Cemal Arısoy Röportaj

40’lar Kulübü Yazarlarından Cemal Arısoy İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Cemal Bey Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz,  Cemal ARISOY kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

Merhaba. Finans sektöründe görev yapıyorum. Özel bir bankada müdür yardımcısıyım. Uzun süredir şiir yazıyorum. Denemeler yazmaya çalışıyorum. Bir dönem hikâye yazma çalışmam oldu ama yarım kaldı.

Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Yazar Olmaya Sizi Teşvik Eden Oldu Mu?

Yazmak. Okumak. Kitaplar. Şiirler. Biraz da aileden gelen bir olgu bizde. Babam şiiri severdi. Kardeşim gazeteci. Köşe yazıları yazıyor, gazetenin ayrıca editörlüğünü yapıyor.3 şiir kitabını çıkardı. Abim ise tarihçi. Araştırmalar yapıyor, makaleleri yayınlanıyor.

Rahmetli babam, edebiyat şuurunu verdi bana diyebilirim. Şiir okumaları, güfteler, kitaplardan sohbetler… Hep rahmetli babam ve çocukluğumum bütünleştiği anlar benim için. Onun sayesinde bu dünyaya ilgi duydum. Ama üniversite yıllarında yazmaya başladım. İlk şiirlerim ve denemelerim o zamanlar yeşermeye başladı.

2014 yılında 40 ayrı yazarın yazılarının birleştirilerek kitap haline getirildiği 40’lar Kulübü ile tanıştım.  Şu an için 14 kitapta yazılarım yayınlandı. Yazımı devam eden projeler de var.

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

Bulunduğum sektör ve yer aldığım kurumumuzun politikaları gereği düzenli olarak bir yerde yazamıyorum. Ancak ara sıra olmak üzere yazım ya da şiirlerim yerel gazete ve dergilerde yayınlanıyor.

40’lar Kulübü yazarıyım. Burada bir kitapta 40 farklı kalemden yazılar bir araya getirilerek bir kitap ortaya çıkarılıyor. Farklı konular, farklı projeler hayata geçiriliyor. Yazımı düşünülen projeler istişare ediliyor ve ortak kararlar alınıyor.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Sosyal medya kullanımı, günümüzde olmazsa olmazlar arasında diye düşünüyorum. Tabii, bu teknolojiyi nasıl kullandığınız çok önemli. Doğru kullanmak ifadesi göreceli olsa da bunu hep söylüyorum.

En Çok Beğendiniz Şairler ve Yazarlar Kimlerdir?

En çok beğendiğim olarak bir çerçeve içine sığdırmak istemiyorum yazar ve şairleri. Ama ilk etkilendiğim Necip Fazıl Kısakürek ve Faruk Nafiz Çamlıbel idi.  Bunun yanı sıra Divan Edebiyatı’na ilgim var.

Sizi En Çok Etkileyen Kitap Hangisidir?

Etkilendiğim kitap Necip Fazıl Kısakürek’in ÇİLE’sidir. Üsluba hayran kalmışlığım ve düşlere dalmışlığımdır o kitap. Yine O’nun Reis Bey piyesi beni çok etkilemişti.

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kaç Kitabınız Vardır?

Münferit olarak yayınlanmış kitabım olmamakla birlikte iki adet kitap çalışması düşüncem var. Birisi şiir kitabı, diğeri ise parça parça hikâyeler içeren bir kitap. Hayata geçirilmeyi bekliyor. Beklerken de gelişiyor.  Bununla birlikte, 40’lar Kulübü’nde, her kitapta 40 yazarın yazılarıyla oluşturulan projelerden 14’ünde yazılarım yayınlandı. Yeni projelerimiz de var hayırlısıyla yayınlanacak olan.

40’lar Kulübü’nde Yayınlanan Kitaplardaki Yazılarınızdan Biraz Bahsedebilir Misiniz?

40’lar Kulübü’nde yayınlanan kitaplarda yazılarım var. Yeri geldi 28 Şubat’ı irdeledik, yeri geldi İslam Şehirleri’ni yazdık. Güncele dokunup Ayasofya’yı dinledik. İslamafobi’den bahsettik. İstanbul’u dinledik. Mavi Marmara’ya el uzattık. Savaş Çocukları’na dua gönderdik. Necip Fazıl’dan ve Mehmet Akif’ten bahsetmeden olmazdı. Bunlar kitap projelerinden örnekler.

Sizce Şiir ve Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araştırma ve inceleme kitabı yazılıyorsa, kaynakça kullanılmalı ve kaynak gösterme usullerini bilmelidir. Bu önemli bir eksiklik olarak karşımızda duruyor baktığımızda. Ancak hikaye ve şiir kitaplarından bahsedecek olursak, bir omurga belirlenip onun etrafında şekillendirmeli. Kopukluklar olmamasına dikkat edilmeli. Yazarken, olduğu gibi yazabilmeli. Yazılanın içine girip hissedilmeli. O zaman değerli üretimler çıkacaktır diye düşünüyorum.

Cemal Arisoy Roportaj

Ne Türde Kitaplar veya Şiirler Yazıyorsunuz?

Düşsel serzenişler ve farklı deyişler peşindeyim. Bu minval üzere karalamalarım oluyor diyebilirim.

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mıdır?

Röportaj için çok teşekkür ederim.

Bu güzel röportaj için bizler Cemal Arısoy’a çok teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.