Cengiz Aytmatov Gün Olur Asra Bedel Kitap Özeti

Bir Günün Nasıl Bir Asra Bedel Olduğunu Anlatan Bir Başyapıt.

Bir gün içinde yaşayan bir hikayeden yola çıkarak okuyucuya sürükleyici, kendine has dil ve üslubu ile bir asrı anlatıyor.

Gün Olur Asra Bedel Romanının Yazarı Kimdir?

Gün Olur Asra Bedel kitabının yazarı Ünlü Kırgız gazeteci, çevirmen, diplomat, siyasetçi ve yazar Cengiz Aytmatov’dur.

Cengiz Aytmatov’un ismi ülkemizde yazarın Selvi Boylum Al Yazmalım romanından sinemaya uyarlanan ve yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı başrollerinde Türkan Şoray, Kadir İnanır, Ahmet Mekin gibi ünlü isimlerin yer aldığı 1978 yapımı Selvi Boylum Al Yazmalım filmi ile daha çok tanınmıştır.

Çağdaş romancılığın başyapıtlarından biri olan Gün Olur Asra Bedel romanı yazarın Selvi Boylum Al Yazmalım, Elveda Gülsarı, Cemile, İlk Öğretmenim, Kızıl Elma, Beyaz Gemi, Dişi Kurdun Rüyaları, Toprak Ana gibi diğer eserleri gibi en çok bilinen, en çok okunan, en çok sevilen eserleri arasındadır.

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un Gün Olur Asra Bedel romanı birçok farklı dile çevrilmiştir. Cengiz Aytmatov’un Gün Olur Asra Bedel eseri ülkemizde de çok beğenilen eserler arasında yer almıştır.

Cengiz Aytmatov’un Gün Olur Asra Bedel romanı ilk kez 1981 yılında yayımlanmıştır.

Cengiz Aytmatov’un Gün Olur Asra Bedel romanı konusu; bir hikayeden yola çıkılarak, Sovyetler Birliği döneminde Komünizm esnasında yaşanan sosyal ve kültürel sorunlar anlatılmaktadır.

Cengiz Aytmatov’un Gün Olur Asra Bedel kitabından en güzel sözleri, alıntıları sitemizde Gün Olur Asra Bedel-Cengiz Aytmatov sayfasında bulup okuyabilirsiniz.

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un Gün Olur Asra Bedel romanı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser arasında yer almış bir eserdir.

Cengiz Aytmatov’un Gün Olur Asra Bedel kitabının özeti:

Yedigay, Kazgangap’ın naaşını bir cenaze konvoyuyla birlikte Ana Beyit’e götürmektedir. Destanların kahramanı olan Nayman Ana’nın mezarının olduğu Ana Beyit’te Sovyet yönetimi tarafından bir uzay üssü kurulmuştur. Nayman Ana, oğlunu kurtarmaya çalışan bir Kırgız annesidir. Destan kahramanıdır.

Sarı Özek bozkırında yaşayan Naymanlar, Juan Juanlar tarafından saldırıya uğrarlar. Nayman gençleri esir alınır. Juan Juanlar bu gençlere işkence yapmaya başlarlar. İşkenceye uğrayan gençler ya ölürler ya da bilinçlerini yitirirler. Juan Juanlar, tutsaklarını anılarını silmektedir. Böylece tutsaklar geçmişini, nereye ait olduğunu unutarak bilinçsiz birer insan haline gelmektedirler.gun-olur-asra-bedel-cengiz-aytmatov

Yedigey’in Kazgangap’ı gömmek istediği yer artık bir uzay üssüdür. Kazgangap’ın oğlu Sabitcan ise babasının cenazesine zorla gelmiştir. İşlemlerin bir an önce bitmesini beklemekte ve şehre dönmeyi istemektedir. Uzay üssüne yaklaşan konvoyu görevliler durdurur. Nöbetçi subay, Kırgız bir delikanlıdır. Ancak Rusça konuşmaktadır. Yedigey niye Kırgızca konuşmadığını sorar. Subay ise ‘’Yoldan, burada Rusça konuş’’ der. Subay görevde olduğu için sadece Rusça konuşabileceğini, Kırgızca konuşmasının mümkün olmadığını anlatır. Konvoy çaresizlik içinde uzaklaşır. Yedigey, cenazeyi başka yere gömer. Kırgız geleneklerini tam olarak uygulayamadan gömmek onu çok üzmüştür. Kazgangap, istenilen şekilde gömülemez. Çünkü Kırgız gelenekleri ve toprakları bilinçsiz hale getirilmektedir. Yedigey bu duruma hem üzülür hem de sinirlenir.

3.31/5 (13)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.