Budala-Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Budala Romanının Yazarı Kimdir, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin Budala Romanını Oku, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin Budala Romanından Sözler, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin Budala Kitabından Sözler, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin Budala Kitabının Konusu, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin Budala Kitabının Özeti, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin Budala Kitabından Alıntılar.

Budala; Dünyaca ünlü Rus yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin 1868 yılında kalema aldığı ünlü romanıdır.

Budala romanı son derece son derece akıcı ve derindir.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin Budala Romanının Konusu: Sara hastası genç bir adam olan Prens Lev Nikolayeviç Mişkin sara hastasıdır. Tedavi gördüğü İsviçre’den döndüğünde elindeki giysiden başka hiç bir şey olmayan biridir.

Prens Lev Nikolayeviç Mişkin, Petersburg’da kendisiyle uzaktan akraba olan Lizaveta Prokovyevna’yı ve General olan eşini görmek üzere Yepançinlere gider. Burada generalin üç kızı, Aglaya, Adelaida ve Aleksandra ile de tanışır. Prens, ilginç kişiliği ile aileyi ve Petersburg’da tanıştığı diğer insanları etkiler.

Dostoyevski’nin Budala isimli kitabından esinlenilen bu dizide, sara hastası bir genç adamın merkezine yerleştirdiği bir dünyada dürüst ve açık bir insan olarak yaşamanın zorluklarına değinmekte ve toplumun ne kadar da ikiyüzlü bir sistem üzerine dayanarak ayakta durduğunu gözler önüne sermektedir. Böyle bir dünyada dürüst olmak “budala” olmaktır.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin Budala isimli romanı ayrıca televizyon dizisi olarak da uyarlanmıştır.

İngilizce adı Idiot olan 2003 yapımı 10 bölümden oluşan Budala adlı dizi Dostoyevski’nin Budala romanından esinlenilmiştir.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin Budala romanından alıntılar:

Her şeyi bilen bu beyefendilere toplumun belirli bir tabakasında sık rastlanır.

Bilgi toplamak kuşkusuz ilgi çekici bir bilimdir.

Para konusuna gelince, şu anda cebimde tek bir kapik yok.

Şimdi ise öyle çok değişiklik olmuş ki bilenler bile yeniden öğrenmek zorunda kalıyormuş diyorlar.

Pskov’dan evime dönüyorum, ne para ne pul. Ne namussuz kardeşim, ne de annem para şöyle dursun haber bile yollamadılar! Bir köpekmişim.

Teyzem rahibeden beterdir; otuz seneden beri duldur ve günlerini sabahtan akşama dek çılgın ermişlerle geçirir.

O sırada uşağın aklından şunlar geçiyordu: Prens ya sadece sadaka istemeye gelen bir serseriydi, ya da hiç gururu olmayan bir budala.

Bütün yolcular yorgundu; gözleri uykusuzluktan ağırlaşmıştı. Soğuktan donan yolcuların yüzleri sisin rengini almıştı.Budala Dostoyevski

Görmüş geçirmiş, günlük hayatta son derece becerikli ve kayda değer özelliklere sahip biri olmasına rağmen, kendisini başkalarının fikirlerinin uygulayıcısı olarak göstermekten hoşlanırdı; bir de baştan aşağı Rus ve candan görünmeye gayret ederdi.

Emin olun ki, Kristof Kolomb, Amerika’yı bulduğu zaman değil, fakat bulmak üzere olduğu zaman daha mutluydu.

4.19/5 (67)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.