki kanepede ve yerde oturuyorlardı. Tıpkı Kongzi gibi neredeyse her biri, doğrudan en saygın Kong üyesi olan Konfiiçyüs’ün soyundan gelen kişilerdi. Meili, kollarını dikkatli bir şekilde kamının üzerinde birleştirmiş, yatağın ucuna ilişmiş bir şekilde oturuyordu. Kongzi’nin ebeveynlerinin hamile olduğunu tahmin ettiklerinden şüpheleniyordu. Kongzi’nin babası yatağın başlığının yanında oturmuş, sigarasını çıkarırken Meili’ye kaçamak bakışlar fırlatıyordu. Yirmi yıldır köyün başkanıydı ve kısa süre önce emekli olmasına rağmen hâlâ saygı görüyordu; bu da bu kadar çok sayıda köylünün öfkelerini göstermek için neden burada toplandıklarını açıklıyordu.

 

4/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.