Cengiz Dağcı Onlar da İnsandı Kitap Özeti

Kırım Türklerinin Yaşadığı Acıları, Kırım Türklerinin Rusların Zulmü Altındaki Hayatını Anlatan Edebiyatımızın Önemli Eserleri Arasında Yer Almış Bir Eser; Onlar da İnsandı

Onlar da İnsandı eseri Türk örf ve adetlerini, dili, dini, insan sevgisi üzerine yazılmış bir eserdir.

Onlar da İnsandı Romanının Yazarı Kimdir?

Onlar da İnsandı kitabının yazarı Kırımlı yazar Cengiz Dağcı’dır. Kırımlı yazar Cengiz Dağcı’nın eserlerini Türkiye Türkçesi ile yazmıştır. Cengiz Dağcı’nın Türkiye’de yayımlanan eserleri vasıtası ile birçok insan; Kırım’ı ve Kırım Tatarları’nın yaşantıları hakkında bilgi sahibi olmuştur. Cengiz Dağcı’nın Kırım Türklerinin yaşantılarını konu aldığı birçok eseri, Kırım Türkleri ile ilgili kitapları sayesinde ülkemizde Cengiz Dağcı’nın romanlarını, kitaplarını okuyanlar Kırım Türkleri hakkında birçok bilgiye sahip olmuşlardır.

Cengiz Dağcı’nın Onlar da İnsandı romanı 1958 yılında yayımlanmıştır.

Cengiz Dağcı’nın Onlar da İnsandı eseri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser arasında yer almış bir eserdir.

Cengiz Dağcı’nın Onlar da İnsandı kitabının özeti:

Kızılkaş Köyü’nde yaşamakta olan Bekir, hayatını çiftçilik yaparak sürdürmektedir. Evli ve bir çocuk babası olan Bekir, haline şükreden ve her halükarda mutlu olmayı başarmış bir insandır. Karısı Esma ve kızı Ayşe ile birlikte hayat gayesi, koşuşturma derken günlerini geçirmekte ve kırk kanaat geçinerek kimseye yük olmamaya çalışmaktadır. Bekir’in ailesinden ayırt etmediği, gözü gibi baktığı bir de ineği vardır, adı Macik.

Macik, ailenin geçim kaynağı ve Bekir’in dostudur. Olaylar silsilesi böyle devam ederken Ayşe, genç bir kızdır ve Seyd Ali’nin oğlu Remzi’ye gönlünü kaptırmıştır, çocukta onu sevmektedir. Bekir, kızının evlenme ihtimalini dahi aklına getirdiği zaman içini büyük bir keder ve üzüntü kaplar, kafasında sürekli “Ayşe evlenirse, biz ne yaparız” tarzında düşünceler geçirerek büyük bir üzüntüye hapsolur. Tabi, bir baba için ne kadar zor olsa da kızının mürüvvetini er geç görecektir. Ayşe, bir gün sevdiği çocuk ile Gelinkaya’da buluşur ve sevdiği adamla muhabbet ederken kalbinin hızlı hızlı attığını görür, heyecanlandığı her halinden bellidir.

Günler böyle geçerken bir gün Bekir’in evinin önüne iki adam gelir, bir tanesi yaşlı denilebilecek ölçüde sakallı bir adam diğeri ise genç bir delikanlıdır. Bu iki adam, Bekir’i fark ettikleri an yanlarına gider ve diz çökerek ‘’aç olduklarını ve kimsenin kendilerine iş vermediğini’’ dile getirirler, bu iki adam Rus’tur ve bundan ötürü halk ekmek ve iş vermeye pek yanaşmamıştır. Bekir, adamların perişan halini görünce acır ve yardım etmek için onları işe alır. Bekir, yaşlı olan adama Karl Marks’a benzediği için Kala Mala” diye hitap eder, genç olanın adı ise İvan’dır. Bu iki Rus köye geldikten sonra Bekir’in hiçbir işi yolunda gitmez, önce Macik hastalanır, tarlaları kurur ve devlet tarlalarının içerisinden yol geçireceğini söyler, kızları Ayşe’nin başına gelmeyen kötülük kalmamıştır.cengiz-dagci-onlar-da-insandi-ozet

Bekir, bu duruma çok üzülse de karısı Esma içten içe sinirlenmektedir, dişlerini sıka sıka sabretmekten vazgeçip, bu iki Rus’u kovmaya karar verirler ama daha sonra hallerine acır ve kovmazlar. Ama bir gün kovmadıklarına çok pişman olacaklardır, çünkü bu iki Rus yüzünden doğup, büyüdüğü köylerinden sürgün edilirler, dostları tarafından aşağılanır ve ağır hakaretlere maruz kalırlar. Bekir yaptığı iyiliğin karşılığını büyük bir kötülükle görmüş ve tanımadığı insanlara evini açmaması gerektiğini acı bir tecrübeyle öğrenmiştir.

2.95/5 (21)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.